Trudności w trakcie odchudzania
Dla wielu osób odchudzanie stanowi poważny problem. Po kilku nieudanych próbach pozbycia się zbędnych kilogramów trudno jest uwierzyć, że sukces jest możliwy. Często nawet nie uświadamiamy sobie trudności, które możemy napotkać. Przede wszystkim są to trudności natury emocjonalnej, jako że w trakcie odchudzania możliwe są reakcje, na które nie jesteśmy przygotowani.
Podczas procesu oczyszczania można oczekiwać, że u danej osoby wystąpi wiele reakcji wywoływanych śladami dawnych doświadczeń. Komórki ciała – szczególnie mózgu i wątroby – zostają aktywnie zakodowane poprzez każdy emocjonalny lub umysłowy problem, który nie został rozwiązany. Poza tym „wszystko, co charakteryzuje człowieka – wzrost, kształt i uporządkowany rozwój od niemowlęctwa po śmierć – jest zapisane poprzez ułożenie cząsteczek oraz DNA”1. To ułożenie, bez względu na to, na jakim poziomie się ujawnia, zawsze ma odzwierciedlać ścieżkę życia danej osoby.
Uwolnienie emocjonalne
Kiedy stosuje się zrównoważone dietę i styl życia, komórki ciała odprężają się i w końcu powracają do normy. Kiedy napięcie na poziomie komórek i tkanek zostanie uwolnione, tłumione emocje, jakie im towarzyszyły, też się uwalniają i zaczynają wypływać na powierzchnię.
Patrząc z perspektywy chińskiej sztuki leczniczej, płynne interakcje emocjonalne zależą od stanu zdrowia wątroby. Wątroba współczesnego człowieka jest zazwyczaj co najmniej dwukrotnie powiększona w stosunku do rozmiaru, jaki powinna mieć w stanie zdrowia, dzięki czemu może w sobie pomieścić kilogramy niepotrzebnego materiału. Ten materiał gromadzi się z pozostałości nadmiernego spożycia mięsa i innych produktów zwierzęcych, z trucizn środowiskowych i w ogóle z samego przejadania się.
Oczyszczanie organizmu
Kiedy ktoś rozpoczyna proces oczyszczania poprzez zjadanie lepszego gatunkowo pożywienia w mniejszych ilościach, wątroba i całe ciało zaczynają wydzielać nadmiary, które zalegały w nim przez lata. Równocześnie zaczyna się rozmywać wiele sztywnych poglądów na temat rzeczywistości. Ponieważ proces ten wiąże się z emocjonalnym, a czasami też fizycznym bólem, większość ludzi będzie nieświadomie powstrzymywać jego przebieg, jedząc więcej tych produktów, które są akurat uwalniane. I to dlatego w owym czasie pojawia się nasilony apetyt właśnie na te określone produkty.
Taką prawidłowość można zaobserwować u alkoholików, u których ból spowodowany odstawieniem alkoholu znika pod wpływem spożycia nawet niewielkiej jego ilości. Niewielu ludzi przyznaje, że ich pociąg do jedzenia i domowych medykamentów ma naturę uzależnienia. Jednak my byliśmy świadkami ekstremalnych procesów, jakie wystąpiły po odstawieniu rafinowanego cukru, mięsa, leków (szczególnie środków uspokajających), nikotyny, kawy (kofeiny) i innych powszechnie stosowanych pokarmów i lekarstw.
Oczyszczające pożywienie
Na skutek wyeliminowania z diety jakiejkolwiek substancji o wiele częściej niż ból fizyczny występują objawy psychologiczne i emocjonalne. Wielką pomoc w przezwyciężaniu tych objawów może przynieść oczyszczające pożywienie, które wspomaga wydalanie toksyn na wszystkich poziomach. Jednak biorąc nawet pod uwagę korzyści płynące z takiego pokarmu, najbardziej pomocna w przeprowadzeniu z sukcesem dietetycznej przemiany będzie wola zmierzenia się ze wszystkim, cokolwiek się pojawia, wyciągnięcia lekcji z tego doświadczenia i ostatecznie chęć porzucenia go. Taka postawa zachowywania dyscypliny i wytrwałości uśmierza emocjonalne udręki. Umożliwia organizmowi nieprzerwane oczyszczanie coraz to innych obszarów, aż w końcu osiąga się spontaniczność i niewinność dziecka.
Oczyszczanie nie jest jedynie kwestią natury fizycznej czy emocjonalnej. Proces ten pociąga za sobą oczyszczanie umysłu, które w ostatecznym rozrachunku obejmuje wewnętrzny rozwój, wzrost uważności i pojawienie się mądrości. Niemal we wszystkich kulturach postom towarzyszą modlitwy lub podobne rytuały.
Bibliografia
Fragmenty z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA
1 Jacob S.W., Francone C.A., Structure and Function in Man, W.B. Saunders and Co.,
Philadelphia, PA, 1974, s. 42.