piątek, 17 września, 2021

Rola kręgosłupa w organizmie

Aby móc skutecznie zaradzić dolegliwościom, związanym z kręgosłupem warto poznać jak on funkcjonuje. Należy zauważyć, że kręgosłup pełni dwie ważne funkcje, po pierwsze jest główną osią konstrukcji, podtrzymującej nasze ciało w pozycji pionowej. Po drugie jest osłona rdzenia i wychodzących z niego nerwów. Właśnie te nerwy przekazują sygnały z mózgu do wszystkich narządów i części ciała, dzięki nim odbywa się regulacja wszystkich procesów fizjologicznych. Mówiąc językiem technicznym, to jest nasze wewnętrzne okablowanie. I jak w każdym urządzeniu elektrycznym, uszkodzenie jednego kabla może prowadzić do zakłócenia pracy któregoś układu, tak uszkodzenie jednego z nerwów może spowodować zaburzenie pracy jednego z organów naszego ciała.

Ból pleców z reguły pokazuję nam, że w którymś miejscu korzeń nerwu wychodzącego z kręgosłupa jest uciśnięty. Ten ucisk może być spowodowany:

  • zwężeniem kanału kręgowego,
  • zwężeniem otworów międzykręgowych,
  • przepukliną lub wypukliną krążka międzykręgowego,
  • zwyrodnieniem dysku, utratą jego elastyczności i zmniejszeniem przestrzeni międzykręgowej,
  • zwyrodnieniem wyrostków stawowych kręgów,

W każdym z tych przypadków przyczyna jest mechaniczna – uszkodzenie nerwu (jego osłony lub włókien). Zwracając się znowu do analogii z kablem elektrycznym, osłona nerwu jest jego otoczką izolacyjną. Jak już było wspomniano nerwy rdzeniowe doprowadzają impulsy nerwowe do wszystkich narządów wewnętrznych i podobno prądu przekazują energię do wszystkich narządów wewnętrznych, pobudzając je do pracy. Już samo uszkodzenie ich otoczki prowadzi do zakłócenia w przepływie impulsów nerwowych. Natomiast uszkodzenie włókien nerwowych może spowodować bardziej poważne naruszenia.

Uszkodzenie osłony objawia się bólem zlokalizowanym na poziomie danego segmentu ruchu kręgosłupa, albo bólem promieniującym do nogi lub ręki. Natomiast uszkodzenie głębszych warstw nerwu – włókien nerwowych, może objawiać się niedowładem i brakiem czucia w jednej z kończyn.

Gdy bolą plecy lub kręgosłup, mamy poczucie, że zamiast nas chronić i wspierać, stają się naszym wrogiem. Bólu pleców nie da się przeoczyć, nie można go zignorować, rzadko daje się przeczekać. Mięśnie pleców i kręgosłup, które na co dzień utrzymują ogromny ciężar naszych ciał i dzięki którym zachowujemy właściwą postawę, czasami przynoszą nam szereg nieprzyjemnych doznań od dyskomfortu po obezwładniający nasze ruchy ból, który promieniuje do rąk lub nóg.

Podobne tematy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnio dodane