wtorek, 22 kwietnia, 2025

Dyskopatia

Przepuklina krążka międzykręgowego

Dyskopatia to inaczej wypadnięcie dysku, wypuklina lub przepuklina krążku międzykręgowego. Powstaje wskutek urazu lub przeciążenia kręgosłupa – jądro miażdżyste (galaretowate) wysuwa się poza krawędzie kręgów.

Objawy dyskopatii

• Ból przy dotyku w okolicach lędźwi i krzyża
• Jeśli do wypadnięcia dysku doszło na poziomie kręgów L4, L5, S1, ból może promieniować wzdłuż uszkodzonego nerwu do pośladka, kolana lub nawet stopy -rwa kulszowa
• Ból jest mniejszy w pozycji leżącej, nasila się przy wstawaniu i chodzeniu
• Ucisk na nerw może powodować odczucie mrowienia, drętwienia, a nawet przeszywającego prądu
• Uszkodzenie nerwu może prowadzić do poważnych komplikacji: osłabienia mięśni nóg, trudności z chodzeniem, nietrzymania moczu, impotencji. W takich przypadkach potrzebna jest niezwłoczna konsultacja neurologa!

Przyczyna dyskopatii

Na skutek przeciążeń kręgosłupa powstają pęknięcia i rozerwania wewnętrznej warstwy pierścienia włóknistego, co może prowadzić do przesunięcia jądra miażdżystego z centrum do obrzeża krążka międzykręgowego. Powstaje wybrzuszenie zwane wypukliną. Przy dalszym przemieszczaniu się w głąb pierścienia włóknistego jądro miażdżyste wydostaje się poza krawędź trzonu kręgu, uciskając korzenie nerwowe lub zwężając światło kanału kręgowego. W ten sposób powstaje przepuklina.

Co robić przy dyskopatii

• Przez jeden, dwa dni jak najwięcej przebywać w pozycji leżącej, unikać siedzenia, stania, jazdy samochodem. Przebywanie w pozycji leżącej odciąża dolny odcinek kręgosłupa, pozwala zmniejszyć ucisk na podrażniony nerw i złagodzić stan zapalny i ból.
• Można też zakładać pas usztywniający na czas, kiedy musimy wykonywać codzienne czynności – pomoże to zmniejszyć siłę nacisku na wystający dysk.
• Dopiero po 1-2 dniach odpoczynku można zastosować zabiegi manualnej terapii skierowane na rozciąganie dolnego odcinka kręgosłupa i mobilizację uszkodzonego stawu kręgosłupa (najczęściej do wypadnięcia dysku dochodzi na poziomie kręgów L4/L5, L5/S1).
• W połączeniu z bioenergoterapią wyżej opisane zabiegi są niczym innym, jak bezpiecznym nastawianiem kręgów. Pomagają w znacznym stopniu zredukować dolegliwości bólowe i stan zapalny, dzięki czemu jądro galaretowate dysku może wrócić na swoje miejsce.
Jeśli tak się stanie, dolegliwości i ograniczenia ustępują. Nie oznacza to jednak, że o chorobie można zapomnieć. Można już wrócić do normalnego funkcjonowania, ale trzeba się nauczyć chronić kręgosłup podczas wykonywania codziennych czynności. Utrzymywanie właściwej postawy jest nawykiem, który należy w sobie wykształcić. Doradzam swoim klientom jak tego dokonać.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane