niedziela, 1 października, 2023

Zapobieganie bólom kręgosłupa

Pamiętaj o zachowaniu właściwej postawy

Podczas stania czyli: podbródek cofnięty, czubek głowy ciągnie do góry, barki opuszczone, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, pośladki ściśnięte. Jeśli te zasady wydają Ci się zbyt rygorystyczne i czujesz, że Twoje ciało niechętnie się do nich stosuje zacznij od kilku prostszych: nie garb się, nie pochylaj zbytnio głowy do przodu, nie wypinaj brzucha.

Ruchy skrętne i obrotowe wykonuj ostrożnie, najlepiej ogranicz ich wykonywanie do minimum. Staraj się zmieniać pozycję w ciągu dnia: jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, staraj się robić choć niewielkie przerwy na krótki spacer, a nawet kilka ćwiczeń rozciągających, rozluźniających lub relaksacyjnych.

Gdy siedzisz

Gdy siedzisz pamiętaj by odcinek lędźwiowy był asekurowany (podłóż pod plecy mały wałek, ręcznik lub poduszkę). Gdy pracujesz na komputerze staraj się tak zorganizować miejsce pracy by nie pochylać głowy do przodu (monitor powinien znajdować się na wysokości oczu), by ramiona i barki były rozluźnione.

Gdy śpisz

Unikaj spania na brzuchu – wówczas głowa i szyja są zbytnio skręcone
Gdy śpisz na boku podłóż pod szyję i głowę poduszkę tak, by głowa nie opadała (kręgosłup powinien pozostać w linii prostej).Dobierz materac tak, by podczas leżenia na plecach kręgosłup zachował fizjologiczne krzywizny. Zanim wstaniesz z łóżka pamiętaj by się przeciągnąć.

Gdy podnosisz

Przy podnoszeniu przedmiotów nie pochylaj się do przodu na wyprostowanych nogach
Podnosząc przedmioty uginaj kolana i trzymaj ciężar bliżej ciała unikając wyprostowanych ramion.

Gdy wsiadasz i wysiadasz

Gdy wysiadasz z samochodu pamiętaj by skierować ciało do drzwi (jeśli boli cię kręgosłup rób to bardzo powoli) i zachowaj następującą kolejność: pierwsze wysiadają nogi, następnie podeprzyj się jedną ręką o fotel a drugą o drzwi i unieś się unikając przy tym zbytniego pochylenia lub zamachu. Wsiadając do samochodu stosuj odwrotną kolejność – nogi wsiadają ostatnie.

Gdy się pochylasz

Unikaj częstego pochylania i przebywania w tej pozycji bez podparcia. Gdy pochylasz się do przodu o więcej niż 30 stopni kręgosłup jest narażony na zbytnie przeciążenie (Bezpieczny zakres wychylenia dla Twojego kręgosłupa to właśnie 30 stopni). Unikaj pochylania się bez podparcia ręka np. podczas mycia włosów nad wanną i ich suszenia, mycia naczyń, prasowania, podnoszenia toreb z zakupami itd.

Gdy już zapamiętasz wszystkie zasady…

Staraj się zachować świadomość ciała – poczuj gdy wraz ze wzrostem poziomu stresu i zmęczenia zaczynają napinać się mięśnie szyi i pleców – staraj się do tego nie dopuścić przez miarowy oddech i robienie przerw. Naucz się tak gospodarować czasem by w codziennym rozkładzie zajęć znaleźć czas na ćwiczenia – wybierz taki rodzaj aktywności, który sprawia ci przyjemność bo właśnie taki daje najlepsze efekty. Unikaj pozostawania w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne tematy

Ostatnio dodane