Coraz częściej mówi się o wpływie stresu na nasze zdrowie. Długotrwałe narażenie na stres oraz przeżywanie negatywnych emocji może doprowadzić do depresji. Medycyna chińska przez wieki wypracowała spójną teorię, według której istnieje zależność między przeżywanymi przez człowieka emocjami a konkretnymi chorobami.
„Z pewnością u każdego człowieka delikatny, kobiecy aspekt Yin może zostać z łatwością zniszczony przez nadmierne współzawodnictwo i stres. Jednakże Yin jest aspektem dominującym u większości kobiet i dlatego łatwiej do niego dotrzeć z zewnątrz – z tego powodu zasadniczo kobiety (i wrażliwi mężczyźni) szczególnie muszą chronić się przed różnymi formami niszczących wpływów z zewnątrz (kobiety chorują na depresje dwa razy częściej). Depresja jest doświadczana w umyśle, ale jej przyczyna zazwyczaj tkwi w zastoju wątroby”
Zastój wątroby a depresja
Aby prześledzić związek przyczynowo-skutkowy w przypadku depresji, warto się zastanowić, jak dochodzi do stanu zastoju wątroby. Według medycyny chińskiej do zastoju wątroby może dojść zarówno z powodu zaburzeń emocjonalnych, jak i z powodu niewłaściwego odżywiania.
Ponieważ depresja nie pojawia się bez przyczyny, trzeba wziąć pod uwagę dłuższy okres poprzedzający tę chorobę. Taki okres może trwać od kilku miesięcy do kilka lat. Pierwotną przyczyną najczęściej jest stres, oraz nieradzenie sobie z towarzyszącymi mu emocjami. Trwające dłuższy czas napięcia emocjonalne, zakłócają krążenie Qi Wątroby, doprowadzając do jej stagnacji.
Medycyna chińska mówi, że emocje osłabiające Wątrobę to gniew, frustracja, poczucie przymusu i skrępowania. O depresji mówi się, że jest gniewem skierowanym do wewnątrz (zob. Przyczyny chorób wątroby). Czynniki osłabiające Qi Wątroby, to również emocje związane z pożądaniem. Pragnienie sławy, pieniędzy, wysokiego statutu społecznego, lepszego wyglądu, powodzenia u płci przeciwnej często naraża nas na niską samoocenę, frustracje, poczucie zawodu, gniew i irytacje, a nawet poczucie żalu oraz urazy do innych osób.
Właśnie z powodu takich emocji dochodzi do zablokowania przepływu energii w układzie Wątroby. W dodatku te emocje często powodują, że jemy w pośpiechu, źle przeżuwamy pokarm i się przejadamy. Kolejnymi czynnikami obciążającymi wątrobę jest żywność złej jakości oraz przetworzona za pomocą środków chemicznych żywność, tłuste, wysokokaloryczne posiłki i hepatotoksyczne leki (zob. Polekowe uszkodzenie wątroby).
Zastój Wątroby jest często odczuwany jako poczucie ciężkości, dyskomfortu, pobolewania lub kłucia w okolicach prawego łuku żebrowego. Trwający dłuższy czas, może prowadzić do zastoju żółci i poważnych chorób, takich jak zwapnienie lub stłuszczenie wątroby oraz kamica żółciowa.
Według obserwacji chińskich lekarzy „depresja często dotyczy chorych na kamicę żółciową oraz osób z usuniętym pęcherzykiem żółciowym”.2 W takich przypadkach z powodu braku miejsca na magazynowanie żółci, podaż żółci do dwunastnicy zostaje zakłócona, powodując zaburzenie trawienia oraz blokadę w przepływie energii i zastój Wątroby.
Sposoby na poprawę stanu wątroby
„Jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy stanu wątroby polega na stworzeniu wolnego miejsca, do którego jej zastój może się udać. Takim oczywistym miejscem jest to, do którego naturalnie kieruje się energia – czyli do serca, syna wątroby. Z perspektywy Pięciu Elementów nadmiarowa i „zachłanna” wątroba nie tylko okrada z energii swoją matkę, czyli nerki, ale także odmawia przekazania dostatecznej ilości energii własnemu synowi, czyli sercu.
Zatem wzmacniając serce i zachęcając je do przyjęcia energii, wątroba zachęcana jest do uwolnienia swojego nadmiaru, co z kolei powoduje odciążenie nerek. Emocjonalny wzorzec, który często ma miejsce przy tego rodzaju wymianie, przybiera postać przekształcenia niechęci i stłumionych emocji zastojowej wątroby w radość i współczucie ponownie otwartego i skupionego serca”.3
Powyższy cytat z książki Paula Pitchforda doskonale pokazuje jak powinien wyglądać schemat leczenia energetycznego. Stosując bioenergoterapie w przypadku depresji warto pamiętać, że oddziaływanie biopolem powinno być skierowane nie tylko na poprawienie przepływu energii w merydianach Wątroby i Pęcherzyka żółciowego, a również na odblokowanie i otwarcie Serca i zasilenie osłabionych Nerek. Według medycyny chińskiej słabe Nerki są odpowiedzialne za powstanie lęku, który z kolei blokuje możliwość doświadczania miłości.
Usunięcie zastoju wątroby zapewnia swobodny i łagodzący przepływ energii przez całą osobę, zarówno jej ciało, jak i umysł.
1,3 Paul Pitchford, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA
2 www.sensiblehealth.com/Journey-07.xhtml