środa, 23 kwietnia, 2025

Naturalne sposoby odbudowania równowagi

Medycyna holistyczna, która traktuje człowieka, jako całość, proponuje wiele naturalnych i skutecznych sposobów odbudowania równowagi zarówno energetycznej, jak i biochemicznej. Sposoby te są znane od wieków, a medycyna wschodu z powodzeniem wykorzystuje je w leczeniu większości chorób. Yoga, Tai Chi, Qigong, medytacja mają ten sam cel, co bioenergoterapia – zlikwidowanie blokad w przepływie energii i osiągnięcie równowagi energetycznej organizmu.

Równowaga energetyczna = równowaga biochemiczna

Regularne ćwiczenia pomagają w przywróceniu tej równowagi i często prowadzą do widocznej poprawy lub całkowitego wyleczenia. Niestety, aby tego dokonać, należy sumiennie praktykować przez kilka miesięcy lub nawet lat. Jednak warto poświęcić czas i wysiłek na opanowanie którejś z tych technik, ponieważ odzyskanie kontroli nad własnym organizmem i zdrowiem to korzyści niewymierne.

Bioenergoterapia – odbudowanie równowagi energetycznej

Innym sposobem jest korzystanie z zabiegów bioenergoterapii, która proponuje niejako ‘drogę na skróty”. Dzięki odblokowaniu przepływu energii oraz bezpośredniemu oddziaływaniu na mózg i układ nerwowy, energia biopola pomaga odzyskać równowagę energetyczną i znacznie przyśpiesza proces odbudowy równowagi biochemicznej organizmu.

Nie oznacza to, oczywiście, że wówczas nie trzeba już wkładać żadnego wysiłku – wyżej wymienione sposoby pracy nad sobą są wciąż bardzo pożądane. Jednak, dzięki wsparciu ze strony bioenergoterapeuty, można znacznie skrócić drogę powrotu do zdrowia. Najlepsze wyniki można osiągnąć, gdy pacjent współpracuje z terapeutą, wykonując również swoją część pracy i utrwala w ten sposób efekty leczenia.

Stres a autonomiczny układ nerwowy

Kiedy dwa systemy nerwowe – współczulny i przywspółczulny – spójnie współpracują, wszystkie funkcje życiowe działają prawidłowo, utrzymując w ten sposób niezbędną dla zdrowia równowagę biochemiczną. Równowaga energetyczna, w przełożeniu na język zachodniej medycyny, oznacza homeostazę, równowagę w działaniu autonomicznego układu nerwowego oraz równowagę biochemiczną.

Niestety z powodu szybkiego tempa życia, nadmiaru obowiązków i codziennego stresu, ta równowaga jest często zakłócona. Zmiany cywilizacyjne i technologiczne następują niebywale szybko.

Trudno się dziwić, że wiele osób po prostu nie potrafi zaadaptować się do tych zmian i dostosować się do funkcjonowania we współczesnym świecie, przez co współczulny układ nerwowy, który uaktywnia się pod wpływem czynników stresogennych, zaczyna dominować w codziennym funkcjonowaniu.

To oznacza, że nasze ciało, niezależnie od naszej woli, cały czas znajduję się w stanie gotowości do intensywnego działania. Można powiedzieć, że organizm większość czasu pracuje w trybie alarmowym. Odbywa się to kosztem supresji układu przywspółczulnego, odpowiedzialnego za naprawę i regeneracje organizmu.

Taki stan zakłóca prawidłowe krążenie energii w organizmie oraz osłabia nasze zdolności do samoleczenia. Wyczerpanie zasobów energii potrzebnej do utrzymania homeostazy w końcu prowadzi do powstawania chorób.

Oznaki rozregulowania autonomicznego układu nerwowego

Pierwsze oznaki nadaktywności współczulnej części, to chroniczne napięcie mięśni, szczególnie szyi i karku, częste zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami podczas snu, czerwienienie się twarzy, pocenie się i przyśpieszony puls.

Natomiast częste uczucie niepokoju, kołatanie serca, bóle brzucha, bezsenność, chroniczne zmęczenie, zakłócenie trawienia, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, natrętne myśli, to już poważne objawy rozregulowania autonomicznego układu nerwowego.

Trwające dłuższy czas zaburzenie równowagi autonomicznego układu nerwowego nieuchronnie prowadzi do zakłócenia równowagi biochemicznej. Zaburzenie równowagi biochemicznej organizmu z kolei znacznie osłabia układ odpornościowy i jest podłożem większości chorób fizycznych i psychicznych.

Właśnie dlatego, odbudowanie tej równowagi jest niezbędne do pokonania choroby. Niestety, możliwości medycyny konwencjonalnej w tej kwestii są ograniczone.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane