środa, 23 kwietnia, 2025

Przyczyny otyłości

Otyłość nie zawsze jest wynikiem przejadania się

Nadwaga nie zawsze jest wynikiem przejadania się, ponieważ jest wielu szczupłych ludzi, którzy się objadają, a zarazem są też ludzie z nadmierną masą ciała, którzy tego nie robią. Nadwaga, tak jak i inne zaburzenia, rozwija się przez trzymanie się niezdrowych nawyków. Ludzie otyli często znajdują medyczne i inne uzasadnienia, aby kontynuować swój sposób odżywiania i styl życia, które potęgują proces przybierania na wadze. Kiedy jednak zostanie podjęta stanowcza decyzja o zmniejszeniu masy ciała i gdy postanowienie to jest realizowane w oparciu o rozsądne zasady dietetyczne, niemal w każdym przypadku rezultatem jest zgubienie nadwagi.

Trzy źródła energii

Energia w ciele magazynowana w postaci masy ciała pochodzi z trzech źródeł: białek i węglowodanów, dostarczających po 4 kalorie na 1 g, oraz tłuszczów, które dostarczają 9 kalorii na 1 g. Przybieranie na wadze z powodu zjadanych tłuszczów dlatego jest dwukrotnie łatwiejsze niż na skutek spożywania białek i węglowodanów. Przeważająca ilość tłuszczów w diecie ludzi pochodzi z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Nawet mleko, które zawiera zaledwie 3% tłuszczu, aż 49% swoich kalorii uzyskuje ze spalenia tłuszczu, zaś w mleku 2% aż 32% kalorii pochodzi z tłuszczu.

Tłuszcze: przyczyna spowolnionego metabolizmu

Kiedy je się tłuszcze, trawienie wszelkich pokarmów zostaje spowolnione. Wraz ze wzrostem ilości przyjmowanego tłuszczu zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego przez żołądek. Podobnie w chińskiej medycynie według cyklu kontrolnego Pięciu Elementów funkcje śledziony i trzustki są tłumione przez nadmiarową wątrobę, co jest częstym rezultatem nadmiernego spożywania tłuszczu.

Pełnowartościowe pożywienie a ćwiczenia

Mocno przetworzone pożywienie, takie jak rafinowane cukry i mąki, także zakłóca metabolizm. W takim pozbawionym energii życiowej pożywieniu brakuje witamin, minerałów i enzymów potrzebnych do regulowania funkcji wydzielniczych gruczołów i właściwego trawienia. Pełnowartościowe pożywienie jest pod tym względem dużo lepsze. Umiarkowane regularne ćwiczenia fizyczne również są istotne, ponieważ zapewniają niezakłócone krążenie krwi i energii w ciele oraz pomagają przezwyciężyć zastój spowodowany nadmierną masę ciała. Podczas odchudzania w równym stopniu traci się tkankę tłuszczową, jak i mięśnie, dlatego ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać masę mięśniową, chroniąc serce i inne mięśnie przed zbytnim osłabieniem.


Bibliografia
Fragmenty z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane