piątek, 17 września, 2021

Przyczyny bólu kręgosłupa


Dlaczego boli kręgosłup

Aby skutecznie zwalczać dolegliwości bólowe kręgosłupa, warto poznać mechanizmy ich powstawania.

Brak ruchu i przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji (najczęściej siedzącej) niekorzystnie wpływa na kondycję aparatu ruchowego. Dodatkowo, w odpowiedzi na negatywne emocje i stres dnia codziennego dochodzi do powstawania nawyku napinania niektórych części ciała – te napięcia najczęściej umiejscawiają się właśnie wzdłuż kręgosłupa. Z biegiem czasu dochodzi do utrwalenia wzorców napięć, co z kolei powoduje zmianę postawy ciała i przeciążenie poszczególnych segmentów kręgosłupa.

Dlaczego ważna jest właściwa postawa

Liczne badania naukowe oraz własna praktyka potwierdzają, iż postawa ciała odzwierciedla cały kompleks utrwalonych napięć psychofizycznych każdego z nas. To właśnie wadliwa postawa jest często podłożem zmian chorobowych narządu ruchu. Dlatego tak ważna jest praca nad prawidłową postawą ciała.

Do czego prowadzą napięcia mięśni

Utrwalenie wzorców napięć poszczególnych grup mięśni i powięzi prowadzi do niewłaściwego obciążenia struktur kostnych i w konsekwencji do mikro urazów, oraz uszkodzeń dysków i stawów międzykręgowych. W rezultacie może to prowadzić do zmiany postawy ciała. Zaczynamy odruchowo przyjmować pozycje, w których odczuwamy ulgę – mniejszy ból lub odciążenie bolącego miejsca. Niestety, odbywa się to kosztem przeciążenia jednej połowy ciała. Często wiąże się to również ze zmianą ułożenia miednicy, a następnie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i kompensacyjnym skrzywieniem w odcinku piersiowym.

Nadmierne obciążenie poszczególnych grup mięśni prowadzi do powstania pasm przewlekłego napięcia i punktów napięcia powięziowo-mięśniowego, co z kolei przyczynia się do ograniczenia zakresu ruchu, obniżenia wydolności mięśni, urazów i uszkodzeń.

Blokada – reakcja obronna organizmu

Odpowiedzią naszego organizmu na przeciążenia i mikrourazy w danym segmencie jest jego zablokowanie, które jest niezbędną reakcją obronną naszego ciała. Ponieważ przeciążenie stawów kręgosłupa może spowodować urazy i poważne uszkodzenia korzeni nerwowych, a nawet rdzenia kręgowego, struktura tkanki łącznej, otaczająca narażony na przeciążenie staw zaczyna się zmieniać, adaptując się do nowych warunków. Staje się ona bardziej zwarta i twarda. W wyniku pogrubienia i stwardnienia powięzi i mięśni otaczających staw dochodzi do znacznego ograniczenia zakresu ruchu w narażonym na przeciążenie segmencie kręgosłupa.

Bolesne punkty – punkty spustowe

Cały ten proces prowadzi do zmniejszenia krążenia w okolicy obszaru napięć, przede wszystkim w naczyniach włosowatych. Ponadto, koloidalna substancja międzykomórkowa w okolicy blokady z postaci płynnej przeradza się w gęstą kleistą gumowatą masę. Ta masa, która opływa włóknistą tkankę powięzi okołostawowej zaczyna ją usztywniając, tworząc w miejscach łączeń stawowych mało ruchome, z reguły bolesne przy dotyku zgrubienia,. Są to miejsca zwiększonego napięcia struktur miękkich (ścięgien, więzadeł i mięśni). W terapii mięśniowo-powięziowej te zgrubienia nazywane są punktami spustowymi (ang. Trigger points).

Ból i dyskomfort, który odczuwamy w kręgosłupie jest bezpośrednim wynikiem tego usztywnienia, a blokada i zakleszczenie kręgów jest właśnie przeszkodą, która nie pozwala na uwolnienie zakleszczonego i uszkodzonego nerwu.

Jak można pomóc

Terapia manualna kręgosłupa w połączeniu z bioenergoterapią, poprzez rozluźnienie tkanki okołostawowej i odtworzenie prawidłowego ułożenia elementów kręgosłupa, pozwala dotrzeć do samego źródła problemu, zlikwidować blokadę w narażonym na przeciążenie segmencie, uwolnić zakleszczony nerw, oraz znacznie przyśpieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzonej tkanki okołostawowej.

Alexander Ostrogski

Poprzedni artykułMięśniaki macicy, bolesne krwawienia
Następny artykułCennik usług

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane