sobota, 2 listopada, 2024

Sposób na migrenę

Pomagając osobom, cierpiącym na chroniczne bóle głowy i migreny, biorę pod uwagę, że kręgi szyjne mogą być odpowiedzialne za powstawanie migreny i przewlekłych bólów głowy. W mojej praktyce stosuję metodę autorską, która polega na połączeniu terapii manualnej i bioenergoterapii.

Migrena a kręgi szyjne

Zaobserwowałem, że u chorych cierpiących na migreny, a także u chorych z przewlekłym bólem głowy mięśnie w okolicach karku i szyi były często bardzo napięte, w szczególności mięśnie podpotyliczne. Zauważyłem, że kiedy mięśnie karku i szyi się rozluźniają, na przykład przez odblokowanie stawu szczytowo-potylicznego za pomocą terapii manualnej kręgosłupa, ból głowy po jakimś czasie ustępuje. Istnieje więc związek między nieprawidłowym ułożeniem kręgów szyjnych a bólem głowy.

Stres może wywoływać migrenę

Głównym czynnikiem wywołującym napięcie mięśni karku i szyi jest stres. Teoria ta znalazła uzasadnienie również, jeśli chodzi o skuteczność bioenergoterapii w przypadku migreny – zabieg bioenergoterapeutyczny ma działanie odstresowujące, po sesji klient prawie zawsze czuje się odprężony i zrelaksowany – ma to oczywiście zbawienny wpływ na jego samopoczucie. Dodatkowo taki zabieg przynosi korzyści dla układu krążenia.

• poszerza obkurczone w I fazie ataku migreny naczynia mózgowe
• pomaga zlikwidować obrzęk w miejscach, gdzie doszło do poszerzenia naczyń krwionośnych w II fazie ataku.

Leczenie migreny

W roku 1997 ukazała książka doktora medycyny Klausa Strackharna „Leczenie bólów migrenowych”. Na podstawie badań naukowych i praktyki klinicznej autor udowadnia, że istnieje zależność między migreną a stanem kręgosłupa szyjnego. Doktor Strackharn zbadał 278 przypadków osób z przewlekłym bólem głowy, wśród których było 169 pacjentów z migreną. Stosując rentgenowską diagnostykę czynnościową, wykrył związki między bólem głowy a zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego. Stwierdził mianowicie, że:

Górne kręgi szyjne pacjentów cierpiących na migrenę wykazują (w zależności od czasu trwania choroby i stopnia nasilenia ataków) ciężkie lub bardzo ciężkie upośledzenie zdolności ruchowej.

W badaniach przeprowadzonych na 169 pacjentach, w 90 procentach przypadków stwierdzono upośledzenie ruchomości górnych kręgów szyjnych w zakresie zginania głowy i szyi.

Pierwszy kręg szyjny jest skręcony u 90 proc. osób cierpiących na migrenę (nawet kiedy nie występuje atak). Widać to wyraźnie na zdjęciach rentgenowskich. Wszyscy pacjenci z migreną – prześwietlani podczas ataku – wykazywali przymusowe i mimowolne pochylenie głowy w bok przy jednoczesnej rotacji pierwszego kręgu szyjnego. W czasie ataku pierwszy kręg szyjny zostaje unieruchomiony w nieprawidłowej pozycji.

Skąd się bierze migrena

Na podstawie tych twierdzeń doktor Strackharn bardzo szczegółowo opisał przyczyny i mechanizm powstawania ataku migreny (opis ten znajduje się nieco niżej). W skrócie można ten mechanizm przedstawić w następujący sposób: długotrwały stres przyczynia się do napięcia mięśni w obrębie karku i unieruchomienia pierwszego kręgu szyjnego w nieprawidłowej pozycji, wywołując skomplikowany ciąg zdarzeń:

• od podrażnienia przednich gałęzi nerwów szyjnych
• powstania zapalenia neurogennego
• odruchowego napięcia mięśni szyi i karku
• podrażnienia jądra nerwu trójdzielnego i zwoju szyjnego górnego
• do ograniczenia dopływu krwi do naczyń mózgowych
• niedokrwienia
• i niedotlenienia niektórych części mózgu
• napadów bólu
• i pojawienia się objawów towarzyszących migrenie

Teoria doktora Strackharna była dla mnie potwierdzeniem przypuszczenia, że kręgi szyjne są kluczowym punktem, od którego trzeba zaczynać terapię mającą na celu zlikwidowanie przyczyny ataków migreny.

Terapia manualna przy migrenie

Dzięki zrozumieniu mechanizmu powstawania migreny opracowałem własną technikę polegającą na odblokowaniu „zakleszczonego” pierwszego kręgu szyjnego

Skuteczna terapia wymaga serii zabiegów manualnych skierowanych na przywrócenie prawidłowej pozycji tego kręgu. Jest to działanie nieinwazyjne. Zabiegi manualne polegają w tym przypadku na delikatnej mobilizacji stawu szczytowo-potylicznego w celu przywrócenia normalnego zakresu ruchu w szyjnym odcinku kręgosłupa.

Kiedy pierwszy kręg szyjny wraca w swoje właściwe położenie, mechaniczna przyczyna migreny przestaje istnieć. Nie dochodzi do podrażnienia nerwów szyjnych, zapalenia neurogennego itd. – cały łańcuch bodźców prowadzących do migreny zostaje przerwany.

Bioenergoterapia przy migrenie

Oddziaływanie biopolem pomaga usunąć pozostałości ataku

• poszerzenie i obrzęk naczyń mózgowych
• skutki zapalenia neurogennego

Zapobieganie migrenom

Trzeba się następnie zająć zapobieganiem nawrotom migreny. Pamiętajmy, że nawyk napinania mięśni pod wpływem stresu pozostaje w ciele jako odruch warunkowy, kręgosłup jest bardzo podatny na stres. Aby tego odruchu się pozbyć, trzeba działać kompleksowo.

Staram się nauczyć swoich klientów

• sposobów radzenia sobie ze stresem
• świadomego kontrolowania napięć w swoim ciele a szczególnie napięć w obrębie karku i szyi

Podstawa zapobiegania nawrotom to stosowanie

• techniki relaksacji
• ćwiczenie świadomego oddechu
• wizualizacja
• zestaw ćwiczeń na wzmocnienie mięśni czworobocznego, dźwigacza łopatki i mostkowo-obojczykowo-sutkowego

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane