Przyczyny torbieli jajników
Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, niewłaściwa dieta oraz nadmierny wysiłek fizyczny narażają kobietę na stres. Dlaczego chorujemy? Nieradzenie sobie ze stresem i niekorzystne czynniki środowiskowe prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego kobiety. Następstwem tego mogą być zaburzenia miesiączkowania, choroby ginekologiczne, a także niepłodność.
Częstą dolegliwością kobiet są torbiele na jajnikach, które tworzą się na tle zaburzeń hormonalnych. Torbiele jajników powstają wówczas gdy pęcherzyk Graafa nie pęka lecz się rozrasta i powstaje z tego torbiel pęcherzykowa lub gdy ciałko żółte nie zanika, nawet kiedy nie dochodzi do zapłodnienia, i przeradza się w torbiel. Jeśli taka torbiel nie zniknie sama po kilku cyklach miesiączkowych lecz się powiększy, powstaje schorzenie zwane zespołem policystycznych jajników. Ta choroba może prowadzić do zaburzenia cyklu miesiączkowego, bólów podbrzusza, krwawień poza terminem cyklu i niepłodności.
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej niewłaściwe odżywianie oraz nieradzenie sobie z negatywnymi emocjami odgrywają istotną rolę w tworzeniu się torbieli jajników.
Człowiekowi Zachodu niełatwo jest dostrzec związek między złym radzeniem sobie ze stresem i nieodpowiednim odżywianiem a torbielami na jajnikach. Niemniej jednak medycyna chińska, bazując na wielowiekowych obserwacjach wpływu emocji i nawyków żywieniowych na zdrowie, wskazuje, iż przeżywanie negatywnych emocji, takich jak gniew i rozdrażnienie, niezdrowe jedzenie oraz spożywanie zimnych i surowych posiłków, które prowadzi do wychłodzenia organizmu, może przyczynić się do powstawania torbieli jajników.
Dieta a torbiele jajników
Dieta polegająca na jedzeniu surowych warzyw i owoców niejednej osobie pomogła pozbyć się chorób i zbędnych kilogramów, lecz w przypadku ludzi z tendencją do gromadzenia wilgoci i śluzu w organizmie nie jest ona wskazana, ponieważ może się przyczynić do osłabienia Śledziony. U takich osób Śledziona musi zużyć dodatkową energię na dogrzewanie i trawienie surowych i zimnych posiłków, co znacznie obniża jej wydajność. Dla osób z taką tendencją wskazane jest spożywanie ciepłych posiłków, lekko podgotowanych warzyw oraz napojów podgrzanych lub w temperaturze pokojowej. Medycyna chińska mówi o tym, jaką należy stosować dietę przy torbielach jajników.
Mówiąc o energetycznym osłabieniu Śledziony, należy także wspomnieć o wpływie złych nawyków żywieniowych na jej osłabienie. Złe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie w pośpiechu i niedokładne przeżuwanie pokarmu, również obciążają Śledzionę i Żołądek, ponieważ narządy trawienne potrzebują znacznie więcej energii, aby strawić pokarm nie do końca przeżuty.
Analiza założeń medycyny chińskiej o przyczynach powstawania tej choroby pomogła mi opracować własną metodę stosowania bioenergoterapii przy torbielach jajników.
Trzy czynniki wywołujące torbiele jajników
Lekarze medycyny chińskiej wymieniają trzy główne czynniki sprzyjające pojawieniu się torbieli jajników: gromadzenie się w organizmie śluzu, nadmiar wilgoci oraz zastój krwi. Na pierwszy rzut oka brzmi to trochę abstrakcyjnie, lecz jak wszystko pochodzące ze źródeł starożytnej wiedzy Wschodu ma całkiem racjonalne uzasadnienie.
Skąd więc bierze się ten śluz i nadmiar wilgoci i jak dochodzi do zastoju krwi? Otóż najpierw należy wyjaśnić, iż za gromadzenie się śluzu i wilgoci odpowiada właśnie Śledziona. Z kolei za zastój krwi winę ponosi Wątroba.
Najpierw rozpatrzmy pierwsze dwa czynniki — zagadnienia wilgoci i śluzu. Nadmiar wilgoci i kumulacja śluzu wynikają z zaburzenia równowagi energetycznej Śledziony. Śledziona jest odpowiedzialna za przetworzenie pokarmu w energię i za produkcję krwi. Kiedy Śledziona jest osłabiona (jak w przypadku opisanych wyżej błędów żywieniowych), przestaje wytwarzać dostateczną ilość energii i krwi, innymi słowy po prostu nie dostarcza organizmowi wystarczająco substancji odżywczych. Z tego powodu spowalnia się przemiana materii, organizm zaczyna kumulować wilgoć i z tej właśnie wilgoci, a raczej z jej nadmiaru, w organizmie tworzy się śluz (flegma), który z kolei może przekształcać się w grudki, różnego rodzaju guzy i torbiele. Częstym skutkiem kumulowania się takiego śluzu są torbiele jajników.
Trzecim ważnym czynnikiem pojawienia się torbieli jajników jest zastój krwi. Jak już wspomniano, za tę przypadłość odpowiada Wątroba. Według medycyny chińskiej zadaniem Wątroby jest magazynowanie krwi, regulowanie cyklu menstruacyjnego oraz zarządzanie emocjami. Główną emocją przypisywaną Wątrobie jest gniew. Nieradzenie sobie z gniewem przeciąża Wątrobę. Nieradzenie sobie z gniewem to zarówno wybuchy złości, jak i tłumienie go w sobie. Gniew, niestety, jest bardzo destrukcyjną dla naszego organizmu emocją. Destrukcyjną przede wszystkim dla Wątroby. Ten ważny narząd, obciążony uczuciem złości, może znacznie obniżyć swoją wydajność, w związku z czym dochodzi do stagnacji energii Chi i do stanu zwanego zastojem Wątroby. Bezpośrednim skutkiem tego stanu jest zastój krwi w okolicach podbrzusza. Krew przestaje płynąć swobodnie, tak jak powinna, a jej przepływ jest znacznie spowolniony. Zastój krwi jest podłożem wielu chorób ginekologicznych, w tym zespołu napięcia przedmiesiączkowego, niepłodności i torbielowatości jajników.
Podsumowując, złe nawyki żywieniowe i nieodpowiednia dieta prowadzą do nagromadzenia w organizmie gęstego śluzu (flegmy). Stres i nieradzenie sobie z emocjami powoduje przeciążenie Wątroby i wywołuje zastój krwi w obrębie jamy brzusznej. Te dwa czynniki: nadmiar gęstego śluzu oraz zastój krwi to główne przyczyny tworzenia się torbieli jajników.
Rola nerek w powstawaniu torbieli jajników
Rozpatrując problem nadmiaru wilgoci i śluzu w organizmie nieco szerzej, należy wspomnieć jeszcze o istotnej roli, jaką odgrywają Nerki. Tradycyjna Medycyna Chińska podkreśla, że główną przyczyną gromadzenia się wilgoci w organizmie jest osłabienie zdolności Nerek do podgrzewania płynów ustrojowych. Za tę funkcję odpowiada energia Yang Nerek. Yang Nerek — to energia pierwotna, nazywana także prawdziwym Yang lub prawdziwym ogniem. Yang Nerek podgrzewa wszystkie narządy do odpowiedniej temperatury i napędza wszystkie funkcje fizjologiczne. Kiedy więc tej energii jest za mało w różnych częściach ciała, może się tworzyć nadmiar śluzu. Do osłabienia Yang Nerek może dojść z powodu przewlekłych chorób, starzenia się organizmu oraz nadmiernej aktywności seksualnej.
Nerki i Śledziona są ściśle połączone. Osłabione Yang Nerek nie jest w stanie dogrzać i zasilić Śledziony, w związku z czym zdolności Śledziony do przetwarzania pokarmu i produkowania krwi zostają w znacznym stopniu upośledzone.