Kontrowersje wokół nastawiania kręgosłupa
Wokół nastawiania kręgosłupa narosło wiele kontrowersji. Opinie na ten temat są mocno spolaryzowane i istnieją różne podejścia – od zaprzeczania jakiejkolwiek skuteczności nastawiania, a czasem wręcz przekonania o jego szkodliwości, do ślepej wiary w to, że za pomocą serii skomplikowanych chwytów można wstawić przesunięte kręgi na swoje miejsce.
W tym artykule wyjaśniam, na czym polega moja metoda terapii kręgosłupa, jakie są jej elementy i dlaczego jest tak skuteczna w leczeniu bólu.
Bezpieczne nastawianie kręgosłupa
Po latach stosowania różnych metod nastawiania kręgosłupa doszedłem do wniosku, że w wielu przypadkach stosowanie tzw. miękkich technik mobilizacji daje lepsze efekty niż tradycyjne nastawianie (manipulacje).
Analizując znane i sprawdzone już metody z szerokiego wachlarza technik miękkich i nieinwazyjnych, takie jak terapia powięziowa, osteopatia miękkich tkanek, mikrokinezjoterapia, terapia czaszkowo-krzyżowa, orto-bionomia, metoda Dorna, metoda Rudolfa Breussa, przekonałem się, iż istnieje możliwość skutecznego działania w przypadku rozmaitych zespołów bólowych związanych z dysfunkcjami kręgosłupa bez stosowania inwazyjnych sposobów nastawiania.
Stosując w praktyce wymienione powyżej bezpieczne i wiarygodne techniki terapii manualnej i obserwując ich efekty, udało mi się stworzyć bezpieczną, skuteczną i nieinwazyjną metodę skierowaną na trwałe polepszenie biomechaniki kręgosłupa.
Terapia manualna kręgosłupa
Stosuję własną metodę miękkiej i nieinwazyjnej terapii manualnej kręgosłupa od 1995 roku. Przez ponad 25 lat udało mi się pomóc wielu osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Metoda ta nie jest tak spektakularna jak wspomniane wyżej techniki nastawiania przy pomocy manipulacji, jednak daje wspaniałe efekty bez ryzyka urazów i uszkodzeń. Skupia się przede wszystkim na punktach zaburzenia ruchomości w stawach kręgosłupa i pozwala przywrócić w nich prawidłową dynamikę i zakres ruchu.
Związek z medycyną wschodu
W opracowywaniu tej metody dużą rolę odegrało moje zainteresowanie medycyną Wschodu. Już wieki temu starożytni chińscy lekarze zwracali uwagę na to, że leczniczy efekt przy stosowaniu metod manualnych można osiągnąć tylko poprzez połączenie fizycznego oddziaływania z oddziaływaniem energetycznym. Dzięki takiemu podejściu osiąga się nie tylko poprawę w dolegliwościach kręgosłupa, ale i efekt terapeutyczny przy rozmaitych chorobach wewnętrznych mających związek z dysfunkcjami kręgosłupa. Kręgosłup a medycyna chińska. Dzieje się tak, ponieważ oddziałując na poszczególne punkty wzdłuż kręgosłupa, można poprawić funkcjonowanie chorych narządów.
O czym informuje nas ból
Kręgosłup jest złożoną całością i z tego względu trwała poprawa jest możliwa tylko pod warunkiem zlikwidowania wszystkich jego nieprawidłowości. Aby ją osiągnąć, warto jest spojrzeć na kręgosłup jednocześnie jako na całość i jako na część całości. Mówiąc inaczej – zwrócić się w stronę holistycznego podejścia do funkcjonowania organizmu. Właśnie takie podejście proponuje medycyna Wschodu. Zdrowie to stan równowagi między umysłem, psyche i ciałem, a jej zakłócenie nieuchronnie prowadzi do choroby. W przypadku schorzeń kręgosłupa ból informuje o zaburzeniu tej równowagi.
Aby równowagę przywrócić, nie wystarczy usunięcie przyczyny fizycznej – zlikwidowanie ucisku na nerw i przywrócenie prawidłowego ułożenia kręgów w narażonym na ból segmencie. Należy pamiętać o emocjonalno-psychicznym podłożu danej dysfunkcji, ponieważ częstą przyczyną schorzeń kręgosłupa jest stres.
W przypadku ostrych bólów pleców w pierwszej kolejności należy dążyć do prawidłowego ułożenia kręgów wzdłuż całego kręgosłupa. Tylko takie postępowanie może doprowadzić do odtworzenia dynamicznego współdziałania wszystkich jego elementów, czyli równowagi fizycznej. Warto jednak pamiętać, że dla utrwalenia równowagi fizycznej niezbędne jest odzyskanie równowagi psychicznej.
Długofalowe działanie
Właśnie dlatego w trakcie sesji manualnej terapii kręgosłupa dużo czasu poświęcam bioenergoterapii skierowanej na rozluźnienie ciała i wyciszenie umysłu. Oczywiście nie można przywrócić równowagi psychicznej w trakcie jednego zabiegu, ponieważ odzyskanie jej to proces długotrwały i wymagający sporej pracy własnej, jednak zabiegi bioenergoterapii w połączeniu z relaksacją i wizualizacją mogą ten proces w znacznym stopniu przyśpieszyć.