Według Paula Pitchforda dzięki stosowaniu przez kilka tygodni niskotłuszczowej diety, opartej na węglowodanach złożonych, takich jak nierafinowane zboża, warzywa i rośliny strączkowe, w przybliżeniu 80% cukrzyków (typu 2) może przestać brać insulinę i inne leki na cukrzycę, a pozostałe 20% może zmniejszyć ilość przyjmowanych leków.
Oczywistą metodą leczenia jest ograniczenie pożywienia, zwłaszcza tych pokarmów, które obciążają wątrobę i osłabiają śledzionę-trzustkę.
Zalecenia dietetyczne przy cukrzycy
Należy zatem:
- ograniczyć tłuste i przyrządzane na tłuszczu pokarmy, mięsa, jaja, ser, masło, nadmiar oleju, orzechy i nasiona
- zrezygnować z pokarmów przetworzonych, rafinowanej „białej” mąki i cukru, uwodornionych, syntetycznych tłuszczów jak margaryna i tłuszcze do pieczenia, używek i składników chemicznych
- zrezygnować z pokarmów bardzo słodkich, słonych i pikantnych.
Trzeba unikać jedzenia późno w nocy oraz złożonych połączeń pokarmowych. Małe, ale często jadane posiłki pobudzają wytwarzanie insuliny.
Mikroelementy obniżające poziom cukru
Dietetycy odkryli, że chrom, cynk i mangan kontrolują poziom cukru we krwi.
Minerały te zostają usunięte podczas procesu rafinacji, jaki stosuje się podczas produkcji białego cukru, białej mąki, rafinowanej soli i wielu innych wysoko przetworzonych produktów spożywczych.
W pełnych ziarnach zbóż minerały te znajdują się w otrębach. W Chinach, gdzie spożywa się głównie rafinowane zboża, wprowadzono mało znaną, a zaczerpniętą z amerykańskiej medycyny ludowej innowacyjną metodę leczenia cukrzycy. Polega ona na dodawaniu do pożywienia otrąb pszennych. Jak wykazano, dodatek otrąb obniża poziom cukru we krwi – całkiem możliwe, że dzieje się tak dzięki występującej w nich dużej zawartości minerałów kontrolujących poziom cukru we krwi. Otręby są także bogatym źródłem krzemu – pierwiastka, któremu część naukowców przypisuje zdolność poprawiania funkcji trzustki.
Aby maksymalnie zwiększyć wchłanianie minerałów, można wykorzystać właściwości chlorofilu, który w ludzkim organizmie poprawia przyswajanie wszelkich składników odżywczych i w ten sposób znacząco wspiera leczenie cukrzycy. Ponieważ chlorofil katalizuje odnowę komórkową, daje też lepsze perspektywy na całokształt przebiegu tej choroby, gdyż pomaga w odbudowie uszkodzonej trzustki.
Z cukrzycą często wiążą się zakwaszenie krwi, ogólne zatrucie organizmu i rozmaite stany zapalne, dlatego alkalizujące, odtruwające i przeciwzapalne właściwości chlorofilu także są bardzo przydatne w leczeniu tej choroby. Wykazano, że nawet sam czysty, płynny ekstrakt z chlorofilu jest skuteczny w leczeniu cukrzycy, chociaż pokarmy o wysokiej zawartości chlorofilu – szczególnie trawa pszeniczna i jęczmienna, spirulina oraz chlorella – zawierają bardzo ważne minerały, enzymy i inne składniki odżywcze.
Proso
- Ryż
- Słodki ryż
- Owies
- Świeża kukurydza
- Pełna pszenica i jej otręby
- Tofu i produkty sojowe
- Fasolka mung
- Groch garbanzo
Prawidłowe przeżuwanie przy cukrzycy
Podstawową praktyką poprawiającą wchłanianie składników pokarmowych jest prawidłowe przeżuwanie. Dotyczy to szczególnie węglowodanów złożonych, których trawienie rozpoczyna się dzięki ślinie jamie ustnej. Dokładne żucie jest niezbędne dla całkowitego ich rozłożenia na mniejsze cząstki, co umożliwia wchłanianie zawartych w nich minerałów i innych cennych składników.
Kiedy osoba chora na cukrzyce zaspokoi swoje potrzeby żywieniowe, zmniejszy się u niej ryzyko nadmiernego objadania się i łatwiej przyjdzie jej wyrzec się obfitych posiłków, które nasilają chorobę.
Aktywność fizyczna przy cukrzycy
Energiczne ćwiczenia fizyczne mają równie duże znaczenie co odpowiednia dieta. Aktywność fizyczna obniża poziom cukru we krwi i dlatego zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Ćwiczenia poprawiają też krążenie krwi, które u pacjentów z cukrzyca jest zazwyczaj osłabione.
Dieta na obniżenie poziomu cukru
Spożywanie poniższych pokarmów wymienionych przyczynia się do wzmocnienia trzustki, uregulowania poziomu cukru we krwi, a zatem do poprawienia metabolizmu płynów ustrojowych.
Zboża i rośliny strączkowe w diecie cukrzyka
Pokarmy chlorofilowe wskazane przy cukrzycy
- Trawa pszeniczna i jęczmienna
- Spirulina
- Chlorella
- Płynny wyciąg chlorofilu
Warzywa i owoce obniżające poziom cukru
- Fasolka szparagowa
- Marchew
- Rzodkiew
- Rzepa
- Szparagi
- Pochrzyn (jam)
- Szpinak
- Awokado
- Gruszka
- Śliwka
- Cytryna
- Grejpfrut
- Fasola lime
- Jagoda amerykańska
- Czarna jagoda
Zioła na cukrzycę
- Korzeń i liście mniszka
- Nasiona cedru
- Kwiaty krwawnika
- Liście borówki/jagody amerykańskiej
Substancje słodzące przy cukrzycy
- Korzeń lukrecji – proszek lub wywar
- Liście stewie – proszek lub ekstrakt
Produkty zwierzęce wskazane przy cukrzycy
- Małże, ślimak abalone
- Krowie mleko, jogurt
- Trzustka jagnięca, wieprzowa, wołowa lub drobiowa
- Nerki jagnięce
- Kurczak lub gęś
- Wołowina
W zależności od zaawansowania objawów, u większości cukrzyków, którzy decydują się na harmonijny sposób życia i odżywiania, obserwuje się znaczną poprawę stanu zdrowia najpóźniej ciągu kilku miesięcy. Pacjenci stosujący insulinę zazwyczaj mogą stopniowo zmniejszać jej dawkę pod kontrolą lekarza. Jak wcześniej wspomniano, nie jest wcale rzadkością, że przyjmowanie insuliny staje się w końcu niepotrzebne.
Bibliografia
Fragment książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA