środa, 23 kwietnia, 2025

Nerwica lękowa a medycyna chińska

Nadwyrężenie ciała i psychiki, które powstaje z powodu przewlekłego stresu, fizycznego przemęczenia, przepracowania i braku odpoczynku oraz zatrucia organizmu toksynami z pożywienia i otoczenia, prowadzi do energetycznego wyczerpania Nerek.*

Wyczerpanie nadnerczy

Wśród amerykańskich lekarzy w ostatnich latach pojawiła się teoria, która koresponduje z powyższym poglądem (Dr. J.L.Wilson, Dr. C.Northrup). Ta teoria zakłada, że podłożem zaburzeń lękowych jest „wyczerpanie nadnerczy” (ang. adrenal fatigue, arenal exhaustion), czyli osłabienie ich funkcji wydzielniczej, które prowadzi do obniżenia poziomu kortyzolu. Objawami takiego zaburzenia są te same objawy, które medycyna chińska przypisuje energetycznemu niedoborowi Nerek: chroniczne zmęczenie, uczucie niepokoju, osłabienie pamięci i zdolności koncentracji, pogorszenie krążenia krwi w kończynach, bóle w części lędźwiowej pleców.

Nerwica lękowa w ujęciu medycyny chińskiej

Według medycyny chińskiej nadmierny lęk i brak poczucia bezpieczeństwa może być objawem zaburzenia równowagi energetycznej nerek. Lęk jest uczuciem przypisywanym Elementowi Wody. Tak jak nerki, lęk również jest głęboko zakorzeniony – bardzo często nie uświadamiamy sobie nawet ogromu lęku i niepewności. Niewielki zdrowy lęk chroni nas i trzyma z dala od zbędnego ryzyka. Jednak gdy uczucie jest zbyt silne, wtedy „uszkadza” nerki. Z jednej strony na podstawie lęku rozwija się ogólne poczucie braku bezpieczeństwa w życiu. Z drugiej zaś, słabe nerki są odpowiedzialne za powstanie lęku, który z kolei blokuje możliwość doświadczania miłości. Można to wyjaśnić za pomocą cyklu destrukcji Prawa 5 przemian: zestresowanie, przepełnione lękiem Nerki (Element Wody) nie potrafią usunąć nadmiaru wody, która gasi ducha serca (Element Ognia) i jego normalną zdolność do wyrażania miłości i radości.

Wielu ludzi poddaje się psychoterapii, próbując odkryć przyczynę głębokiego poczucia niepewności i ją zlikwidować. Często nie przynosi to oczekiwanego rezultatu, ponieważ nie został jednocześnie uzdrowiony układ nerek-nadnerczy. Jeśli w zauważalnym stopniu odbuduje się siłę nerek, zazwyczaj odczuwa się wielką radość, kiedy odpłyną już ciemne chmury lęku2.

Silne nerki – stabilna psychika

Silne Nerki pełnią funkcje uspokajania i stabilizowania psychiki.
Według „medycyny chińskiej osoba z silnymi witalnymi Nerkami jest aktywna – choć spokojna oraz odważna – choć delikatna, osiąga wiele bez stresu i potrafi połączyć działanie asertywne ze wsparciem dla innych”3.

W przypadku nerwicy lękowej osłabienie Nerek najczęściej oznacza niedobór energii Yin. Niedobór uspokajającej, wzmacniającej i stabilizującej zasady Yin objawia się uczuciem niepokoju, rozdrażnieniem, niepewnością i lękiem. Według zasady Pięciu Elementów Nerki są matką Wątroby, i w cyklu tworzenia żywią i zasilają ją swoją energią. Niestety, w stanie zastoju Wątroba pobiera tej energii za dużo, ponieważ znajduje się w stanie „nadmiaru i ognia”. Aby złagodzić ten stan pochłania uspokajającą i chłodzącą Yin Nerek w nadmiarze.

Bioenergoterapia przy nerwicy lękowej

Jak w przypadku depresji, tak i w przypadku stanów lękowych głównym zadaniem bioenergoterapii jest odblokowanie przepływu energii przez Wątrobę. Kiedy uda się zlikwidować zastój Wątroby, Wątroba przestaje zabierać energię Yin Nerkom, dzięki czemu układ Nerek szybko odbudowuję swoją zdolność ochrony, wzmacniania i nawilżania pozostałych układów organizmu. Z drugiej strony, zlikwidowanie zastoju Wątroby, pozwala Wątrobie (Drewno) dawać więcej energii Sercu (Ogień), swojemu synowi; dzięki temu Serce odzyskuje siłę, spokój i zdolność do wyrażania uczuć.

Bioenergoterapia daje bardzo dobre wyniki w przypadku nerwicy lękowej. Może być skutecznym wsparciem psychoterapii oraz innych działań terapeutycznych. Stosując bioenergoterapię trzeba mieć na uwadze współzależność energetyczną układów Nerek, Wątroby i Serca.


Ten artykuł ma cel edukacyjny i nie zastępuje diagnozy lekarskiej. Artykuł prezentuje poglądy specjalistów od medycyny chińskiej, które wskazują na wysoki stopień korelacji między zaburzeniami w przepływie energii a stanem psychicznym. Medycyna chińska próbuje ustalić etiologię nerwicy, szukając związków przyczynowo-skutkowych na podstawie wielowiekowych obserwacji. Należy jednak wykazać ostrożność w definiowaniu przyczyn zjawiska nerwicy i mieć świadomość, że zjawisko to może mieć szereg przyczyn. Metoda, którą stosuję pomaga usunąć blokady w przepływie energii i towarzyszący jej niepokój, ponadto pomaga poczuć się lepiej osobom, u których obniżony nastrój ma związek z bólem kręgosłupa. Zaznaczam jednak, że nie zajmuję się diagnozowaniem, ani leczeniem nerwicy.


*Układ Nerek w ujęciu medycyny chińskiej, zawiera w sobie nie tylko narządy układu moczowego i rozrodczego, a również nadnercza i ich funkcje endokrynologiczne.

1,2,3 Paul Pitchford, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane