wtorek, 22 kwietnia, 2025

Jak włączyć nerw błędny

Istnieje kilka sposobów na aktywację nerwu błędnego i włączenie reakcji relaksacyjnej. Kiedy bierzesz głęboki wdech, rozluźniasz się i rozszerzasz przeponę, twój nerw błędny ulega pobudzeniu i wówczas aktywuje się przywspółczulny układ nerwowy, który z kolei zaczyna wytwarzać dobroczynne neuroprzekaźniki i białka.

Dzięki temu obniża się poziom kortyzolu w organizmie, pobudzenie nerwowe zanika, a pojawia się stan odprężenia. Twój organizm przechodzi w stan zwany reakcją relaksacyjną (ang. relaxation response), a to jest właśnie ten stan, w którym twój organizm uruchamia mechanizmy samoregulacji i samoleczenia.

Sposoby na włączenie nerwu błędnego

Herbert Benson z Harvard Medical School mówi, że do wywołania pożądanego stanu – reakcji relaksacyjnej, wystarczy 1 – 2 razy dziennie usiąść w wygodnej pozycji na 10 – 20 minut, zamknąć oczy i powtarzać jedno słowo lub dźwięk skupiając się na oddechu. Mogą to być słowa modlitwy lub mantra. Na początku myśli będą błądzić i to jest normalne, lecz z czasem skupienie się na oddechu będzie łatwiejsze.

Znane i sprawdzone sposoby, to ćwiczenia yogi, tai chi, progresywna relaksacja mięśni.

Wszystko, co przerywa ciąg codziennych myśli, może wywołać reakcję relaksacyjną. Może to być nawet uprawianie sportu, jeśli czynności są powtarzalne i równomierne. Na przykład, bieganie truchtem, pływanie, chód sportowy lub spacer. Nawet takie zajęcia jak robienie na drutach, szydełkowanie, rysowanie i gra na instrumentach muzycznych mogą się doskonale sprawdzić przy odpowiednim nastawieniu umysłu.

Praktyczne wskazówki

Sposoby aktywacji nerwu błędnego wydają się być dosyć proste i każdy może je opanować. Wymaga to jednak sporego zaangażowania, regularności i wytrwałości.

Przede wszystkim, należy pamiętać, żeby oddychać bardzo świadomie.

Wdychaj przez nos. Wydychaj przez usta.

Aby zaangażować przeponę, spowolnij fazę wdechu, zaangażuj brzuch. Wydech powinien trwać dłużej niż wdech.

Możesz postępować w następujący sposób:

Weź głęboki wdech, skupiając się na tym, by nie poszerzać klatki piersiowej tylko brzuch, w ten sposób rozszerzysz przeponę.

Zrób spokojny wdech licząc do pięciu, zatrzymaj oddech na jedną sekundę, a następnie powoli wydychaj powietrze przez mały otwór w ustach licząc najpierw do siedmiu, później do dziesięciu, wydłużając wydech.

Wydłużenie jednego cyklu oddechu do 5 do 7 razy na minutę jest pożądanym efektem. Wydychanie przez usta zamiast przez nos sprawi, że ​​oddychanie stanie się procesem bardziej świadomym.

Gdy to zrobisz, twoje mięśnie rozluźnią się, co pomoże złagodzić napięcia w ciele.

Ten rodzaj oddychania pomaga zwiększyć dopływ tlenu do komórek organizmu, co pomaga w wytwarzaniu endorfin, hormonów dobrego samopoczucia w organizmie.

Regularna praktyka pomoże Ci skutecznie eliminować negatywne skutki stresu. Poza tym poprawisz swoją pamięć i koncentrację, lepiej będziesz sobie radził/a  ze stanami lękowymi i  depresją, wyregulujesz ciśnienie krwi, twoje tętno się obniży, wzmocnisz swój układ odpornościowy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane