piątek, 19 kwietnia, 2024

Prokrastynacja – dlaczego odkładamy na później

Dlaczego odkładamy wszystko na później

Odkładamy, bo gdy myślimy o sobie w przyszłości w naszym mózgu aktywuje się obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie obcych twarzy. Więc my z przyszłości, jesteśmy dla siebie obcym pojęciem, kimś innym, kto ma więcej siły i czasu, kto ma lepsze narzędzia do wykonania danego zadania, kto lepiej z nim sobie poradzi. Wolimy oszczędzić siebie dzisiaj, by ten człowiek z przyszłości to ogarnął.

Drugim powodem jest to, że zadanie zazwyczaj wydaje nam się zbyt duże, zbyt trudne, zbyt niedostępne przy zasobach, jakimi dysponujemy, lub postrzegamy się jako osobę, która z takim zadaniem sobie nie poradzi. Może byliśmy wyręczani w dzieciństwie, a może ktoś nam powiedział, że dziewczyny takimi sprawami się nie zajmują.

Jak sobie poradzić z prokrastynacją

Podziel to na kawałki

Podziel zadanie na kawałki – łatwiej jest pomyśleć, że teraz musisz jedynie zrobić jakiś element niż od razu całość, która napawa Cię lękiem, odrazą, a nawet obrzydzeniem.

Ustal sygnał

Ustal sygnał, który będzie ci przypominał o wykonaniu zadania. Jeśli chodzi o chodzenie na siłownię przed pracą, przygotuj ubrania do ćwiczenia, jeśli chodzi o poranne bieganie, wystaw buty przy drzwiach i ubranie przy łóżku. Jeśli chodzi o zdrowy lunch w pracy, ugotuj kaszę wieczorem, zapakuj sałatkę, albo wpisz orzechy na listę zakupów.

Podejdź do tego jak do ćwiczenia

Podejdź do zmiany jak do pracy nad mięśniem – tak samo jak nie urośnie Ci zaraz wielki biceps, nie staniesz się rakietą działającą na zawołanie. Każdy nawyk wymaga nie tylko siły woli – on wymaga neurobiologicznych podstaw do wykonania czynności. To znaczy, że potrzebujesz mocnych połączeń neuronalnych w mózgu – a do tego trzeba kilku powtórzeń.  Za to każde powtórzenie wzmocni połączenia neuronalne odpowiedzialne za tą aktywność.

I tak przez 69 dni – i nawyk gotowy

– zastanów się jaką potrzebę zaspokaja Twoje nierobienie danej rzeczy – czy chodzi o potrzebę odpoczynku, świętego spokoju w tym momencie. Czy może chodzi o coś głębszego? Może niewykonanie zadania jest zgodne z Twoim przekonaniem na swój temat, że jesteś osobą, na której nie można polegać. Warto wówczas przyjrzeć się przekonaniom na swój temat.

Może nie możesz się za to zabrać, bo jest to niezgodne z Twoim systemem wartości? Może jest to część pracy, której nie znosisz i robisz ją, tylko by opłacić czynsz? Więc sabotujesz jej elementy? A może masz przekonanie, że tacy cool ludzie jak ty, nie robią rzeczy na zawołanie, i dlatego się ociągasz?

A może marzysz o robieniu czegoś zupełnie innego

Zastanów się dobrze, jak wygląda Twoje życie. Co w nim robisz, kim jesteś, jak wygląda Twoja codzienna logistyka, czy masz kiedy podładować baterie, czy spóźniasz się do pracy, czy zapominasz kluczy, czy szarpiesz się dziećmi przed wyjściem do szkoły, czy wściekasz się na partnera po powrocie z pracy, czy masz wrażenie, że żyjesz w kołowrotku, czy czujesz, że wszystko tak pędzi, że na następnym zakręcie wypadniesz z kokpitu, a razem z Tobą cały Twój cyrk.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane