środa, 26 marca, 2025

Ból barku – rwa barkowa

Silny piekący ból barku może pojawić się nagle przy niefortunnym ruchu. Może też występować sporadycznie przy określonych ruchach ręki lub szyi. Taki stan może trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Warto jest poznać przyczyny takiego bólu, aby móc skutecznie sobie z nim poradzić.

Ból promieniujący od karku przez bark i ramię do dłoni, który nasila się przy ruchach ręki lub odchyleniu głowy może być oznaką rwy barkowej. Dodatkowymi objawami może być mrowienie i zaburzenia czucia w palcach oraz osłabienie siły mięśniowej ręki. Jeśli czujesz mrowienie w dłoni lub ramieniu, a także ból w ramieniu, prawdopodobnie jest to spowodowane uciskiem na korzenie nerwowe w szyjnym odcinku kręgosłupa.

Rwa barkowo-ramienna potrafi być prawdziwym utrapieniem dla osób w średnim i starszym wieku, choć dotyka ona również osób młodych. Dolegliwości związane z tym schorzeniem są bardzo dokuczliwe i trudne do zniesienia, ból może bardzo przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Osoby cierpiące na rwę barkową często skarzą się na kłopoty ze spaniem, bóle i zawroty głowy, zmęczenie i obniżenie nastroju.

Objawy rwy barkowej

Ta przykra dolegliwość może się objawiać na kilka sposobów. Ból z reguły występuje w jednej ręce i obejmuje przednią, tylną lub przyśrodkową część kończyny. Głównym objawem jest promieniowanie tego bólu z okolic karku do łokcia lub nawet do palców dłoni. Ból może również obejmować górną część klatki piersiowej i pleców. Objawy bólowe nasilają się przy poruszaniu głową, w sytuacjach stresowych, przy wykonywaniu prac fizycznych, oraz po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej przed komputerem.

Przyczyny bólu barku

Główną przyczyną rwy barkowej, tak samo jak w przypadku rwy kulszowej jest podrażnienie lub uszkodzenie nerwu. W przypadku rwy barkowej – jednego z nerwów splotu ramiennego na odcinku szyjnym kręgosłupa. Podłożem natomiast może być dyskopatia, zwyrodnienie stawów kręgosłupa lub zwyrodnienie krążka międzykręgowego (dysku).  Uszkodzenie najczęściej dotyczy korzeni nerwów C6, C7 i C8. W zależności od tego, który z nerwów jest uciśnięty, promieniowanie bólu występuje po przedniej środkowej lub tylnej części ręki. Drętwienie, inaczej parestezja, poszczególnych palców wskazuje na uszkodzenie poszczególnych korzeni nerwowych.

Przy odpowiednim postępowaniu, rwa barkowa spowodowana wspomnianymi wyżej zmianami w kręgosłupie może samoistnie ustąpić po upływie dwóch, trzech tygodni, nie oznacza to jednak, że problem znika na zawsze. Niestety rwa barkowa ma skłonność do nawrotów, ponieważ jej przyczyna czyli ucisk na nerw pozostaje.

Terapia manualna przy bólu barku

Terapia manualna kręgosłupa może doprowadzić do długotrwałej poprawy. Celem terapii jest zlikwidowanie ucisku na nerw i przywrócenie prawidłowego ułożenia kręgów w odcinku szyjnym i górnym piersiowym. Ważnym elementem leczenia jest opracowanie planu zapobiegania nawrotom. Taki plan zawiera zestaw ćwiczeń i wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu.

W tym artykule zatrzymuję się tylko na przyczynach związanych z wyżej wymienionymi zmianami w kręgosłupie, dlatego że właśnie w takich przypadkach jestem w stanie udzielić skutecznej pomocy. Należy wspomnieć, że są też inne powody bolesnego barku, na przykład anomalie anatomiczne w tym obszarze, takie jak zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS), zmiany nowotworowe lub zaburzenia hormonalne. Aby je wykluczyć należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Poprzedni artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane