poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Nie radzisz sobie ze stresem? Oszukaj go!

Wszyscy wiemy, że gdy jesteśmy pogrążeni w stresie, porady typu Myśl pozytywnie, Nie martw się lub Uśmiechnij się, bywają co najmniej frustrujące. Jednak badania z zakresu psychobiologii donoszą o niezwykłym sprzężeniu zwrotnym pomiędzy naszymi myślami, naszym zachowaniem i naszym samopoczuciem.

Wpływ myśli na samopoczucie

Naukowcy badający wpływ myśli na nasze samopoczucie już dawno odkryli, że kto skupia się na problemach, przykrościach, smutkach i porażkach, ten wprawia ciało w stres, co obniża zdolności poznawcze i regeneracyjne organizmu, a także osłabia odporność i zabiera energię.

A z drugiej strony, kto koncentruje się na radościach dnia codziennego, kto docenia swoje życie, ten wspiera zasoby kognitywne i naprawcze organizmu.

Zobacz wpis

Ciało wpływa na emocje

Jednak od niedawna wiadomo, że to nie tylko myśli sterują naszym samopoczuciem. Okazuje się, że to nasze samopoczucie fizyczne ma wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

Dzieje się tak dzięki zwrotnemu sprzężeniu, w którym to myśli zasilają naszą fizjologię, ale też to nasza fizjologia zasila naszą psychikę, nasze emocje i nasze myśli.

Ta wiedza daje nowe możliwości w radzeniu sobie ze stresem. Okazuje się, że gdy nie radzisz sobie z myślami, możesz poszukać wsparcia w ciele.

3 kroki dla zestresowanych

Jeśli czujesz się słabo psychicznie, możesz skorzystać z mechanizmy zwrotnego i zasilić wątły stan psychiczny poprzez swój stan fizyczny.

Jak to zrobić?

  1. Znajdź przestrzeń i chwilę, w której możesz się zrelaksować. Oddychaj głęboko – to pomoże organizmowi zmobilizować siły.
  2. Następnie możesz zrobić kilkuminutowy trening, w którym podniesiesz tętno krwi. Koktajl neuroprzekaźników, który zostanie uwolniony w czasie podskoków, tańca lub szybkiego biegu, zasili zasoby energetyczne organizmu i pomoże Ci wykonać kolejny krok.
  3. Teraz spróbuj się… uśmiechnąć. Możesz poczuć się sztucznie, ale postaraj się nie oceniać tego, co robisz. Postaraj się, by Twój uśmiech dotarł do okolicy Twoich oczu. Sztuka polega na tym, żeby postarać się wywołać naturalny uśmiech. Aby to zrobić trzeba rozluźnić mięśnie twarzy.

Uśmiech obniża tętno

Udowodniono, że uśmiech, nawet wywołany sztucznie pomaga obniżyć tętno i zminimalizować skutki negatywnej reakcji na stres.

A gdy stres złagodnieje w ciele, dużo łatwiej będzie Ci spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy. Być może zobaczysz nowe rozwiązanie, być może przyjdzie Ci do głowy coś, czego nie mogłaś/łeś dostrzec wcześniej.

A to wszystko dzięki temu, że Twoje ciało rozluźniło się i zasiliło Twoje zasoby psychiczne i intelektualne.


Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane