Często zdarza się, że różne problemy w okolicy lędźwiowej dają takie same lub bardzo podobne objawy. Dla znalezienia skutecznej metody pomocy niezbędne jest poznanie przyczyny leżącej u źródła bólu. Sukces terapii uzależniony jest od tego, czy uwzględnia ona przyczyny bólu, czy też skupia się jedynie na symptomach. Leczenie bazujące na symptomach może przynieść chwilową ulgę, ale trwałe rozwiązanie problemu jest możliwe tylko przy podjęciu szeregu działań skierowanych na usunięcie głównej przyczyny bólów. Temu właśnie służy terapia manualna kręgosłupa. Poniżej przedstawiam pięć typów dolegliwości występujących w okolicy lędźwiowej, ich objawy, prawdopodobną przyczynę oraz możliwości pomocy.
Zwyrodnienie krążka międzykręgowego
Objawy:
przewlekły ból, który nasila się lub słabnie w zależności od pozycji ciała czy określonego ruchu (pochylanie się do przodu, skręty, podnoszenie)
Prawdopodobna przyczyna:
zwyrodnienie krążka międzykręgowego (dysku). Dysk się spłaszcza i przestaje pełnić funkcję amortyzatora, zmniejsza się przestrzeń międzykręgowa, dochodzi do sytuacji, gdy drobny nawet ruch powoduje podrażnienie korzeni nerwowych i ból w okolicy lędźwi. W pozycji siedzącej dysk jest bardziej obciążony niż w pozycji stojącej lub leżącej – ból może się nasilać właśnie przy siedzeniu.
Jak można pomóc:
zabiegi terapii manualnej pozwalają uwolnić podrażnione korzenie nerwów, powiększyć zakres ruchu i zmniejszyć napięcie mięśni. Oddziaływanie biopolem w miejscu „zablokowanym” ma działanie regenerujące, pozwala jeszcze bardziej rozluźnić mięśnie, przywrócić prawidłowe krążenie krwi i tym samym umożliwić dopływ substancji odżywczych do podrażnionej tkanki mięśniowej i ścięgien.
Naciągnięcie lub naderwanie mięśni
Objawy:
ból pojawił się w okolicy pasa na skutek podniesienia czegoś ciężkiego lub gwałtownego wysiłku. Jest zlokalizowany w jednym miejscu, nasila się przy dotyku.
Prawdopodobna przyczyna:
naciągnięcie, nadwyrężenie lub naderwanie mięśnia spowodowane przeciążęniem czy gwałtownym wysiłkiem
Jak można pomóc:
ból w dolnej części pleców spowodowany nadwyrężeniem lub naciągnięciem mięśnia zwykle ustępuje po 2-3 tygodniach. W tym czasie zaleca się zwykle odpoczynek, ograniczenie wysiłku, a w miejscu bólu zimne lub ciepłe okłady. Zabiegi bioenergoterapii mają działanie regenerujące. Miejscowe oddziaływanie biopolem pomaga poprawić krążenie w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia tkanki miękkiej. To pozwala szybciej zlikwidować stan zapalny, usunąć produkty rozpadu i umożliwić dopływ substancji odżywczych do chorego miejsca a tym samym przyspieszyć gojenie mięśni.
Zwężenie kanału kręgowego
Objawy:
ból w nogach nasila się przy chodzeniu lub dłuższym staniu a słabnie w pozycji siedzącej z lekkim pochyleniem do przodu. Dodatkowe objawy to mrowienie, słabość i drętwienie w jednej lub obu nogach.
Prawdopodobna przyczyna:
zwężenie kanału kręgowego (stenoza) na skutek zwyrodnienia kości, mięśni i więzadeł kręgosłupa, przez co światło kanału kręgowego się zmniejsza, korzenie nerwów są ściśnięte i ciągle podrażniane, a ból wędruje przez całą nogę (rwa kulszowa). Zwężeniu mogą ulec także kanały korzeniowe i otwory międzykręgowe. Ściśnięty zostaje nie tylko korzeń nerwu, ale także worek oponowy i naczynia krwionośne. Stenoza jest chorobą ludzi starszych. Zmiany powodujące zwężenie kanału kręgowego: osteofity kostne, rozrost tkanki miękkiej (elementów więzadłowych, opon) powstają długie lata i uważa się, że mają charakter stały.
Jak można pomóc:
w zależności od stopnia zaawansowania choroby i charakteru zmian stosuje się różne techniki terapii manualnej. Najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc zabiegi manualne i bioenergoterapię. Po serii takich zabiegów zwykle osiąga się stan, kiedy osoba chora może poruszać się z większą swobodą i mniejszym bólem. Są przypadki, kiedy po takiej kuracji chory przestaje odczuwać ból lub odczuwa go sporadycznie.
Zwyrodnienie stawów kręgosłupa
Objawy:
ból w dolnej części pleców, który pojawia się rano po przebudzeniu, maleje w ciągu dnia i nasila się wieczorem. Pojawia się przy skłonach na boki lub do tyłu. Obejmuje lędźwie, pośladki i uda.
Prawdopodobna przyczyna:
zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Warstwa chrząstki z wiekiem lub pod wpływem urazu wyciera się i robi się zbyt cienka, lub w ogóle zanika. Tkanka kostna poniżej rozrasta się, powiększając staw i ograniczając znacznie zakres ruchu; jednocześnie torebka stawowa wytwarza coraz mniej śluzu.
Jak można pomóc:
zabiegi terapii manualnej (mobilizacja), delikatne nastawianie i rozciąganie odcinka lędźwiowego pomagają zmniejszyć napięcie w tkance mięśniowej i wiązadłach, odciążyć powierzchnie stawów oraz zwiększyć przestrzeń międzykręgową.
Kręgozmyk
Objawy:
Ból w lędźwiach i pośladkach oraz towarzyszący mu ból nogi, który nasila się przy dłuższym staniu, chodzeniu lub odchylaniu się do tyłu. Tylne mięśnie uda często są boleśnie napięte;
Prawdopodobna przyczyna:
kręgozmyk, tzw. ześlizg (przesunięcie na przykład kręgu L5 do przodu względem niższego S1). Dochodzi wówczas do przeciążenia stawów kręgowych i dysku. Uciśnięty zostaje korzeń nerwowy, a podrażniony nerw może wywołać ból promieniujący nawet do stopy.
Jak można pomóc:
kręgozmyk jest schorzeniem o bardzo złożonym podłożu i różnym stopniu zaawansowania. Skuteczna pomóc jest możliwa przy kręgozmyku I stopnia, kiedy przesunięcie mieści się w granicach 25%. Zabiegi terapii manualnej mają na celu zmniejszenie obciążenia nadwyrężonych stawów kręgosłupa i powiększenie światła kanałów korzeniowych i otworów międzykręgowych. Przy tym schorzeniu, z powodu ciągłego drażnienia korzeni nerwów, cała grupa mięśni tylnej części uda jest bardzo napięta. Prowadzi to do dodatkowego (zwrotnego) ucisku na dysk i korzenie nerwowe, i przyczynia się do powstania błędnego koła: ucisk na dysk – podrażnienie korzeni nerwowych – napięcie mięśni – ucisk na dysk. Rozciąganie mięśni tylnej partii uda pozwala przerwać to błędne koło i często przynosi znaczną ulgę.