Istnieje kilka sposobów na aktywację nerwu błędnego i włączenie reakcji relaksacyjnej. Kiedy bierzesz głęboki wdech, rozluźniasz się i rozszerzasz przeponę, twój nerw błędny ulega pobudzeniu i wówczas aktywuje się przywspółczulny układ nerwowy, który z kolei zaczyna wytwarzać dobroczynne neuroprzekaźniki i białka.
Dzięki temu obniża się poziom kortyzolu w organizmie, pobudzenie nerwowe zanika, a pojawia się stan odprężenia. Twój organizm przechodzi w stan zwany reakcją relaksacyjną (ang. relaxation response), a to jest właśnie ten stan, w którym twój organizm uruchamia mechanizmy samoregulacji i samoleczenia.
Sposoby na włączenie nerwu błędnego
Herbert Benson z Harvard Medical School mówi, że do wywołania pożądanego stanu – reakcji relaksacyjnej, wystarczy 1 – 2 razy dziennie usiąść w wygodnej pozycji na 10 – 20 minut, zamknąć oczy i powtarzać jedno słowo lub dźwięk skupiając się na oddechu. Mogą to być słowa modlitwy lub mantra. Na początku myśli będą błądzić i to jest normalne, lecz z czasem skupienie się na oddechu będzie łatwiejsze.
Znane i sprawdzone sposoby, to ćwiczenia yogi, tai chi, progresywna relaksacja mięśni.
Wszystko, co przerywa ciąg codziennych myśli, może wywołać reakcję relaksacyjną. Może to być nawet uprawianie sportu, jeśli czynności są powtarzalne i równomierne. Na przykład, bieganie truchtem, pływanie, chód sportowy lub spacer. Nawet takie zajęcia jak robienie na drutach, szydełkowanie, rysowanie i gra na instrumentach muzycznych mogą się doskonale sprawdzić przy odpowiednim nastawieniu umysłu.
Praktyczne wskazówki
Sposoby aktywacji nerwu błędnego wydają się być dosyć proste i każdy może je opanować. Wymaga to jednak sporego zaangażowania, regularności i wytrwałości.
Przede wszystkim, należy pamiętać, żeby oddychać bardzo świadomie.
Wdychaj przez nos. Wydychaj przez usta.
Aby zaangażować przeponę, spowolnij fazę wdechu, zaangażuj brzuch. Wydech powinien trwać dłużej niż wdech.
Możesz postępować w następujący sposób:
Weź głęboki wdech, skupiając się na tym, by nie poszerzać klatki piersiowej tylko brzuch, w ten sposób rozszerzysz przeponę.
Zrób spokojny wdech licząc do pięciu, zatrzymaj oddech na jedną sekundę, a następnie powoli wydychaj powietrze przez mały otwór w ustach licząc najpierw do siedmiu, później do dziesięciu, wydłużając wydech.
Wydłużenie jednego cyklu oddechu do 5 do 7 razy na minutę jest pożądanym efektem. Wydychanie przez usta zamiast przez nos sprawi, że oddychanie stanie się procesem bardziej świadomym.
Gdy to zrobisz, twoje mięśnie rozluźnią się, co pomoże złagodzić napięcia w ciele.
Ten rodzaj oddychania pomaga zwiększyć dopływ tlenu do komórek organizmu, co pomaga w wytwarzaniu endorfin, hormonów dobrego samopoczucia w organizmie.
Regularna praktyka pomoże Ci skutecznie eliminować negatywne skutki stresu. Poza tym poprawisz swoją pamięć i koncentrację, lepiej będziesz sobie radził/a ze stanami lękowymi i depresją, wyregulujesz ciśnienie krwi, twoje tętno się obniży, wzmocnisz swój układ odpornościowy.