wtorek, 22 kwietnia, 2025

Rola kręgosłupa w organizmie

Aby móc skutecznie zaradzić dolegliwościom związanym z kręgosłupem warto zrozumieć jak on funkcjonuje. Należy zauważyć, że kręgosłup pełni dwie ważne funkcje, po pierwsze jest główną osią konstrukcji podtrzymującej nasze ciało w pozycji pionowej. Po drugie jest osłona rdzenia i wychodzących z niego nerwów. Właśnie te nerwy przekazują sygnały z mózgu do wszystkich narządów i części ciała, i to dzięki nim odbywa się regulacja wszystkich procesów fizjologicznych.

Mówiąc językiem technicznym to jest nasze wewnętrzne okablowanie. I jak w każdym urządzeniu elektrycznym, uszkodzenie jednego kabla może prowadzić do zakłócenia pracy któregoś układu, tak uszkodzenie jednego z nerwów może spowodować zaburzenie pracy jednego z organów naszego ciała.

Dlaczego boli kręgosłup

Ból pleców z reguły pokazuje nam, że w którymś miejscu korzeń nerwu wychodzącego z kręgosłupa jest uciśnięty. Ten ucisk może być spowodowany:

  • zwężeniem kanału kręgowego,
  • zwężeniem otworów międzykręgowych,
  • przepukliną lub wypukliną krążka międzykręgowego,
  • zwyrodnieniem dysku, utratą jego elastyczności i zmniejszeniem przestrzeni międzykręgowej,
  • zwyrodnieniem wyrostków stawowych kręgów,

W każdym z tych przypadków przyczyna jest mechaniczna – uszkodzenie nerwu, a ściślej jego osłony lub włókien. Warto pamiętać, że nerwy rdzeniowe doprowadzają impulsy nerwowe do wszystkich narządów wewnętrznych i, na podobieństwo prądu płynącego w kablu, przekazują energię do tych narządów, pobudzając je do pracy. Już samo uszkodzenie ich otoczki prowadzi do zakłócenia w przepływie impulsów nerwowych. Natomiast uszkodzenie włókien nerwowych może spowodować bardziej poważne naruszenia.

Informacja zawarta w bólu

Uszkodzenie osłony objawia się bólem zlokalizowanym na poziomie danego segmentu kręgosłupa, albo bólem promieniującym do nogi lub ręki. Natomiast uszkodzenie głębszych warstw nerwu – włókien nerwowych, może objawiać się niedowładem i brakiem czucia w jednej z kończyn.

Gdy bolą plecy lub kręgosłup, mamy poczucie, że zamiast nas chronić i wspierać, stają się naszym wrogiem. Bólu pleców nie da się przeoczyć, nie można go zignorować, rzadko daje się przeczekać. Mięśnie pleców i kręgosłup, które na co dzień utrzymują ogromny ciężar naszych ciał, i dzięki którym zachowujemy właściwą postawę, czasami przynoszą nam szereg nieprzyjemnych doznań od dyskomfortu po obezwładniający nasze ruchy ból, który promieniuje do rąk lub nóg.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne tematy

Ostatnio dodane