wtorek, 10 grudnia, 2024

Wątroba a medycyna chińska

Przeciążona wątroba

U współczesnego człowieka ten należący do Elementu Drzewa narząd jest prawdopodobnie najbardziej przeciążony spośród wszystkich narządów ludzkiego organizmu. Zbyt duża ilość tłuszczu, środków chemicznych, używek i wynaturzonego pożywienia to czynniki zakłócające setki skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących w wątrobie.

Tradycyjna fizjologia medycyny chińskiej mówi, że zdrowa wątroba zapewnia swobodny i łagodzący przepływ energii przez całą osobę, zarówno jej ciało, jak i umysł. Kiedy wątroba jest zharmonizowana nigdy nie dochodzi do powstania stresu czy napięcia. Ludzie posiadające zdrową wątrobę są spokojni, potrafią też dokonywać trafnego i nieomylnego osądu, zatem mogą być przywódcami i osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji. Kiedy wątroba zostanie zablokowana, ulegnie zastojowi lub przegrzaniu, przepływ energii w wątrobie i w całym ciele zostaje utrudniony, co z kolei doprowadza do licznych problemów na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Zastój wątroby

Wiele chorób wątroby jest związanych z występowaniem jakiegoś rodzaju nadmiaru. Najczęstszy przypadek nadmiaru powstaje na skutek spożycia zbyt dużej ilości pożywienia – szczególnie ciężkiego tłustego – w wyniku czego wątroba staje się powiększona i spowolniona w swoich próbach zapewnienia swobodnego przepływu Qi przez całe ciało. Qi ulega zastojowi w wątrobie i nie jest właściwie rozprowadzana.

Ponieważ to właśnie Qi zarządza przepływem płynów ustrojowych i składników odżywczych, kiedy wątroba jest opuchnięta i jej Qi jest w zastoju, dochodzi również do obrzęków w pewnych obszarach ciała (Obrzmienie jest oznaką nadmiaru). Obrzęki są najczęściej umiejscowione w pobliżu meridianów akupunkturowych wątroby i pęcherzyka żółciowego lub w innych częściach ciała związanych wątrobą. Na przykład gruczoł tarczycy zarządza szybkością spalania tłuszczów w organizmie i w zachodniej fizjologii jest często wiązany z wątroba.

Kiedy wątroba ulega zastojowi, może pojawić się odczucie guli w gardle, choć nawet nie można stwierdzić jej fizycznej obecności. Występowanie wola również jest oznaką zablokowanej wątroby. Może też pojawić się uczucie rozpierania w klatce piersiowej lub brzuchu albo powiększenie się piersi. Obrzmienia lub grudki mogą wystąpić w obrębie szyi, pachwin, boków ciała i po bocznej stronie ud. Poza tym nagromadzenia, takie jak rozwój guzów i rozrost tkanki nowotworowej, to procesy związane z wątrobą, chociaż sama ich masa uważana jest za formę patologicznej wilgoci, której obecność na ogół wskazuje na zaburzenia w obrębie śledziony-trzustki.

Wątroba a oczy i ścięgna

Wątroba rządzi ścięgnami i oczami. Kiedy w organizmie wystąpi niedobór energii Qi oraz niedostateczny przepływ płynów ustrojowych, wtedy ścięgna nie są odpowiednio „nawilżone”. Może wówczas łatwo dojść do ich zerwania czy do powstania stanów zapalnych. Ponadto może to doprowadzić do nietypowego skurczu lub osłabienia mięśni połączonych ze ścięgnami. Powszechnie spotykanym skutkiem takiego stanu jest pozbawione giętkości, sztywne ciało.

Podobnie oczy ulegają stanom zapalnym, stają się obrzmiałe lub też kontrolujące je mięśnie uniemożliwiają ich skupienie. Ponieważ meridian akupunkturowy wątroby przebiega przez tkanki otaczające oczy, a przez to również wpływa na ich stan, wątroba bezpośrednio oddziałuje na oczy na wiele sposobów. Zaćma, jaskra, stany zapalne, zaczerwienienie lub suchość oczu, kurza ślepota, nadmierne łzawienie, krótko lub dalekowzroczność i inne zaburzenia wzroku zasadniczo odzwierciedlające kondycje wątroby.

Wątroba a krew

Wątroba przechowuje i oczyszcza krew. Mówi się, że wątroba jest odpowiedzialna za przechowywanie krwi i uwalnianie do krwiobiegu jej dodatkowej ilości podczas zwiększonej aktywności. Kiedy krew jest przechowywana, ulega przetworzeniu i oczyszczeniu. Jednakże jeśli w wątrobie panuje zastój, wtedy oczyszczanie krwi może przebiegać nieprawidłowo, co prowadzi do wydzielania toksyn przez skórę. Zanieczyszczona krew jest przyczyną trądziku, egzemy, czyraków, ropni, kwasicy i alergii, poza tym zatruta krew odżywia wszelkie stany zwyrodnieniowe, włączając w to chorobę nowotworową i zapalenie stawów. Jeśli wystąpi zaburzenie przechowywania krwi, może to mieć wpływ na zaburzenia miesiączkowania, objawiające się miesiączkami nadmiernie obfitymi, nieregularnymi, skąpymi lub całkowitym ich zanikiem.

Bibliografia
Fragment z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne tematy

Ostatnio dodane