piątek, 17 września, 2021

Terapia manualna przy depresji

W swojej praktyce często spotykam się z sytuacją, kiedy osoby cierpiące na depresję i nerwicę lękową mają również takie objawy, jak ucisk lub ból w klatce piersiowej. Swoje dolegliwości opisują jako: „ciężar na sercu”, „kamień na sercu”, „trudności z oddychaniem pełną piersią”, „gniecenie w piersiach”.

Z doświadczenia wiem, że te objawy często mają związek z dyslokacją kręgów piersiowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że charakterystyczne uczucie ciężkości w klatce piersiowej, tzw. brak tchu, które często towarzyszy depresji i stanom lękowym, oraz takie objawy, jak bóle za mostkiem, kołatania serca, duszności, mdłości i uczucie guli w gardle, mogą być spowodowane uciskiem korzeni nerwowych w piersiowym odcinku kręgosłupa.

Kręgosłup a zdrowie psychiczne

Medycyna zachodnia rzadko zwraca uwagę na związek pomiędzy stanem kręgosłupa a stanem psychicznym chorego. Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu leków antydepresyjnych i przeciwbólowych. Do mojego gabinetu zgłaszają się osoby, dla których takie leczenie okazało się nieskuteczne.

Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków, dzięki odblokowaniu ucisku na nerw w odcinku piersiowym, udaje się uzyskać stabilną poprawę. Kilkakrotnie miałem do czynienia z przypadkami, kiedy dolegliwości fizyczne u takich osób były na tyle poważne – ostry ból w klatce piersiowej, duszności, ból promieniujący do lewej ręki – że trafiały one na izbę przyjęć z podejrzeniem zawału.

Z mojej praktyki

Na przykład u Pani Anny W., która cierpiała na nerwicę lękową i depresję, duszności i arytmia z migotaniem przedsionków były na tyle silne, że lekarz na rejonie, do którego Pani Ania przyszła na wizytę natychmiast wyzwał karetkę pogotowia. W szpitalu zawał wykluczono. Lekarze rozważali założenie rozrusznika, przypisano lek na arytmię – Rytmonorm. Kardiolog zaproponował zabieg ablacji. Do założenia rozrusznika i ablacji ostatecznie nie doszło, wszystkie dolegliwości ustąpiły po zabiegach terapii manualnej kręgosłupa.

Przepis na lepsze samopoczucie

Medycyna wschodu od wieków wykorzystuje wiedzę o zależności depresji od kręgosłupa w leczeniu rozmaitych zaburzeń nerwicowych. W tym celu niektóre szkoły akupunktury i akupresury, w przypadku zaburzeń nerwicowych, zalecają rozpoczęcie zabiegu w górnej części pleców, w pobliżu punktu akupunkturowego Xin Shu (Bl-15), związanego z sercem, który znajduje się właśnie między 5 a 6 kręgami piersiowymi. Punkt ten jest znany ze swych właściwości uspokajania serca i ducha.

Zabiegi terapii manualnej kręgosłupa pozwalają zlikwidować ucisk korzeni nerwowych i tym samym odblokować przepływ energii w punkcie Xin Shu, co z kolei otwiera Serce na dopływ energii z Wątroby, przyczyniając się tym samym do zlikwidowania jej zastoju – Wątroba a medycyna chińska.

Terapia manualna zmniejsza uczucie niepokoju i lęku

Wszystkie zaburzenia nerwicowe zostawiają swój ślad w ciele w postaci napięć najczęściej ulokowanych wzdłuż kręgosłupa – Kręgosłup a stres. Praktyka pokazuje, że terapia manualna kręgosłupa może być niezwykle skuteczna w przypadku depresji i nerwicy lękowej.

Ból kręgosłupa może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną przewlekłych napięć emocjonalnych. Odblokowanie ucisku korzeni nerwowych za pomocą terapii manualnej pozwala na zlikwidowanie przykrych dolegliwości fizycznych, ale również, w znacznym stopniu, na zmniejszenie objawów nerwicy – niepokoju i lęku.

Alexander Ostrogski

Podobne tematy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnio dodane