Ból serca od kręgosłupa

Dolegliwości takie jak szybkie męczenie się, duszności, arytmia, zawroty głowy, ból za mostkiem, ból promieniujący do ręki mogą wskazywać na problemy z sercem, aczkolwiek nie zawsze je oznaczają. Powyższe objawy mogą mieć też związek z kręgosłupem, a ściślej z piersiowym jego odcinkiem. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju nerwobóle, nie wiedząc, że ich źródłem jest podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych.

Ból za mostkiem, ból pod łopatką, ból promieniujący do ręki, kołatanie serca

Ucisk na nerw w odcinku piersiowym może powodować szereg bardzo dokuczliwych objawów, takich jak ból za mostkiem, ból pod łopatką, ból promieniujący do ręki (najczęściej lewej). Ból może mieć charakter ucisku lub pieczenia. Nerwobólom mogą towarzyszyć duszności, mdłości, kołatanie serca, zawroty głowy. Mało kto zdaje sobie sprawy, że istnieją skuteczne sposoby pozbycia się przykrych dolegliwości.

Jak mogę pomóc

Celem terapii manualnej kręgosłupa jest uśmierzenie dolegliwości bólowych poprzez usunięcie nieprawidłowości w ułożeniu kręgów. Moja metoda opiera się na założeniu, że warunkiem efektywnego działania jest rozluźnienie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Rozluźnieniu psychicznemu służy bioenergoterapia, którą stosuję bezpośrednio przed rozpoczęciem właściwego zabiegu terapii manualnej kręgosłupa. Praktyka pokazuje, że dzięki temu w przypadku większości zespołów bólowych kręgosłupa dalsze działania manualne są znacznie skuteczniejsze.

Terapiamanualna

Stosowana przeze mnie technika opiera się na nieinwazyjnym i delikatnym działaniu, które pozwala bez ryzyka uszkodzeń odblokować te miejsca, w których doszło do mechanicznego ucisku na nerw. Odblokowanie oznacza rozmiękczenie i rozluźnienie powięzi i mięśni okołokręgosłupowych oraz ułożenie wszystkich elementów danego segmentu ruchowego w pozycji najbardziej zbliżonej do prawidłowej. Głównym celem jest uwolnienie ściśniętego nerwu oraz przywrócenie prawidłowej dynamiki i zakresu ruchu w tym segmencie.

Bioenergoterapia

Bioenergoterapia w tym przypadku spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze, energia biopola, dzięki swoim właściwościom przenika w głąb tkanki otaczającej stawy kręgowe, powodując rozmiękczenie i rozluźnienie napiętych i twardych włókien powięzi. Po drugie, poprawia ukrwienie podrażnionej tkanki, w wyniku czego procesy regeneracyjne zachodzą znacznie szybciej. Dolegliwości bólowe ustępują z reguły po kilku zabiegach.

Przyczyny dolegliwości

Nawet nieznaczna dyslokacja kręgów lub krążków międzykręgowych w tym odcinku kręgosłupa może spowodować ucisk na któryś z korzeni nerwowych T1-T6, czyli właśnie tych nerwów, które regulują pracę serca. Kiedy jeden lub kilka nerwów ulega ściśnięciu, na drodze bodźców płynących z układu nerwowego powstaje mechaniczna przeszkoda. Zakłócenia w przepływie impulsów nerwowych mogą zaburzyć pracę serca, spowodować kłopoty z oddychaniem oraz wywołać różnego rodzaje nerwobóle.

Powiązane dolegliwości

Dyslokacja kręgów w piersiowym odcinku kręgosłupa może wywołać poważne zaburzenia pracy serca. Na tyle poważne, że niektóre osoby z tego powodu trafiają na izbę przyjęć z objawami zawału. Kilkakrotnie w swojej praktyce spotkałem się z przypadkami, kiedy takie podejrzenie zawału serca wcale się nie potwierdziło – został wykluczony przez lekarzy w szpitalu po przeprowadzeniu wszystkich badań. Przedstawiam tu relacje moich podopiecznych Pani Haliny P. i Pani Anny W.

Podejrzenie zawału

Ostre dławiące bóle w klatce piersiowej, sztywnienie szyi, drętwienie ręki

Zostałam przyjęta na oddział szpitalny, gdzie natychmiast wykluczono zawał serca. Miałam kilka razy robione EKG serca i pobieraną krew. Zrobiono mi rentgen płuc i komputerowe badanie klatki piersiowej, a także USG jamy brzusznej. Nie znaleziono przyczyn tych bólów.

Duszności, brak tchu, kłucie w piersi, męczenie się, zaburzenia rytmu serca

Przez kilka dni bardzo źle się czułam, chwilami brakło mi tchu i w ogóle nie mogłam złapać powietrza, strasznie się męczyłam. Miałam zaburzenie rytmu serca. Poszłam najpierw do lekarza na rejonie. Zrobił mi EKG i powiedział, że trzeba natychmiast jechać do szpitala, podejrzewał zawał i od razu podał mi leki. Przyjechała karetka, ale w szpitalu zawał wykluczono.

Ból w odcinku piersiowym a depresja i stany lękowe

Ból w odcinku piersiowym może źle wpływać na stan psychiczny. Nowe odkrycia naukowe pokazują, że ból pleców może być powodem depresji, nerwicy lękowej i bezsenności.

Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.