Energetyczne podłoże nadczynności tarczycy
W publikacjach chińskich autorów można znaleźć cenne wskazówki dotyczące energetycznego podłoża nadczynności tarczycy. I chociaż istnieje rozbieżność zdań co do tego, co jest pierwotną przyczyną zaburzeń Qi w tej chorobie, ostatecznie wszyscy specjaliści medycyny chińskiej zgadzają się, że głównym powodem zawsze jest deficyt energii Yin.
Według wschodniej tradycji celem leczenia nadczynności tarczycy powinno być uzupełnienie Yin i zlikwidowanie nadmiaru flegmy tworzącej wole tarczycowe. Przywrócenie właściwego balansu energetycznego jest niezbędne także dla odzyskania równowagi psychicznej. Każdy człowiek jest inny pod względem odziedziczonych genów, fizjologii, przemiany materii, sposobu reagowania na stresy. Według medycyny Wschodu każdy posiada też indywidualną strukturę energetyczną. Z tego względu rozwój chorób u różnych osób przebiega w sposób niejednakowy.
Istnieje pogląd, iż początki nadczynności wywołane są przez syndrom nadmiernego ognia, który później przekształca się w niedoborowe gorąco (gorąco spowodowane niedoborem płynów ustrojowych).
Nadmiar gorąca a nadczynność tarczycy
Nadmiar gorąca u chorych na nadczynność tarczycy często dotyczy trzech narządów wewnętrznych: Serca, Wątroby i Żołądka. (Dla odróżnienia nazwy narządów w kontekście medycyny chińskiej pisane są wielką literą, ponieważ nie oznaczają tylko narządów anatomicznych, ale również całe układy energetyczne. Tak na przykład termin Nerki zawiera w sobie nerki, nadnercza, część układu moczowego i jego połączenia z układem nerwowym).
• Nadmiar gorąca Serca objawia się palpitacjami i osłabieniem pamięć
• Gorąco Wątroby wywołuje drażliwość i dreszcze,
• Nadmiar gorąca Żołądka powoduje utratę wagi przy nadmiernym apetycie.1
Według lekarzy chińskich istnieje kilka wariantów rozwoju nadczynności tarczycy i w zależności od objawów choroby można stwierdzić, jaki rodzaj niedoboru energii występuje w danym przypadku. Są to informacje bardzo pomocne przy stosowaniu bioenergoterapii.
Na przykład przy takich objawach jak pobudliwość nerwowa, łatwe wpadanie w gniew, nietolerancja ciepła, rozgrzana twarz lub wypieki, suchość i gorzki smak w ustach, zwiększony apetyt, wytrzeszcz oczu, drżenie mięśniowe, wzmożona perystaltyka jelit, czerwony język z suchym, żółtym nalotem, mocny i szybki puls istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do niedoboru Yin Nerek z towarzyszącym nadmiarem gorąca. Oddziaływanie biopolem powinno być skierowane na wzmocnienie Yin Nerek poprzez odblokowanie przepływu energii w merydianie nerek.2
Z kolei takie objawy jak kołatanie serca, nadpobudliwość, bezsenność, utrata wagi przy wzmożonym apetycie, suchość w gardle, czerwony język z żółtym nalotem lub bez, słaby i szybki puls świadczą o niedoborze Yin Serca i Wątroby. Przy takich objawach zaleca się odblokowanie przepływu energii w merydianie serca. Pomaga to oczyścić ogień serca, uwolnić ogień Wątroby i odżywić Żołądek. Kiedy gorąco Serca jest oczyszczone, ogień już nie nagrzewa metalu i w efekcie metal odzyskuje władzę nad drewnem (Wątrobą) (zob. Ying-Yang i 5 Elementów).
W przypadku takich symptomów jak drżenie rąk, suchość w ustach, suchość oczu, palpitacje serca, zwiększone łaknienie, nieregularne miesiączki lub brak okresu u kobiet, impotencja lub obniżenie popędu u mężczyzn, uczucie słabości w kolanach i lędźwiach, czerwony język bez nalotu, głęboki, słaby i szybki puls wskazują na niedobór Yin Serca i Nerek.3 Taki stan najczęściej wynika z zastoju Wątroby, dlatego przy zastosowaniu bioenergoterapii kluczowe znaczenie ma zlikwidowanie nadmiaru gorąca tego narządu przez odblokowanie swobodnego przepływu energii w merydianie Wątroby.
Bioenergoterapia a uzupełnienie witalnej energii Yang
Niektórzy autorzy zwracają uwagę na współistniejące z niedoborem Yin braki energii Yang. Wiąże się to prawdopodobnie z tym, że niedostateczna ilość płynów przy nadmiarze gorąca prowadzi do osłabienia ogólnej witalnej energii Qi. Przy nadczynności tarczycy taki stan przejawia się jako niedobór Yang Śledziony.4 Mogą wtedy wystąpić następujące objawy: niestrawność, rozwolnienia, rzadki stolec, mokra flegma, powiększenie tarczycy, wole tarczycy, wytrzeszcz oczu. Przy nadczynności tarczycy o takim podłożu bioenergoterapia powinna w pierwszej kolejności uzupełnić Yang witalnej energii całego organizmu. Źródłem Yang w organizmie są Nerki, a więc oddziaływanie biopolem trzeba skierować na układ Nerek. Kiedy Yang się wzmocni, Yin też wzrośnie i usunie nadmiar gorąca Nerek, Serca i Wątroby.
1 Xia Shaonong, Xu Zhizhang, and Zhang Zhihong Hyperthyroidism treated with Yiqi Yangyin Decoctio, Journal of Traditional Chinese Medicine [English] 1986, 5(2).
2 Zhang Dengbu, Acupuncture Cases from China, 1994 Churchill Livingstone, London.
3 Treatment for Thyroid Diseases with Chinese Herbal Medicine, by Subhuti Dharmananda, Ph.D., Director, Institute for Traditional Medicine, Portland, Oregon, źródÅ‚o: http://www.thefirewithinacupuncture.com/apps/documents/
4 Li Wenqi, et al., Effects of gossypol on thyroid function in man, Reproduction and
Contraception 1989, 9(3).