Źródła zaburzeń wątroby
Dotarcie do źródeł zaburzeń wątroby to kwestia zrozumienia podstawowej przyczyny wszelkich chorób. Zbyt wiele pragnień – czy to dotyczących seksu, sławy, władzy, poczucia bezpieczeństwa, pieniędzy czy smacznego pożywienia – może pobudzać do nadmiernego objadania się. Nawet w przypadku gdy nie jada się zbyt wiele, nadmierne pożądanie może zakłócić prawidłowy osąd, w wyniku czego dokonuje się wybory złych działań i niewłaściwej diety
Negatywne emocje uszkadzają wątrobę
Bez względu na dietę, najważniejsze jest to, że same emocje, kiedy napędzane są przez kompleks uczuć towarzyszących pożądaniu – zachłanność, gniew, urazę – mogą w wielkim stopniu uszkodzić funkcje wątroby. Według medycyny chińskiej nierozwiązane problemy emocjonalne na poziomie fizycznym są przechowywane, jako nadmiarowe osady w wątrobie, a więc emocjonalne oczyszczenie może pomóc odblokować i uwolnić te pozostałości. Dla tego też kiedy dokona się poprawy sposobu odżywiania, konieczne jest uwolnienie blokad emocjonalnych. W tym celu będą pomocne rozmaite metody rozwoju uważności. Jeśli człowiek odrzuci pracę ze świadomością, może się stać emocjonalnym kaleką, który znajdzie odpowiedni sposób na to, aby nawet zdrową dietę przeinaczyć tak, by wspierała jego zaburzenia.
Paul Pitchford w celu uwolnienia blokad emocjonalnych zaleca pracę nad postawą życiową oraz nad powstrzymaniem „cyklu porządania”.
Powstrzymanie „cyklu porządania”
Walka z pożądaniem może wzmóc pożądanie. Taki cykl wewnętrznego konfliktu może jednak zostać zatrzymany poprzez bezinteresowne działanie. Czym jest bezinteresowne działanie? Bezinteresowność jest prostolinijna – daje i służy bez ukrytej chęci uzyskania czegoś w zamian. Dzięki takiej nieegoistycznej postawie nie powstają wzajemne pretensje i urazy, które podkopują nasz związek. Jednocześnie pożądanie zostaje powstrzymane. Nawet bez obecności pożądania zły los może nas uparcie prześladować, dopóki nie poradzimy sobie z dawnymi uwarunkowaniami, które być może pochodzą nawet z poprzednich żywotów. Ponieważ sami rzadko potrafimy rozpoznać zarówno prawdziwą przyczynę, jak głębie naszego cierpienia, najprostszym remedium w każdym przypadku jest chęć realizacji zamiaru nieuwarunkowanego, bezinteresownego dawania. Niezwykle ważne jest podjęcie mocnego postanowienia, które przeprowadzi nas przez wszelkie trudności, będące nieodzownym składnikiem procesu dogłębnego uzdrawiania.
Zmiana postawy życiowej
Dla wzmocnienia odporności istnieje tylko jedna i najważniejszą zasada postępowania – to zachowanie spójności (nieoddzielania) w swoim życiu osobistym. Postawa ta przyniesie najlepsze efekty kiedy uda się zjednoczyć te aspekty życia, w których doszło do największej alienacji. Proces ten może wymagać od nas odwagi.
Nierozwiązane problemy emocjonalne
Jeśli podczas przebywania wśród innych ludzi pojawia się u nas odczucie oddzielenia, jego przyczyną są często nierozwiązane problemy emocjonalne. Taki stan można zmienić poprzez szczere przebaczenie i następującą po nim bezinteresowną wdzięczność za wszystko, co się zdarza i co się już wydarzyło. Według fizjologii tradycyjnej medycyny chińskiej pozbycie się dawnych urazów oczyszcza wątrobę z wszelkich zatorów, co z kolei umożliwia swobodne i mocne krążenie Qi obronnej oraz innych rodzajów energii. Popularne powiedzenie, że gniewając się, ranimy tylko samych siebie, jest w rzeczywistości fizjologicznym faktem.
Kiedy uporamy się już z grubsza z urazami i problemami emocjonalnymi, nadchodzi kolej na wybór diety i zmianę innych aspektów stylu życia. Bez wykonania tej pracy zwycięża w nas skłonność do życia i odżywiania się w taki sposób, który wspiera stare, nienaprawione wzorce.
Bibliografia
Fragmenty książki „Odżywianie dla zdrowia” Paula Pitchforda (Wydawnictwo GALAKTYKA)