sobota, 20 lipca, 2024

Skąd się bierze ból w plecach?

Osoby cierpiące na ostry lub długotrwały ból w plecach odwiedzając mój gabinet po raz pierwszy często proszą mnie o nastawienie kręgosłupa. W mojej praktyce zdarza się, że osoby cierpiące na ból kręgosłupa przychodzą z oczekiwaniem, że jakimś chwytem, naciskiem lub szarpnięciem włożę dysk z powrotem na swoje miejsce. W tym artykule wyjaśniam dlaczego nie stosuję takiej metody.

Wyjaśniam również:

  • Skąd bierze się ból w plecach
  • Dlaczego wiedza o anatomii jest niezbędna do pracy z bólem 
  • Jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę, by uwolnić pacjentów od bólu
  • Jakie są zalecenia po zabiegu
  • Skąd się bierze ból kręgosłupa

Kiedy dopada nas ostry ból pleców, chcemy jak najszybciej od niego się uwolnić. Przyczyną bólu najczęściej jest przesunięcie kręgów lub dysku, co powoduje ucisk i podrażnienie nerwu. Oczywistym wydaje się, że trzeba zrobić coś żeby przywrócić prawidłowe ułożenie kręgów i dysku.

Istnieje wiele różnych metod nastawiania kręgów, lecz one nie zawsze się sprawdzają i nie zawsze są optymalne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że powodem bólu nie jest to, że coś zwyczajnie „przeskoczyło” w plecach. Przesunięcie kręgów w większości przypadków jest wynikiem zmian chorobowych w obrębie tych kręgów. Są to zmiany, które powstawały niezauważalnie przez dłuższy okres czasu.

Anatomia kręgosłupa

W niezmiernie złożonym układzie, jakim jest aparat ruchowy, każdy element kręgosłupa odgrywa ważną rolę w przenoszeniu ruchu i równoważeniu wszelkich obciążeń.

Kręgosłup stanowi niezwykle stabilną, elastyczną i wytrzymałą konstrukcję. Jego wyjątkowo złożona budowa – połączenie kręgów za pomocą stawów i krążków międzykręgowych, a także fizjologiczne krzywizny kręgosłupa pozwalają na utrzymywanie ciała w pozycji pionowej, a także na przenoszenie wszystkich obciążeń.

Lecz gdy spojrzymy na system powięzi, który oplata cały kręgosłup, zobaczymy, jak bardzo skomplikowany jest układ kinematyczny kręgosłupa. Gęsta sieć więzadeł, ścięgien i rozcięgien okołokręgosłupowych pokazuje jak wyważony jest to system.

Powięź – klucz do zdrowego kręgosłupa

Stary mechanistyczny pogląd postrzega aparat ruchu jako układ kostno-mięśniowy, nie biorąc pod uwagę tak ważnego elementu tego aparatu, jakim jest układ powięziowy. A przecież to właśnie tkanka łączna jest tym spoiwem, dzięki któremu cały układ może funkcjonować jako całość.

Włókniste spoiwo tkanki łącznej oplata całe nasze ciało, każdą jego część, gęstą siecią, utrzymując każdy jego element na swoim miejscu, dlatego tak ważne jest spojrzenie na układ kostno-mięśniowo-powięziowy jak na całość, która funkcjonuje dzięki wysoce złożonemu systemowi wzajemnych oddziaływań i sprzężeń zwrotnych. Układ powięziowy odgrywa szczególnie ważną rolę, ponieważ jest ściśle związany z układem nerwowym, a przez to wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Napięcia, które powstają w strukturze powięzi, często są przyczyną bólu, a także główną przeszkodą na drodze do powrotu elementów kręgosłupa do prawidłowego ułożenia. W istocie są dobrym zjawiskiem, bo właśnie dzięki tym napięciom i stwardnieniu tkanki łącznej oplatającej uszkodzony segment ruchowy kręgosłupa powstaje blokada tego segmentu. Jest to reakcja obronna organizmu, która chroni dany segment przed dalszym uszkodzeniem.

Skuteczna terapia bólu kręgosłupa

Jak pokazuje moje wieloletnie doświadczenie, najlepiej w takich przypadkach sprawdzają się miękkie, delikatne techniki terapii manualnej. Terapia manualna kręgosłupa, którą stosuję bazuje na znanych i sprawdzonych metodach, takich jak osteopatia miękkich tkanek (osteopathic soft tissue technique), osteopatia wisceralna, mikrokinezjoterapia, terapia czaszkowo-krzyżowa, metoda Dorna, orto-bionomia, metoda Rudolfa Breussa i ma na celu przede wszystkim rozluźnienie mięśniowo-powięziowe. Dopiero takie rozluźnienie stwarza warunki do przywrócenia prawidłowego ułożenia kręgów.  Jest to metodą bezpiecznego, nieinwazyjnego i bezbolesnego nastawiania kręgów, którą stosuje od ponad 25 lat.

Terapia kręgosłupa po zabiegu

Przy ustaleniu planu terapii, bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę wszystkich elementów wchodzących w skład narządu ruchu. Dlatego, po zakończeniu serii zabiegów terapii manualnej, kiedy objawy bólowe już ustąpią, trzeba koniecznie zacząć regularnie wykonywać zestaw ćwiczeń mający na celu wzmocnienie struktur miękkich kręgosłupa, nie tylko mięśni, a też powięzi, czyli ścięgien i więzadeł kręgosłupa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane