czwartek, 18 kwietnia, 2024

Pewność siebie – jak ją zbudować

Czy można zbudować pewność siebie w dorosłości jeśli się miało shitowe dzieciństwo?

Można. Jeśli miało się shitowe dzieciństwo, w wyniku którego powstał wewnętrzny obraz człowieka, który nie wystarczy w postaci, w jakiej jest obecnie, który musi dopiero zasłużyć, jakoś się ulepszyć, poprawić, a teraz to jest do dupy, mało znaczy, ma poczucie pustki, poczucie klęski, to w dorosłości szuka się ukojenia, szuka się sposobów na polepszenie samopoczucie, na rozluźnienie, na zagłuszenie wewnętrznego głosu, który mu wciąż powtarza, że jest niewystarczająco dobrze.

Można jednak przekonać swoje ciało, do przełączenia się w tryb pewności siebie, poprzez wywołanie zmian:

– pierwotnie, na poziomie czysto fizycznym,

– wtórnie, poprzez wywołanie zmian fizjologicznych, w reakcji umysłu na zmiany fizyczne.

Zmiana nawyków fizycznych

Reakcja jest łańcuchowa i obejmuje zmianę nawyków fizycznych, które popłyną dwoma torami. Z jednej strony, mózg otrzyma sygnał do zmiany reakcji fizjologicznej, a z drugiej otoczenie otrzyma inny komunikat o Twojej energii, postawie, zarządzaniu stresem i zacznie Cię interpretować jako osobę o większej pewności siebie. To z kolei wzmocni Twoje nawyki i pozwoli Ci uwierzyć, że naprawdę jesteś taką osobą. A nie, że tylko udajesz, że wszystkich nabierasz, lecz wreszcie ktoś się skapnie…

Jeśli chcesz uchodzić za osobę pewną siebie, specjaliści podpowiadają wprowadzenie następujących zmian:

– podczas rozmowy czy prezentacji zwolnij tempo mówienia – ludzie, którzy mówią powoli, acz zajmująco, są postrzegani jako pewniejsi siebie. Ich rozmówca podświadomie odbiera sygnał, że taka osoba nie ściga się z czasem i z pewnością zdoła przekazać rozmówcy swój punkt widzenia i że wierzy w to co mówi. Ludzie, którzy mówią powoli są postrzegani jak spokojni, a spokój koreluje z pewnością siebie.

– postaraj się obniżyć tembr głosu – ludzki mózg łączy niski głos z powagą, wiedzą i rozluźnieniem. W stresie aparat mowy ulega napięciu i wówczas zaczynamy wchodzić w wysokie tony. Aby uchodzić za osobę, która wie, o czym mówi i ma nad tym pełną kontrolę, staraj się mówić niżej i wolniej.

pamiętaj o postawie – osoby, które są wyprostowane, robią wrażenie pewniejszych siebie, niż osoby, które się garbią i wypuszczają brzuch podczas spotkania.

– pamiętaj o opuszczeniu barków, wyciągnięciu szyi i lekkim uniesieniu podbródka – taka postawa sugeruje dużą pewność siebie, daje rozmówcy sygnał (odbierany podświadomie), że należy Ci się to miejsce, że zasługujesz na tą pozycję, i że masz tego świadomość.

– uważaj na gestykulację – dotykanie i poprawianie włosów, zabawa biżuterią, nadmierna gestykulacja rękami sugeruje, że szukasz w tych zabiegach rozluźnienia. By wydać się pewniejszym siebie, trzymaj ręce pod kontrolą, możesz co najwyżej wykonywać delikatne ruchy dłońmi, jeśli potrafisz zsynchronizować je z melodią Twojej wypowiedzi – ten zabieg wpływa na odbiorców wręcz hipnotycznie, lecz wymaga realnej kontroli ruchów.

– napij się wody – w stresie zazwyczaj wysycha nam w gardle, jest to wówczas znak dla rozmówcy, że nie panujesz nad emocjami. Pamiętaj o szklance wody podczas wystąpienia czy prezentacji, popijaj regularnie, nie dopuszczając do tego, by wyschło Ci w ustach. Jeśli nie chcesz pić, możesz wyobrazić sobie, że napływa Ci do ust dużo śliny – ona pojawi się tam na zawołanie i wówczas złagodzisz ten symptom stresu.

– nawiązuj kontakt wzrokowy – osoby, które patrzą rozmówcy w oczy są uznawane za śmiałe.

– w trakcie spotkania nie wybijaj się pytaniami lub uwagami rozmówców, nawet jeśli są nie do końca przychylne.

Nie daj się wyprowadzić z równowagi

Być może świadczą:

– o dociekliwości rozmówcy (należy nagrodzić go uśmiechem),

– o niezrozumieniu jakiegoś elementu (należy go powtórzyć lub sparafrazować),

– o tym, że rozmówca stara się zasłonić swoje braki kąśliwą uwagą (należy powtórzyć swoje wnioski).

Możesz podziękować za spostrzeżenie i powiedzieć, że rozważysz ten argument na spokojnie, możesz powiedzieć, że warto dopracować pewne elementy prezentacji, lecz pamiętaj o przywołaniu jej głównych wniosków lub elementów. Nie odbieraj komentarzy osobiście, nie odpieraj ataków, i broń boże nie zaczynaj atakować.

Jeśli ze spokojem wytrzymasz pytania, komentarze i uwagi, rozmówcy będą Cię odbierać jako osobę o dużej pewności siebie i tak będę do Ciebie podchodzić.

A badania mówią, że nasze oczekiwania w stosunku do innych ludzi działają jak samospełniająca się przepowiednia. Jeśli czuję lub mam pewność, że ktoś uznaje mnie za autorytet, będę ze spokojem dzielić się z tą osobą wiedzą.

Jeśli jednak podejrzewam, że ktoś nie ceni mnie, nie ma do mnie zaufania, mój przekaz nie będzie tak harmonijny i spokojny, gdyż podświadomie będę czuła, że mam coś rozmówcy do udowodnienia.

Co zrobić przed ważnym wystąpieniem lub prezentacją?

– przed ważnym spotkaniem przyjmij tzw. power pose – czyli pozycję władzy, stań w rozkroku, wyprostuj się, połóż ręce na biodra. Ta pozycja da sygnał mózgowi, że masz kontrolę nad sytuacją. Stój tak kilka minut i wejdź do pokoju w wyprostowanej pozycji.

– uśmiechnij się – gdy stoisz w tej pozycji warto też mocno się uśmiechnąć i robić szybkie wdechy i wydechy przez nos. Ten zabieg przekona mózg, że jest bezpiecznie, że można się rozluźnić. Pozytywnie wpłynie to Twoje tętno, mięśnie krtani i gardła.

– oddychaj przeponowo – weź kilka głębokich oddechów w taki sposób, by Twój brzuch się uniósł – jest to najlepszy sposób, by dotrzeć do nerwu błędnego, który przełączy Cię w tryb hamowania i pomoże Ci uspokoić drżenie głosu i rąk.

– medytuj – zwolnisz tempo myśli, a gdy pojawi się trigger, dasz sobie chwilę na refleksję zamiast na emocjonalną reakcję.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane