poniedziałek, 27 czerwca, 2022

Ból serca od kręgosłupa

Zapisz się

Ból serca, duszności, arytmia, zawroty głowy

Dolegliwości takie jak szybkie męczenie się, duszności, arytmia, zawroty głowy, ból za mostkiem, ból promieniujący do ręki mogą wskazywać na problemy z sercem, aczkolwiek nie zawsze je oznaczają. Powyższe objawy mogą mieć też związek z kręgosłupem, a ściślej z piersiowym jego odcinkiem. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju nerwobóle, nie wiedząc, że ich źródłem jest podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych.

Uszkodzenie nerwów na tym odcinku może powodować szereg bardzo dokuczliwych objawów, takich jak ból za mostkiem, ból pod łopatką, ból promieniujący do ręki (najczęściej lewej). Ból może mieć charakter ucisku lub pieczenia. Nerwobólom mogą towarzyszyć duszności, mdłości, kołatanie serca, zawroty głowy.

Bóle w klatce piersiowej

Te wszystkie objawy zwykło uważać się za objawy choroby wieńcowej, lecz taka diagnoza nie zawsze się potwierdza, ponieważ objawy często kojarzone z dusznicą bolesną nie zawsze są pochodzenia naczyniowego, a mogą być spowodowane uciskiem korzeni nerwowych na poziomie kręgów Th1-Th6. Nie bez powodu pojawiło się nawet określenie „pseudoangina pectoris2 – pseudo dusznica bolesna – jako że źródłem tych dolegliwości jest w rzeczywistości nie choroba wieńcowa lecz dyslokacja kręgów.

Kręgosłup a arytmia

Dyslokacja kręgów w piersiowym odcinku kręgosłupa może wywołać poważne zaburzenia pracy serca. Na tyle poważne, że niektóre osoby z tego powodu trafiają na izbę przyjęć z objawami zawału. Kilkakrotnie w swojej praktyce spotkałem się z przypadkami, kiedy takie podejrzenie zawału serca wcale się nie potwierdziło – został wykluczony przez lekarzy w szpitalu po przeprowadzeniu wszystkich badań (EKG, echo serca, RTG klatki piersiowej, badania aktywności enzymów). Po podaniu leków następowała chwilowa poprawa, lecz sytuacja po jakimś czasie się powtarzała. Znowu pojawiały się niepokojące objawy. Działo się tak dlatego, że prawdziwa przyczyna tych dolegliwości nie została zlikwidowana.

Leczenie bólu w klatce piersiowej

Niejednokrotnie spotkałem się z przypadkami, kiedy przyczyną bólów w klatce piersiowej, zaburzeń pracy serca (arytmia, kołatanie serca) i reszty wyżej wymienionych objawów były nieprawidłowości w ułożeniu kręgów w górnej części odcinka piersiowego: przypadki Haliny P., która cierpiała na ostre dławiące bóle w klatce piersiowej i Anny W., która miała nerwobóle w klatce piersiowej.

Nawet nieznaczna dyslokacja kręgów lub krążków międzykręgowych w tym odcinku kręgosłupa może spowodować ucisk na któryś z korzeni nerwowych T1-T6, czyli właśnie tych nerwów, które regulują pracę serca. Kiedy jeden lub kilka nerwów ulega ściśnięciu, na drodze bodźców płynących z układu nerwowego powstaje mechaniczna przeszkoda. Zakłócenia w przepływie impulsów nerwowych mogą zaburzyć pracę serca, spowodować kłopoty z oddychaniem oraz wywołać różnego rodzaje nerwobóle. Terapia manualna kręgosłupa pomaga zlikwidować wszystkie te dolegliwości.

Szukając informacji na temat związków dolegliwości sercowych ze schorzeniami kręgosłupa, znalazłem kilka publikacji naukowych wskazujących na to, że objawy rutynowo kojarzone z chorobami serca rzeczywiście często mają podłoże wertebrogenne (odkręgosłupowe). W związku z tym zwraca się uwagę na to, jak ważne jest właściwe rozpoznanie przyczyn takich dolegliwości.1,3


1 Angina pectoris symptoms caused by thoracic spine disorders. Clinical examination and treatment.
Hamberg J, Lindahl O.Acta Med Scand Suppl. 1981;644:84-6.

2 Vertebrogenic chest pain–„pseudoangina pectoris”: etiopathogenesis, clinical manifestations, diagnosis, differential diagnosis and therapy]. Grgić V. Lijec Vjesn. 2007 Jan-Feb;129(1-2):20-5. Review. Croatian
3 Cervical angina. Jacobs B. N Y State J Med. 1990 Jan;90(1):8-11. Erratum in: N Y State J Med 1990 Feb;90(2):78

Related Articles

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane