Co mówi o odchudzaniu Medycyna Wschodu
Podczas odchudzania Medycyna Wschodu kładzie nacisk na zastosowanie smaku gorzkiego i ostrego, natomiast każę ograniczyć pożywienie o smaku słodkim, słonym i kwaśnym. Zawartość tłuszczu i działanie moczopędne pokarmów także są ważnymi czynnikami. Przedstawione dalej zasady, zaczerpnięte z chińskich i wschodnioindyjskich systemów leczniczych, będą przydatnymi wskazówkami dla tych, którzy borykają się ze zrzucaniem kilogramów. Czyli zazwyczaj tych, którzy nadal znajdują się w okresie przejściowym, zmierzają ku diecie opartej na nieprzetworzonych zbożach i warzywach.
Jakie orzechy, nasiona i oleje
Tradycją ajurwedyjską zaleca ograniczenie spożycia tłuszczów nie tylko zwierzęcych, ale także roślinnych. Orzechy, nasiona i oleje należy stosować oszczędnie, o ile w ogóle ich nie wyeliminować. Dwa wyjątki od tej tradycji to lżejsze kwasy tłuszczowe omega 3 oraz GLA (kwas gamma-linolenowy), które wspierają przemianę materii i przyśpieszają tempo spalania tłuszczów. Nierafinowany, tłoczony na zimno olej lniany, najbogatsze roślinne źródło kwasów tłuszczowych omega 3, zapewnia równowagę hormonalną konieczną dla zachowania zdrowej kondycji organizmu. Dawkowanie: 2 łyżeczki oleju lnianego na dzień, dodane do pożywienia, lub dla równoważnej ilości oleju – 3 łyżki stołowe namoczonego bądź rozdrobnionego siemienia lnianego na dzień. Nasiona pomagają przy spowolnionym trawieniu. Bezwzględnie unikaj uwodorowanych tłuszczów (margaryn i smarowideł masłopodobnych) oraz rafinowanych olejów (spotykanych w prawie wszystkich przemysłowo wytwarzanych produktach spożywczych, które zawierają olej, łącznie z tzw. zdrową żywnością). Te niekorzystnie działające oleje i tłuszcze, tak samo jak fluorowana woda, w ogromnym stopniu zakłócają szybki przebieg spalania tłuszczów. Oleje zasobne w GLA także dowiodły swojej olbrzymiej skuteczności w procesie odchudzania. Oprócz mleka matki najlepszym pełnym źródłem tego składnika jest spirulina. Powszechnie dostępne są również zawierające GLA oleje z nasion wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki. Dzienna dawka GLA z którejkolwiek z tych roślin zapewniająca skuteczne działanie wynosi 125 mg.
Czy rośliny strączkowe są dobre na odchudzanie
W tradycji chińskiej większość roślin strączkowych klasyfikuje się jako posiadające smak „słodki”. Niemniej jednak rośliny strączkowe mają działanie osuszające, moczopędne, dlatego wszystkie – oprócz soi – są zalecane. Szczególnie korzystne jest stosowanie fasolki adzuki i fasolki mung. Aby przyśpieszyć zmniejszenie masy ciała, można w ciągu dnia wypijać kilka filiżanek wywaru z fasolki adzuki. Kiełki z fasolki mung i innych fasoli także mają korzystne działanie – dla osób z oznakami (często marznącymi i nielubiącymi wpływu chłodu) można je przygotowywać na parze.
Uważaj na zboża
Zboża też mają smak słodki, należy więc w diecie przede wszystkim uwzględniać te spośród nich, które zawierają także smak gorzki. Takimi zbożami są: żyto, amarantus, quinoa i owies. W celu redukcji masy ciała najlepiej spożywać owies w jego najbardziej gorzkiej postaci – na surowo (namoczony) lub prażony. Najlepszy rodzaj ryżu to ryż basmati, ze względu na jego pikantny smak. (Większość dostępnego obecnie ryżu basmati to ryż rafinowany; na potrzeby odchudzania wybieraj jedynie odmiany nieoczyszczone). Dobra jest również kukurydza, ponieważ działa moczopędnie, dzięki czemu usuwa nadmiar wody zalegającej w tkankach.
Jakie warzywa jeść przy odchudzaniu
Podczas odchudzania pomocne są niemal wszystkie warzywa, za wyjątkiem tych o bardzo dużej zawartości wody (cukinii, dyni) i bardzo słodkich (słodkich ziemniaków i jamu). Szczególnie dobre są warzywa przynajmniej częściowo posiadające smak gorzki: sałata, seler, kalarepa, szparagi i szczypiorek. (Sałata jest przeciwwskazana dla osób z chorobami oczu). Zalecane jest jedzenie warzyw tylko lekko gotowanych, ponieważ lżej gotowane pożywienie dodaje więcej sił życiowych powolnym zazwyczaj osobom z nadwagą. Surowa żywność jest wskazana dla osób z nadmiernym apetytem lub oznakami gorąca. Natomiast osoby z oznakami zimna powinny ograniczać ilość surowych pokarmów, które sprzyjają zatrzymywaniu tłuszczu i wody w ciele. Osoby takie potrzebują przede wszystkim pożywienia gotowanego. Chociaż wodorosty są słone, dzięki zawartości jodu oraz bogatego zasobu minerałów i aminokwasów pomagają regulować poziom wagi ciała. Norweski kelp (Morsztyn pęcherzykowaty) jest szczególnie cenny. Inne wodorosty także są wartościowe. Jeśli stosuje się kelp, można przyjmować go w wygodnej postaci tabletek, w dawce 4-6 tabletek na dzień.
Produkty pochodzenia zwierzęcego
Zrezygnuj z kalorycznych, przyczyniających się do nadwagi pokarmów, takich jak jajka i nabiał z mleka krowiego, łącznie z masłem. Ogranicz potrawy z mięsa, chociaż spożywanie dziko żyjących ryb i swobodnie żerującego drobiu może korzystnie wpływać na osoby osłabione. Nabiał z mleka koziego normalizuje wagę ciała, dlatego jest wartościowym pokarmem dla osób zarówno z nadwagą, jak i niedowagą.
Przyprawy dobre na odchudzanie
Spełniają istotną rolę w programie utraty wagi. Jednak sól i produkty o dużej zawartości soli u osób z nadwagą muszą być ograniczane, ponieważ przyczyniają się do gromadzenia płynów w ciele. Kiedy sól jest używana do gotowania, należy dodawać jej oszczędnie, najlepiej w postaci nierafinowanej, pełnej soli. Podobnie miso, sos sojowy, solone śliwki, pikle i inne słone produkty należy stosować w minimalnych ilościach i powinny być to produkty nierafinowane oraz pełne. Jeśli występują obrzęki (zatrzymanie wody/obrzmienia), całkowicie zrezygnuj z soli w diecie. Wszelkie ostre pokarmy wzmagają krążenie energii i zwiększają tempo przemiany materii. Godnymi uwagi przykładami są tutaj zioła przyprawowe, takie jak kmin, imbir, goździki, mięta zielona, koper włoski (fenkuł), anyż i pieprz kajeński. Jednak osoby z oznakami gorąca powinny unikać tych ogrzewających przypraw. Stosować zamiast nich produkty neutralne lub ochładzające, takie jak mięta pieprzowa, rumianek, kalarepa, rzepa, rzodkiew, taro i biały pieprz.
Bibliografia
Fragmenty z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA