niedziela, 1 października, 2023

Owoce i zioła na odchudzanie

Jakie owoce i słodycze są dobre na odchudzanie

Bardzo słodkie owoce (figi, daktyle i owoce suszone) mogą przeszkadzać w odchudzaniu. Oszczędnie należy też stosować owoce bogate w skrobię lub oleje, takie jak banany, awokado i kokos. Cytryna i grejpfrut, chociaż ich kwaśny cytrynowy smak jest sam w sobie uważany za niekorzystny podczas odchudzania, zawierają intensywną goryczkę, która nie tylko równoważy, lecz także przewyższa ich kwasowość. Codzienne spożycie cytryny lub grejpfruta wraz z nasionami, miąższem i niewielką ilością wewnętrznej białej skórki (czyli najbardziej gorzkich części) może być doskonałym środkiem odchudzającym. Jednak osoby z oznakami zimna powinny ograniczyć stosowanie cytryn czy grejpfrutów lub w ogóle z nich zrezygnować, jeśli po ich spożyciu nasila się uczucie marznięcia i dreszcze.

Zwykłe owoce, takie jak jabłka, śliwki, brzoskwinie, jagody, pomarańcze i gruszki, działają stosunkowo oczyszczająco, co jest wskazane w przypadku osób z nadwagą. Jednak bywa, iż zawartość kwasów oraz smak słodki działają osłabiająco i sprzyjają powstaniu wilgoci (której objawami mogą być zatrzymywanie wody w ciele, przerost drożdżowców, zmęczenie, ospałość i emocjonalna ociężałość). Osoby z takimi objawami powinny więc unikać spożywania owoców. Podczas odchudzania godne polecenia są dwie substancje słodzące. Pierwszą jest surowy miód – przez „surowy” rozumiemy miód, który nie został podgrzany na jakimkolwiek etapie przetwarzania, a kiedy jest stosowany do słodzenia napojów, takich jak herbata, nie powinien być podgrzewany powyżej 60°C. Pod wpływem przetrawienia surowy miód działa tak, jakby miał smak ostry, który jest korzystny dla utraty wagi. Niemniej jednak jest to mocno działająca substancja i powinna być stosowana tylko w niewielkich ilościach. Drugim zalecanym słodzikiem są liście stewii. Wszystkie inne naturalne substancje słodzące raczej przyczyniają się do przybierania na wadze. Unikaj wszelkiego rodzaju słodzików chemicznych.

Gorzkie zioła

Większość ziół gorzkich działa korzystnie, ponieważ smak ten zmniejsza ilość wilgoci w ciele, oczyszcza krew i usuwa toksyny powstałe na skutek gorąca, jakie czasami towarzyszą otyłości. Szczególnie przydatne to:

Korzeń łopianu: Przygotuj wywar z suszonego zioła albo zjedz świeży korzeń (surowy lub gotowany). Łopian to powszechnie występująca roślina, jest także dostępny w japońskich sklepach spożywczych pod nazwą gobo. Większość sklepów zielarskich ma w sprzedaży suszony korzeń łopianu. Jedzony w dużych ilościach na surowo lub po ugotowaniu, ten lekko gorzki korzeń jest panaceum niemal wszelkie stany nadmiaru, dobrze oczyszcza krew, jednocześnie usuwając tłuszcz i regulując poziom cukru we krwi.

Innymi pomocnymi ziołami gorzkimi są korzeń mniszka lekarskiego, rumianek (także ostry), korzeń szczawiu (przeczyszczający) oraz korzeń przewiercienia chińskiego (Radixbupleuri, także ostry), popularne zioło chińskie znane pod nazwą chai hu. Dodatkowo przewiercień chiński działa korzystnie w leczeniu wszelkich stanów opadania narządów (opadanie macicy, jelit, hemoroidy itd.). Chińska zielona herbata również jest bardzo przydatna podczas odchudzania. Można ją zastąpić innymi rodzajami herbaty, na przykład herbatą bancha (z gałązek), która ma łagodniejsze działanie.

Alfalfa (lucerna) też wspomaga zmniejszanie masy ciała. Ze względu na właściwości osuszające lucernę zaklasyfikowano jako posiadającą smak gorzki, chociaż w rzeczywistości jej smak jest przyjemny. Lucernę można jeść na surowo albo ugotowaną jako zielony dodatek do różnych dań tudzież formie kiełków. Można ją także przyjmować w postaci naparu lub tabletek. Tradycyjnie stosowane na Zachodzie dziko rosnące zioło, które pomaga zmniejszyć ilość tłuszczu, to gwiazdnica pospolita (inaczej kurzy ślep, Stełłaria media). Zioło to jest powszechnie znane jako roślina ogrodowa, dostępne także w postaci suszonej – powinno być gotowane.

Gorzkie zioła wymienione powyżej będą bezpiecznymi środkami dla osób z nadwagą, jednak ponieważ są one z natury ochładzające, nie są odpowiednie dla osób z wyraźnymi oznakami zimna.

Opisy innych właściwości większości wymienionych tu ziół można znaleźć w wielu książkach o ziołach i podręcznikach ziołolecznictwa.

Mikroalgi i pyłek pszczeli

Aby odprężyć i uzdrowić żołądek oraz uregulować apetyt przed posiłkami, zjedz mikroalgę sinicę (2 g) albo sproszkowaną trawę zbożową (4 g). Mikroalgi, jak również pyłek pszczeli, zawierają specyficzne składniki odżywcze, które mogą regulować wagę ciała. Przyjmowanie 1-4 g dziko rosnącej sinicy (która ponadto jest idealna w przeciwdziałaniu depresji) lub 10 g spiruliny albo pyłku pszczelego zazwyczaj wystarczy, aby usunąć zaburzenia poziomu cukru we krwi oraz napady łaknienia, i może stanowić zastępstwo dla przekąsek lub brakujących posiłków.

Światło słoneczne

Silnie pobudza ośrodki hormonalne i przyśpiesza utratę wagi ciała.


Bibliografia

Fragmenty z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane