Qigong (Chi Kung) – starożytna sztuka uzdrawiania, pokrewna bioenergoterapii (też bazuje na przekazywaniu energii uzdrowiciela choremu) znana w Chinach od tysięcy lat – pierwsze pisemne świadectwo pochodzi z 1300 roku p.n.e. Amerykańska agencja rządowa NCCAM (The National Center for Complementary and Alternative Medicine) zaklasyfikowała Qigong jako formę terapii opartą na oddziaływaniu energią, a konkretnie jako terapię biopolem1.
Energia jest wszędzie
Zgodnie z chińską filozofią nasz świat jest wypełniony energią qi. Jest wszędzie i we wszystkich. U ludzi qi porusza się wzdłuż tak zwanych meridianów i gromadzi się w dantianach – centrach energetycznych ciała. Qi jest siłą życiową człowieka, której brak prowadzi do zmęczenia, złego stanu zdrowia i rozwoju chorób. Celem Qigong (od „qi” – energia życia, „gong” – zarządzanie) jest normalizacja przepływu qi i wypełnienie nim wszystkich dantianów. Uzupełniając brak qi w organizmie podczas ćwiczeń, usprawniamy krążenie energii w meridianach, co bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.
Praktyka Qigong pozwala kierować energią qi. Energia qi może być przemieszczana przez kanały energetyczne płynnymi ruchami ciała i siłą myśli, a meridiany można otworzyć poprzez całkowity relaks i głębokie oddychanie. Chińska gimnastyka Qigong to nie tylko zestaw ćwiczeń fizycznych i oddechowych, które należy wykonywać w określonej kolejności. Qigong wymaga nie tylko poprawności ruchów, ale także dokładności myśli – ważna jest koncentracja na ciele, oddychaniu i doznaniach, pomaga to zdystansować się od problemów i zmartwień.
Qigong a kręgosłup
Qigong jest szczególnie przydatny dla kręgosłupa – drzewa życia, jak określają go Chińczycy. Sprzyja relaksacji i skutecznie łagodzi wszystkie napięcia w kręgosłupie. Po wykonaniu ćwiczeń pojawia się lekkość, ciało staje się bardziej ruchliwe i elastyczne. Coraz więcej osób zwraca się do terapii Qigong, aby wyleczyć się z urazów układu mięśniowo-szkieletowego, bólu kręgosłupa i zapalenia stawów.
Qigong opiera się na systemie ćwiczeń, których celem jest hormonizowanie energii życiowej dla osiągnięcia doskonałego zdrowia. Praktyka Qigong składa się z ćwiczeń fizycznych (opanowanie odpowiedniej postawy), ćwiczeń oddechowych i medytacji. Adepci tego systemu przez wiele lat doskonalą sztukę kontrolowania energii życiowej Qi. Mistrzowie Qigong są w stanie przekazywać energię Qi innej osobie, osiągając znakomite rezultaty w leczeniu rozmaitych chorób.
Oficjalna metoda leczenia
W Chinach uzdrawianie Qigong uznawane jest za oficjalną metodę leczniczą, stosowane jest w szpitalach i przychodniach lekarskich. Zdrowotne działanie Qigong jest przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Rosji.
1 Lu, Zuyin. Scientific Qigong Exploration: The Wonders and Mysteries of Qi. Trans. by Hui Lin; ed. by Ming Dao. Malvern, Pa.: Amber Leaf Press, 1997. ISBN 0965-7135-71.