Dyslokacja kręgów szyjnych może powodować
- bóle i zawroty głowy
- szum w uszach
- zaburzenia słuchu i wzroku
- mdłości
- drętwienie palców rąk.
Każdy z dwunastu kręgów piersiowych, jak wskazuje medycyna chińska ma wpływ na pracę poszczególnych narządów wewnętrznych (serce, płuca, żołądek, dwunastnica, wątroba, trzustka, nerki, jelita), a ucisk korzeni nerwowych na tym odcinku może powodować:
- zakłócenia w pracy serca (arytmia, niewydolność mięśnia sercowego, ucisk i bóle za mostkiem)
- duszności i kłopoty z oddychaniem, zaburzenia układu trawienia (podrażnienie żołądka, niestrawność, brak apetytu)
- bóle wątroby i trzustki.
Kręgi lędźwiowe często odpowiadają za
- dolegliwości jelitowe (zaparcia, rozwolnienia, zespół jelita drażliwego)
- choroby układu płciowego i moczowego (nietrzymanie moczu, podrażnienie pęcherza moczowego)
- bóle kończyn dolnych itd.
Wady kręgosłupa a zaburzenie pracy narządów wewnętrznych
W swojej praktyce miałem wiele dowodów na to, że chory kręgosłup to nie tylko ból pleców, ale także zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych. Na przykład dokuczliwy ból i uczucie ściskania za mostkiem często są spowodowane uciskiem na poziomie od 4 do 6 kręgu piersiowego. Ilustrować to może przykład jednego z moich pacjentów.
Pan Marek K., lat 46, trafił do szpitala z objawami zawału (odczucie pieczenia w przełyku, ściskanie i ból za mostkiem, duszności i mdłości), na oddziale jednak, na podstawie EKG, które wykazywało brak zmian chorobowych, lekarz stwierdził, że zawału nie było i po podaniu leków oraz ustąpieniu objawów wypisał Pana Marka do domu.
Taki stan jednak kilkakrotnie się powtarzał, a duszności i ból za mostkiem nie ustępowały. Kiedy Pan Marek zaczął przychodzić do mnie na wizyty, wystarczyło kilku zabiegów, żeby skorygować ułożenie kręgów piersiowych. Ból i ściskanie w klatce piersiowejustąpiły już po pierwszym zabiegu, a pozostałe objawy – duszności i pieczenie w przełyku – po czterech następnych.
Co szkodzi kręgosłupowi
Wiele innych przypadków potwierdziło, że nawet niewielkie przesunięcie kręgów może spowodować ucisk kręgu lub dysku na nerw o blokuje przepływ energii i w konsekwencji prowadzi do zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, a ostatecznie do choroby.
Takie przesunięcia mogą wystąpić jako reakcja kręgosłupa na długotrwały stres, często są też wynikiem złej postawy podczas pracy lub nauki. Jednak głównymi przyczynami są przeciążenia lub przebywanie przez dłuższy czas w pozycji siedzącej.