Wpływ bioenergoterapii na aktywność enzymów
Bardzo ważnymi dla zrozumienia procesów zachodzących w organizmie człowieka w trakcie bioenergoterapii są badania wpływu biopola uzdrowiciela na aktywność enzymów.
Enzymy są tzw. biokatalizatorami, które regulują szybkość poszczególnych procesów życiowych w naszych organizmach, sterują naszą fizjologią, biorą udział we wszystkich procesach biochemicznych, takich jak na przykład trawienie, przemiana materii, gojenie ran, regeneracja chorych narządów. Odgrywają bardzo ważną rolę w układzie immunologicznym, usuwają z organizmu zużyte komórki, niszczą komórki nowotworowe, chorobotwórcze bakterie i wirusy, uczestniczą w odbudowie tkanki kostnej, skóry, krwi i mięśni.
Bioenergoterapia wywołuje korzystne dla zdrowia zmiany
Biochemik z Rosary Hill College w Buffalo NY dr Justa M. Smith1, badając wpływ pola magnetycznego na reaktywność trypsyny, odkryła, że biopole uzdrowiciela zwiększa aktywność tego enzymu w taki sam sposób, jak pole magnetyczne o wysokim natężeniu (13 000 gausów) wytwarzane przez specjalną aparaturę. Następnie, badając wpływ biopola człowieka na kombinacje enzymów amylazy i amylozy, a także na koenzymy NAD i NADH, odkryła, że pole energetyczne healera wpływa na właściwości enzymów w sposób wielokierunkowy: pobudza aktywność jednych, hamuje aktywność drugich, a w niektórych przypadkach nie wywiera żadnego wpływu. Znamienne jest to, że kierunek zmian zachodzących w tych związkach organicznych jest zawsze korzystny dla zdrowia człowieka.
Swoimi badaniami Smith dowiodła, że uzdrowiciel nie tylko jest „w stanie wywierać wpływ na wewnętrzne biochemiczne reakcje organizmu, lecz również, że jest to wpływ dobroczynny dla organizmu, w którym one zachodzą”2. Podsumowując wyniki testów, dr Justa M. Smith stwierdziła, że:
„Myśl ludzka potrafi generować leczniczą siłę, która jest fantastycznie selektywna w swym oddziaływaniu na poszczególne procesy ciała”.
Do podobnych wniosków doszli również inni naukowcy. Dr Glenn Rein3, biochemik z HeartMath Institute, poddał oddziaływaniu bioterapii płytki ludzkiej krwi, chcąc zmierzyć aktywność enzymu monoaminooksydazy (MAO) zarówno w zdrowych jak i w uszkodzonych komórkach. Eksperymenty dowiodły, że uzdrowiciel może spowalniać i przyśpieszać aktywność tego enzymu.
Biochemik dr Toni Bunnell z uniwersytetu Hull w Wielkiej Brytanii poddała badaniu kolejny enzym – pepsynę4. Okazało się, że we wszystkich próbach pepsyna poddana działaniu biopola wykazywała większą aktywność.
Alexander Ostrogski
1 Smith, J. „Significant results in enzyme activity from healers hands”, Newsletter of the Parapsychology Foundation: November 1964.
2 Watson L. “Biologia śmierci”, Wyd. Podsiedlik-Raniowski i spółka, Poznań 1982.
3 Rein G. „A psychokinetic effect on neurotransmitter metabolism: alterations in the degradation enzyme monoamine oxidase”. In Weiner DH, Radin D, Editors: Research in parapsychology 1985,Metuchen, N.J., Scarecrow Press, pp. 77-80, 1986.
4 Bunnell T. „The Effect of Hands-on Healing on Enzyme Activity”, Research in Complementary Medicine, Int. J., 3: 265-340, p314, December 1996.