Stres, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, może być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem. Stres pozostawia ślady w ciele w postaci napięć i blokad, uczucia ucisku i dyskomfortu. Wpływ stresu na nasz organizm często jest niezauważony ponieważ trudno jest połączyć odczuwanie negatywnych emocji takie jak lęk, złość, rozdrażnienie, smutek czy brak pewności siebie, z ich skutkiem w postaci napięć w ciele.
Stres a system nerwowy
Hans Selye, kanadyjski naukowiec 10-krotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, jest znany przede wszystkim jako „doctor stress” (ang.). To właśnie on wprowadził do nauki pojęcie stresu, a także hipotezę, że stres może być przyczyną chorób somatycznych.
W latach trzydziestych XX wieku Selye wysunął także drugą ważną teorię, według której główną przyczyną wszystkich chorób somatycznych jest zaburzenie równowagi autonomicznego układu nerwowego. Selye słusznie uważał, że choroba powstaje na skutek braku równowagi między dwiema częściami układu autonomicznego – współczulną i przywspółczulną. A zatem człowiek nie zapadnie na chorobę gdy obie te części będą pozostawały w harmonii.
Skutki stresu
Skutki stresu najczęściej umiejscawiają się w postaci napięć wzdłuż kręgosłupa. W efekcie kręgosłup może być narażony na uszkodzenia poprzez działanie takich czynników jak wady postawy, gwałtowny wysiłek i przeciążenia (nieprawidłowe siedzenie, zbyt długie stanie, niewłaściwa postawa przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów).
Ból kręgosłupa może prowadzić do chorób wewnętrznych
Ale jak wytłumaczyć fakt, że nagromadzenie stresu w organizmie może prowadzić do zaburzenia równowagi autonomicznego układu nerwowego i że na tle takiego zaburzenia może rozwinąć się choroba? I tu znów główną rolę odgrywa kręgosłup. Przede wszystkim należy pamiętać, że utrzymanie ciała w pozycji pionowej, to nie jedyna jego funkcja.
Drugą ważną rolą kręgosłupa
Drugą ważną rolą kręgosłupa jest ochrona rdzenia kręgowego przed urazami. To, że kręgosłup jest osłoną rdzenia kręgowego i korzeni nerwów ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia tego, w jaki sposób stan kręgosłupa wpływa na zdrowie i w jaki sposób dysfunkcje kręgosłupa mogą prowadzić do chorób wewnętrznych.
Nerwy rdzeniowe i włókna współczulne autonomicznego układu nerwowego odchodzą z rdzenia w składzie korzeni nerwowych. Autonomiczny układ nerwowy reguluje pracę organów wewnętrznych doprowadzając do nich bodźce, które sterują ukrwieniem, przemianą materii, czynnościami wydzielniczymi itd. Kiedy kręgosłup jest w dobrym stanie bodźce z mózgu przekazywane przez rdzeń i nerwy do poszczególnych narządów dochodzą bez zakłóceń.
Jeśli w wyniku dyslokacji kręgów lub wypadnięcia dysku dojdzie do ucisku korzenia nerwowego, na drodze bodźców nerwowych powstaje przeszkoda, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia pracy jakiegoś narządu. A więc ucisk na nerw może doprowadzić do choroby. Z tego też wynika, że usuwając taki ucisk można wpłynąć na poprawę pracy narządu wewnętrznego.