Terapia manualna kręgosłupa pozwala na pozbycie się bólu pleców różnego pochodzenia. Jej działanie jest skierowane bezpośrednio na przyczynę tego bólu. Zabiegi terapii manualnej w połączeniu z bioenergoterapią doskonale sprawdzają się w przypadku takich schorzeń kręgosłupa jak dyskopatia, bóle korzonków, rwa kulszowa i rwa barkowa.
Jak pozbyć się bólu?
Do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa na bóle kręgosłupa. Farmaceutyki nie leczą chorób kręgosłupa, a jedynie zmniejszają na pewien czas uczucie bólu, którego źródłem jest najczęściej mechaniczne podrażnienie korzeni nerwowych. W tej sytuacji jedynym naprawdę skutecznym sposobem pozbycia się dolegliwości jest usunięcie mechanicznego podrażnienia, czyli zlikwidowanie ucisku korzeni nerwowych.
Aby uwolnić ściśnięte korzenie nerwowe nie wystarczy „nastawić kręgi”. Potrzebne jest odtworzenie sprawnego działania stawów międzywyrostkowych, krążków międzykręgowych, więzadeł i mięśni w narażonym na zmiany chorobowe segmencie kręgosłupa, czyli odbudowanie tzn. „gry stawowej”.
Dlaczego kręgosłup boli?
Większość chorób kręgosłupa powstaje na tle mechanicznych przeciążeń stawów i krążków międzykręgowych. Ale zespół bólowy kręgosłupa to nie tylko przesuniecie kręgu lub dysku międzykręgowego, to również mnóstwo zmian okołostawowych.
Są to przede wszystkim adaptacyjne zmiany tkanki otaczającej każdy segment kręgosłupa: powięzi i mięśni.
Jak działa terapia manualna?
Celem przeprowadzanych przeze mnie zabiegów jest zlikwidowanie ucisku na nerw oraz przywrócenie fizjologicznego ułożenia wszystkich elementów kręgosłupa w danym segmencie poprzez zastosowanie nieinwazyjnych technik manualnych i bioenergoterapii.
Nieinwazyjność tych działań polega na tym, że przyłożenie siły ucisku jest minimalne, a efekt osiąga się dzięki dłuższej serii delikatnych nacisków, o kontrolowanym zakresie, która może trwać od 20 do 40 min.
Odblokowanie kręgów
Bardzo ważnym aspektem tej terapii jest rozluźnienie i odblokowanie miejsc zwiększonego napięcia. W terapii mięśniowo-powięziowej takie miejsca nazywane są punktami spustowymi (ang. Trigger points). Są to miejsca wyraźnie wyczuwalne jako zgrubienia tkanki łącznej. W swojej technice wykorzystuję przede wszystkim te punkty spustowe, które tworzą się w wyniku procesu chorobowego w miejscach połączeń międzykręgowych.
Zabieg polega na tym by na tyle rozmiękczyć włókna kolagenowe tkanki łącznej otaczającej, aby więzadła trzymające stawy międzykręgowe pozwoliły tym stawom wrócić do swego prawidłowego fizjologicznego ułożenia.
Trzeba pamiętać, że kręgosłup jest bardzo złożoną konstrukcją, a ułożenie kręgów w każdym odcinku kręgosłupa zależy od wzajemnych oddziaływań i sprężeń zwrotnych między segmentami w pozostałych odcinkach. A więc, aby odtworzyć sprawne działanie w jednym segmencie kręgosłupa, niezbędne jest przywrócenie pozostałych segmentów w innych odcinkach kręgosłupa do ich prawidłowej fizjologicznej pozycji – między innymi poprzez odtworzenie fizjologicznych krzywizn. Dlatego często, aby ułożyć kręgi względem siebie w odcinku lędźwiowym trzeba zacząć od ułożenia górnych kręgów piersiowych.
Zwiększanie przestrzeni między kręgami
W swojej praktyce stosuję autorską metodę delikatnej mobilizacji zablokowanych kręgów, która polega na zastosowaniu punktowego ucisku w pobliżu wyrostków kolczystych kręgosłupa. Kręg wprowadzony dzięki temu w ruch oscylacyjny o minimalnym zakresie przekazuje wibracje do krążka międzykręgowego, który zaczyna wchłaniać wodę, na podobieństwo gąbki, i zwiększając swoją objętość, powiększa również przestrzeń międzykręgową, odciążając w ten sposób stawy międzywyrostkowe i dając im możliwość powrotu do prawidłowego ułożenia.
Dzięki zwiększeniu odległości między trzonami kręgów następuje poszerzenie światła kanałów kręgowych, które sprzyja uwolnieniu ściśniętych nerwów. W wyniku odciążenia korzeni nerwowych, przestają one być podrażniane, co stwarza warunki dla szybszej regeneracji uszkodzonych warstw nerwu.
Bioenergoterapia na ból kręgosłupa
Bioenergoterapia w tym przypadku spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze, służy przygotowaniu mięśni i włókien kolagenowych tkanki łącznej do właściwego zabiegu terapii manualnej. Energia biopola, dzięki swoim właściwościom przenika w głąb tkanki otaczającej stawy kręgowe, powodując rozmiękczenie i rozluźnienie napiętych i twardych włókien powięzi.
Po drugie, bioenergoterapia poprawia ukrwienie uszkodzonej tkanki okołostawowej, w wyniku czego ta tkanka jest lepiej odżywiona, a toksyczne pozapalne produkty przemiany materii są szybciej usuwane. W konsekwencji procesy regeneracyjne postępują znacznie szybciej.
Skuteczność metody
Opisaną w artykule technikę opracowałem z myślą o osobach ze schorzeniami kręgosłupa, przy których tradycyjne metody chiropraktyczne są przeciwwskazane. Od roku 1995 roku stosuję ją również z powodzeniem przy innych dolegliwościach kręgosłupa. Bezpieczeństwo i nieinwazyjność tej metody pozwala na jej zastosowanie niemal we wszystkich schorzeniach kręgosłupa.