sobota, 20 lipca, 2024

Ból między łopatkami

Ból między łopatkami, znacie to? Ucisk, pieczenie, ciągły dyskomfort. Czasami po nocy jest lepiej, ale w ciągu dnia ból się nasila, a na wieczór staje się nie do zniesienia. Nie wiadomo co robić, jak się od niego uwolnić,  bo żadna pozycja nie przynosi ulgi. Zaczynasz rutynowo sięgać po środki przeciwbólowe, ale one pomagają tylko przez chwilę. Lekarz przepisuje nowe leki, ale one też nie pomagają. Nawet fizjoterapia nie pomaga, a Twój stan psychiczny z dnia na dzień się pogarsza.

Ból w odcinku piersiowym kręgosłupa staje się prawdziwym utrapieniem dla osób pracujących w pozycji siedzącej. Praca online przez ostatnie lata spowodowała globalne pogorszenie kondycji kręgosłupa całego społeczeństwa. Na zabiegi terapii manualnej zgłasza się coraz więcej osób w młodym i średnim wieku.

Dlaczego boli kręgosłup

Najczęstszym powodem pojawienia się bólu jest zła postawa, brak ruchu podczas pracy, stres lub nadmierne obciążenie. Długotrwałe siedzenie z zaokrąglanymi plecami przy komputerze obciąża nie tylko środkową i dolną partie kręgosłupa, ale również szyjną. Coraz częstszym zjawiskiem staje się zespół bólowy określany mianem tech neck – czyli szyja technologiczna.

Ucisk za mostkiem, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, duszności

Ból w odcinku piersiowym może dawać również inne bardzo przykre objawy. Ucisk za mostkiem, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, duszności, uczucie niepokoju.

Podłożem tych wszystkich dolegliwości najczęściej jest ucisk na nerw w jednym lub kilku segmentach ruchowych w odcinku piersiowym. Jego przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążeniowe w kręgach i dyskach międzykręgowych.

Terapia manualna przy bólach w odcinku piersiowym

Terapia manualna kręgosłupa pomaga odblokować i uwolnić uciśnięty nerw, i przywrócić prawidłowe ułożenie kręgów. Najlepiej sprawdzają się miękkie techniki terapii manualnej w połączeniu z bioenergoterapią. Dolegliwości bólowe ustępują z reguły po kilku zabiegach.

Aby zapobiec pojawieniu się przykrych dolegliwości związanych z piersiowym odcinkiem kręgosłupa należy wprowadzić do swego codziennego funkcjonowania kilka zmian.

Częściej zmieniaj pozycję ciała

W pracy i w ciągu dnia zmieniaj pozycję ciała i ruszaj się tak często, jak to tylko możliwe. Biurko z regulacją wysokości lub biurko do siedzenia/stania jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej przełączać się co pół godziny między siedzeniem a staniem podczas pracy. Jeśli nie ma możliwości regulacji wysokości biurka, warto jest ustawić monitor na wysokości oczu, łatwiej będzie utrzymać prawidłową postawę ciała.

W pozycji siedzącej stosuj aktywną postawę – stopy na szerokości zapewniającej stabilność oparcia, nie opieraj się o oparcie krzesła, tułów w lekkim pochyleniu do przodu. Aby łatwiej było utrzymać aktywną pozycję przy siedzeniu możesz stosować klin w postaci poduszki na siedzenie z grubszą tylną częścią.

Ćwicz regularnie

Przestrzeganie powyższych zasad może zapobiec lub w znacznym stopniu zmniejszyć dolegliwości związane z siedzącym trybem pracy, lecz jeśli prowadzisz mało aktywny tryb życia, to i tak problemy z kręgosłupem mogą się pojawiać. Dla osób spędzających większość dnia w pozycji siedzącej regularne uprawianie sportu staje się niezbędne. Może to być każdy rodzaj ćwiczeń (biegi, siłownia, pilates, piłka nożna, siatkówka itd.)  pod warunkiem, że są one regularne, czyli uprawiamy je przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.


Photo-by-Karolina-Grabowska-from-Pexels

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane