wtorek, 22 kwietnia, 2025

Budowa kręgosłupa

Doskonałość inżynierii natury

Gdy przyjrzeć się dokładnie budowie kręgosłupa, nie da się nie zauważyć, że jest to narząd bardzo złożony. Ilość i różnorakość połączeń wszystkich jego elementów może wzbudzać prawdziwy podziw u osób choć trochę znających się na mechanice. Każdy poszczególny segment kręgosłupa jest przykładem doskonałej inżynierii natury. Każdy z kręgów, każde łączenie dwóch elementów jest inne, perfekcyjne pod każdym względem. Zaprojektowany przez naturę i doskonalony przez miliony lat ewolucji kręgosłup człowieka perfekcyjnie funkcjonuje, spełniając określone cele. Zapewnia ruch i rotację w dokładnie wyznaczonym zakresie. Dzięki temu ta w zasadzie delikatna konstrukcja jest w stanie przenosić niewiarygodne obciążenia.

Budowa dysku (krążka międzykręgowego)

Krążek międzykręgowy składa się z dwóch części: jądra miażdżystego – galaretowatej substancji, która tworzy środek i wypełnienie dysku, oraz pierścienia włóknistego – jego twardej i sprężystej obudowy.

Pierścień włóknisty

Doskonałość budowy pierścienia włóknistego mogłaby wzbudzić podziw konstruktorów opon samochodowych. Jeśli przejrzymy się dokładnie temu rozwiązaniu konstrukcyjnemu matki natury, zauważymy, że jest ono o wiele doskonalsze od najśmielszych pomysłów człowieka. Budowa opon samochodowych opiera się na konstrukcji radialnej lub diagonalnej. Pierścień włóknisty natomiast w swojej budowie łączy zalety opon zarówno pierwszych, jak i drugich, składa się z kilku warstw zwojów, układających się koncentrycznie i przypomina przekrojoną w poprzek cebulę. W każdym z tych zwojów mocne włókna kolagenowe układają się ukośnie, pod kątem 60 stopni względem pionu, przy czym każda kolejna warstwa włókien układa się pod kątem prostym w stosunku do poprzedniej. Ukośny układ włókien w stosunku do osi dysku zapewnia niezwykłą elastyczność i wytrzymałość pierścienia, dzięki czemu jest on w stanie nie tylko wytrzymać duże obciążenia, ale też zapewnić ruch rotacyjny w każdym z segmentów kręgosłupa.

Jądro miażdżyste

W środku krążka międzykręgowego znajduje się jądro miażdżyste, również składające się z włókien kolagenowych. Jego budowa przypomina gąbkę – jest to trójwymiarowa siatka o dużych oczkach. Dzięki swojej niezwykłej właściwości – hydrofilii –„oczka” wchłaniają i zatrzymują wodę, powodując pęcznienie i pogrubianie się całego dysku międzykręgowego. Zwiększa się wtedy przestrzeń między kręgami, poszerzają się otwory międzykręgowe i cały kręgosłup robi się bardziej elastyczny. Zwiększeniu elastyczności sprzyja także to, że włókna kolagenowe jądra miażdżystego są bardziej rozproszone i ruchome niż włókna pierścienia, dzięki czemu łatwo się przemieszczają w środku krążka, tworząc sprężystą soczewkę amortyzującą każdy ruch kręgosłupa.
Dzięki swojej konstrukcji krążek międzykręgowy stanowi jednocześnie nadzwyczajnie wytrzymały amortyzator i niezwykle mocne spoiwo łączące dwa sąsiadujące ze sobą kręgi. Niestety, kiedy nie dbamy o niego w sposób właściwy, może utracić swoją elastyczność i sprężystość. Wówczas może stać się źródłem wielu problemów zdrowotnych > Rola kręgosłupa w powstawaniu chorób.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne tematy

Ostatnio dodane