wtorek, 10 grudnia, 2024

Przyczyny bólu kręgosłupa

Dlaczego boli kręgosłup

Aby skutecznie zwalczać dolegliwości bólowe kręgosłupa, warto poznać mechanizmy ich powstawania.

Brak ruchu i przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji (najczęściej siedzącej) niekorzystnie wpływa na kondycję aparatu ruchowego. Dodatkowo, w odpowiedzi na negatywne emocje i stres dnia codziennego dochodzi do powstawania nawyku napinania niektórych części ciała. Te napięcia najczęściej umiejscawiają się właśnie wzdłuż kręgosłupa. Z biegiem czasu dochodzi do utrwalenia wzorców napięć, co z kolei powoduje zmianę postawy ciała i przeciążenie poszczególnych segmentów kręgosłupa.

Dlaczego ważna jest właściwa postawa

Liczne badania naukowe oraz własna praktyka potwierdzają, iż postawa ciała odzwierciedla cały kompleks utrwalonych napięć psychofizycznych każdego z nas. To właśnie wadliwa postawa jest często podłożem zmian chorobowych narządu ruchu. Dlatego tak ważna jest praca nad prawidłową postawą ciała.

Do czego prowadzą napięcia mięśni

Utrwalenie wzorców napięć poszczególnych grup mięśni i powięzi prowadzi do niewłaściwego obciążenia struktur kostnych i w konsekwencji do mikro urazów, oraz uszkodzeń dysków i stawów międzykręgowych. W rezultacie może to prowadzić do zmiany postawy ciała. Zaczynamy odruchowo przyjmować pozycje, w których odczuwamy ulgę – mniejszy ból lub odciążenie bolącego miejsca. Niestety, odbywa się to kosztem przeciążenia jednej połowy ciała. Często wiąże się to również ze zmianą ułożenia miednicy, a następnie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i kompensacyjnym skrzywieniem w odcinku piersiowym.

Nadmierne obciążenie poszczególnych grup mięśni prowadzi do powstania pasm przewlekłego napięcia i punktów napięcia powięziowo-mięśniowego. To z kolei przyczynia się do ograniczenia zakresu ruchu, obniżenia wydolności mięśni, urazów i uszkodzeń.

Blokada – reakcja obronna organizmu

Odpowiedzią naszego organizmu na przeciążenia i mikrourazy w danym segmencie jest jego zablokowanie, które jest niezbędną reakcją obronną naszego ciała. Ponieważ przeciążenie stawów kręgosłupa może spowodować urazy i poważne uszkodzenia korzeni nerwowych, a nawet rdzenia kręgowego, struktura tkanki łącznej, otaczająca narażony na przeciążenie staw zaczyna się zmieniać, adaptując się do nowych warunków. Staje się ona bardziej zwarta i twarda. W wyniku pogrubienia i stwardnienia powięzi i mięśni otaczających staw dochodzi do znacznego ograniczenia zakresu ruchu w narażonym na przeciążenie segmencie kręgosłupa.

Bolesne punkty – punkty spustowe

Cały ten proces prowadzi do zmniejszenia krążenia w okolicy obszaru napięć, przede wszystkim w naczyniach włosowatych. Ponadto, koloidalna substancja międzykomórkowa w okolicy blokady z postaci płynnej przeradza się w gęstą kleistą gumowatą masę. Ta masa, która opływa włóknistą tkankę powięzi okołostawowej zaczyna ją usztywniając, tworząc w miejscach łączeń stawowych mało ruchome, z reguły bolesne przy dotyku zgrubienia,. Są to miejsca zwiększonego napięcia struktur miękkich (ścięgien, więzadeł i mięśni). W terapii mięśniowo-powięziowej te zgrubienia nazywane są punktami spustowymi (ang. Trigger points).

Ból i dyskomfort, który odczuwamy w kręgosłupie jest bezpośrednim wynikiem tego usztywnienia, a blokada i zakleszczenie kręgów jest właśnie przeszkodą, która nie pozwala na uwolnienie zakleszczonego i uszkodzonego nerwu.

Jak można pomóc

Terapia manualna kręgosłupa w połączeniu z bioenergoterapią, poprzez rozluźnienie tkanki okołostawowej i odtworzenie prawidłowego ułożenia elementów kręgosłupa, pozwala dotrzeć do samego źródła problemu, zlikwidować blokadę w narażonym na przeciążenie segmencie, uwolnić zakleszczony nerw, oraz znacznie przyśpieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzonej tkanki okołostawowej.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane