sobota, 2 listopada, 2024

Mózg detektorem energii biopola

Naukowe podstawy uzdrawiania energią

W celu znalezienia naukowych podstaw dla terapii opartych na energetycznym oddziaływaniu badacze z różnych krajów od półwieku rejestrują i mierzą pola fizyczne wchodzące w skład biopola człowieka. Ich odkrycia pozwalają lepiej zrozumieć lecznicze działanie bioenergoterapii i odpowiedzieć na pytanie: czy biopole istnieje.

Poniższy artykuł został opracowany na podstawie fragmentu książki: Chinese Medical Qigong Therapy – An Energetic Approach to Oncology autorstwa Jerriego Alana Johnsona Ph.D, D.T.C.M., D.M.Q., źródło: http://www.integrativehealthcare.net/html/pranic-chikungenergyhealing.php.

Richard Lee, Dyrektor Instytutu China Healthways w San Clemente, Kalifornii i profesor Lu Yan Fang z Nacjonalnego Instytutu Elektro-Akustyki w Pekinie przeprowadzili szereg eksperymentów dotyczących efektów oddziaływania energią biopola.

Wpływ energii biopola uzdrowiciela na organizm innej osoby

Naukowcy zakładali, że jednym ze sposobów na uzyskanie rzetelnych dowodów na to, że energia biopola uzdrowiciela ma wpływ na organizm innej osoby, może być rejestracja fal mózgowych podczas tego oddziaływania, którą umożliwi aparat do elektroencefalografii (EEG).

Do badań zaangażowano mistrzów uzdrawiania Chi Kung (Qigong). Ta forma uzdrawiania jest oparta na przekazywaniu życiowej energii Qi chorej osobie i tak jak bioenergoterapia zaliczana jest do terapii energią biopola. Dzięki powszechnemu jej stosowaniu w chińskiej służbie zdrowia jest ona często przedmiotem badań instytucji naukowych.

Rezultaty eksperymentów rzeczywiście dostarczyły spodziewanych dowodów. Zmiany zachodzące w mózgu pod wpływem energii emitowanej przez terapeutów dało się łatwo zarejestrować. Już w pierwszych sekundach eksperymentu parametry zapisu EEG zaczęły się zmieniać, wykresy wykazywały wzrost wszystkich parametrów, a najbardziej widoczne zmiany można było zaobserwować w płacie czołowym. Na wszystkich kanałach widać było wzmocnienie i synchronizację rytmu falowego Alfa. Po zakończeniu emisji Qi wszystkie parametry stopniowo wróciły do poprzednich wartości.

Kolejne eksperymenty wykazały, że duża część kory mózgowej osoby poddawanej oddziaływaniu energią spowalnia swoją aktywność, a część somatosensoryczna ulega pobudzeniu. Wyraźna zmiana aktywności była widoczna także w obszarze pnia mózgu. Pień mózgu jest ważną częścią ośrodkowego układu nerwowego – tu znajdują się ośrodki regulujące ważne funkcje życiowe takie jak oddychanie, temperatura ciała, przemiana materii, praca serca, czy ciśnienie tętnicze.

Reakcja mózgu na oddziaływanie energią

Reakcje pnia mózgu na oddziaływanie terapeuty dało się również rejestrować za pomocą metody ABER (Acoustical Brainstem Evoked Response). Dzięki zastosowaniu tej metody udało się potwierdzić, że cały obszar pnia mózgu od rdzenia przedłużonego do podwzgórza wykazuje wzmożoną aktywność pod wpływem oddziaływania biopolem.

W trakcie eksperymentów elektroencefalograf rejestrował istotne zmiany częstotliwości fal mózgowych a aparatura ABER zapisywała reakcje neuronów na bodźce akustyczne. Mimo to osoby poddawane energetycznemu oddziaływaniu nie odczuwały żadnych zmian w samopoczuciu – świadczy to o nieinwazyjności i dużej subtelności oddziaływania energią biopola.

Rezultaty powyższych eksperymentów pozwalają wnioskować, że terapeuci Chi Kung mogą wywoływać znaczące zmiany w funkcjonowaniu mózgu i przez to wpływać na ważne procesy fizjologiczne w organizmie pacjenta.

Poniższe hipotezy wysunięte przez badaczy pozwalają lepiej zrozumieć lecznicze działanie energii biopola, jako że łączą aktywność konkretnego obszaru mózgu z określonymi efektami zdrowotnymi. Synchronizacja fal Alfa wskazuje na stan rozluźnienia i relaksacji, jest to stan wzmożonej regeneracji organizmu, kiedy procesy samoleczenia przebiegają najefektywniej. Wywołanie takiej synchronizacji podczas zabiegu bioenergoterapii jest istotnym czynnikiem skuteczności leczenia.

Pień mózgu odgrywa ważną rolę w regulacji pracy narządów wewnętrznych, jest odpowiedzialny za funkcje ruchowe i emocje, wpływa na pracę pozostałych obszarów mózgu przez regulację poziomu neurotransmiterów. W tej części mózgu znajduje się przysadka, gruczoł dokrewny odgrywający kluczową rolę w pracy układu hormonalnego.

Bioenergoterapia uaktywnia regenerację organizmu

W związku z powyższym można zakładać, że stymulowanie obszaru pnia mózgu w trakcie bioenergoterapii jest czynnikiem, który inicjuje lub pobudza procesy regeneracyjne i regulacyjne organizmu, dzięki czemu włączają się mechanizmy samoleczenia i samonaprawy.

Richarda Lee i Lu Yan Fanga interesowało również, która składowa biopola odgrywała kluczową rolę w trakcie powyższych eksperymentów. Wychodząc z założenia, że jedną ze składowych energii biopola jest pole akustyczne, naukowcy przetestowali urządzenie emitujące infradźwięki, umieszczając je w odległości 45 cm za osobą badaną. Następnie, porównując efekty działania fal infradźwiękowych z efektami działania energii terapeutów Chi Kung, doszli do wniosku, że mózg człowieka reaguje bardzo podobnie w obu przypadkach – aktywność dużej części kory mózgowej ulega spowolnieniu, a część somatosensoryczna – pobudzeniu. Wyniki tych eksperymentów można traktować jako pośredni dowód na to, że fale infradźwiękowe są również ważnym elementem leczniczym w terapiach z wykorzystaniem energii biopola uzdrowiciela.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane