wtorek, 22 kwietnia, 2025

Alergia a medycyna naturalna

Ogólnie rzecz biorąc, reakcja alergiczna na pożywienie to po prostu przesłanie płynące z organizmu, że dany pokarm nie jest odpowiedni. Reakcje na nienaturalne, rafinowane i niezrównoważone pożywienie są właściwie pomocne, ponieważ dzięki nim wiemy, że taki pokarm niszczy nasze zdrowie i możemy świadomie z niego zrezygnować. Jednakże mogą także wystąpić reakcje alergiczne na pewne, jak się zdaje pełnowartościowe pokarmy, takie jak pełnoziarnista pszenica, kukurydza, soja i wiele innych, nieprzetworzonych pokarmów, co prowokuje do pytania, dlaczego takie produkty nie mogą być tolerowane. Odkryliśmy, że ludzie alergicznie reagujące na pewne pokarmy nie zawsze są na nie rzeczywiście uczulenia stan chorobowy powoduje złe zestawienie pokarmów.

Aby odkryć, na jakie pożywienie jesteśmy nadwrażliwi, na początku należy zastosować w diecie najprostsze łączenie pokarmów. Na tym etapie większość alergii znika. Jeśli to nastąpi, można trochę rozszerzyć dietę i sprawdzić, które połączenia pokarmów są tolerowane. Z drugiej strony, jeśli mimo ścisłego przestrzegania planu B uczulenie nadal występuje, wtedy zacznijmy eliminować podejrzane pokarmy, zaczynając od tych, na które mamy największy apetyt (zazwyczaj to właśnie one są powodem reakcji alergicznych). Można prowadzić codzienne zapiski dotyczące spożywanych produktów i wszelkich zmian w reakcjach organizmu. Kiedy alergen zostanie już zidentyfikowany, może trzeba go będzie usunąć z diety, a może nie.

Większość alergii dotyczy pokarmów, których nie można skiełkować – najczęstsze to uczulenia na jajka i nabiał. Kiedy alergie na te produkty utrzymują się pomimo stosowania prostego łączenia pokarmów, oczywiście należy ich unikać. W przypadku tych, jak i innych alergenów, może trzeba będzie jedynie okresowo z nich zrezygnować. Wielu alergików odkrywa, że przestają być już nadwrażliwi na dane pożywienie, jeśli występuje ono w ich dietach nie częściej niż raz na cztery dni. Inni z kolei zauważają, że uczulenia na pewne produkty znikają, jeśli przez sześć tygodni całkowicie się od nich powstrzymują.

Bibliografia
Fragment z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane