piątek, 29 marca, 2024

Przyczyny dyskopatii

Dlaczego dysk traci elastyczność

Jak każda część ciała, dysk międzykręgowy potrzebuje odżywiania. Do normalnego funkcjonowania potrzebuje tlenu oraz substancji odżywczych. Ponieważ nie posiada naczyń krwionośnych, odżywianie jądra miażdżystego odbywa się drogą dyfuzji (wchłaniania) płynów z otaczających go miękkich tkanek.

Dzięki swojej unikatowej budowie dysk wchłania substancje odżywcze w momencie zmiany ciśnienia, czyli przy ruchu w stawach kręgosłupa – miejscach łączenia kręgów. Regularny ruch w ograniczonym zakresie (chodzenie, bieganie, pływanie, podskoki) i spowodowane nim ściśnięcie i rozprężenie stwarza cykl ciśnienia i podciśnienia w krążku międzykręgowym. Właśnie wtedy jądro miażdżyste zaczyna chłonąć płyn na zasadzie pompy hydraulicznej. Tlen i substancje odżywcze są wówczas dostarczane najefektywniej.

Brak aktywności i siedzący tryb życia

Brak tego rodzaju aktywności oraz siedzący tryb życia to główne powody złego odżywiania dysku i stopniowej utraty jego objętości i wysokości. Zmiany strukturalne wewnątrz dysku spowodowane złym odżywianiem w konsekwencji prowadzą do znacznej utraty elastyczności i wytrzymałości całego krążka międzykręgowego. W takim stanie dysk może ulec uszkodzeniom nawet z powodu niewielkich obciążeń. Znacznie ograniczony staje się też zakres ruchu w takim segmencie.

Fizyczny wysiłek

Istotnym czynnikiem prowadzącym do uszkodzeń dysku może być praca fizyczna wykonywana w pozycji zgięcia tułowia do przodu. Fizyczny wysiłek, na przykład związany z podnoszeniem lub dźwiganiem ciężkich przedmiotów, może w krótkim czasie poczynić nieodwracalne zmiany w krążku międzykręgowym.

Częstą przyczyną uszkodzenia może być również praca niezwiązana z dużym wysiłkiem, lecz wymagająca dłuższego przebywania w pozycji pochylonej do przodu, jak na przykład praca w ogrodzie, ręczne pranie, zmywanie naczyń, odkurzanie.

Dysk międzykręgowy ma swoje ograniczenia

Krążek międzykręgowy ma olbrzymią wytrzymałość i jest w stanie wytrzymać obciążenia nawet 10-krotnie przewyższające masę ciała. Jednak ma też swoje ograniczenia. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi właśnie podczas wykonywania wysiłku w nieodpowiedniej pozycji, kiedy ciężar nie jest rozłożony równomiernie na całej powierzchni dysku. Dlaczego boli kręgosłup? W pozycji pochylonej do przodu cały ciężar jest skierowany na przednią partię krążka międzykręgowego. Jądro miażdżyste wywiera wówczas olbrzymi nacisk na tylną część pierścienia włóknistego. Siła tego nacisku może przewyższyć wytrzymałość włókien pierścienia, wskutek czego dochodzi do pęknięcia jego warstw i rozerwania obręczy dysku > Przyczyny dyskopatii.

Budowa dysku międzykręgowego

Krążek międzykręgowy składa się z dwóch części: jądra miażdżystego – galaretowatej substancji, która tworzy środek i wypełnienie dysku, oraz pierścienia włóknistego – jego twardej i sprężystej obudowy.

Pierścień włóknisty

Doskonałość budowy pierścienia włóknistego mogłaby wzbudzić podziw konstruktorów opon samochodowych. Jeśli przejrzymy się dokładnie temu rozwiązaniu konstrukcyjnemu matki natury, zauważymy, że jest ono o wiele doskonalsze od najśmielszych pomysłów człowieka. Budowa opon samochodowych opiera się na konstrukcji radialnej lub diagonalnej.

Pierścień włóknisty natomiast w swojej budowie łączy zalety opon zarówno pierwszych, jak i drugich, składa się z kilku warstw zwojów, układających się koncentrycznie i przypomina przekrojoną w poprzek cebulę. W każdym z tych zwojów mocne włókna kolagenowe układają się ukośnie, pod kątem 60 stopni względem pionu, przy czym każda kolejna warstwa włókien układa się pod kątem prostym w stosunku do poprzedniej. Ukośny układ włókien w stosunku do osi dysku zapewnia niezwykłą elastyczność i wytrzymałość pierścienia, dzięki czemu jest on w stanie nie tylko wytrzymać duże obciążenia, ale też zapewnić ruch rotacyjny w każdym z segmentów kręgosłupa.

Jądro miażdżyste

W środku krążka międzykręgowego znajduje się jądro miażdżyste, również składające się z włókien kolagenowych. Jego budowa przypomina gąbkę – jest to trójwymiarowa siatka o dużych oczkach. Dzięki swojej niezwykłej właściwości – hydrofilii –„oczka” wchłaniają i zatrzymują wodę, powodując pęcznienie i pogrubianie się całego dysku międzykręgowego. Zwiększa się wtedy przestrzeń między kręgami, poszerzają się otwory międzykręgowe i cały kręgosłup robi się bardziej elastyczny. Zwiększeniu elastyczności sprzyja także to, że włókna kolagenowe jądra miażdżystego są bardziej rozproszone i ruchome niż włókna pierścienia, dzięki czemu łatwo się przemieszczają w środku krążka, tworząc sprężystą soczewkę amortyzującą każdy ruch kręgosłupa.
Dzięki swojej konstrukcji krążek międzykręgowy stanowi jednocześnie nadzwyczajnie wytrzymały amortyzator i niezwykle mocne spoiwo łączące dwa sąsiadujące ze sobą kręgi. Niestety, kiedy nie dbamy o niego w sposób właściwy, może utracić swoją elastyczność i sprężystość. Wówczas może stać się źródłem wielu problemów zdrowotnych > Rola kręgosłupa w powstawaniu chorób.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane