poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Utrwalenie osiągniętej poprawy

Po serii zabiegów terapii manualnej, które doprowadzą do ustąpienia lub złagodzenia dolegliwości bólowych, trzeba podjąć działania mające na celu utrwalenie osiągniętej poprawy. Jest to moment, w którym chory ma szansę wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie we własne ręce. Żeby zapobiec nawrotom choroby, razem z klientem sporządzam plan działań terapeutycznych.

Ergonomia w miejscu pracy

Wprowadzenie zmian ergonomicznych w miejscu pracy, w domu, przy wykonywaniu codziennych czynności i odpoczynku > Porady i wskazówki.

Dodatkowa poduszka pod plecy, podstawka pod stopy lub siedzenie na krześle, a nie w fotelu mogą w znacznym stopniu odciążyć chore miejsca w kręgosłupie, dając czas na jego regenerację.

Nauczenie się świadomego poruszania się, siedzenia i leżenia. Doradzam, jak w bezpieczny sposób siedzieć przy stole lub na kanapie, wykonywać prace domowe, podnosić cięższe przedmioty, wsiadać i wysiadać z samochodu.

Nauczenie się natychmiastowego odczytywania sygnałów ciała

Jeśli odczuwamy ból, wykonując jakiś ruch lub przyjmując określoną pozycję ciała, to znaczy, że w kręgosłupie pojawia się ucisk i dochodzi do podrażnienia któregoś nerwu. Trzeba nauczyć się unikać takich ruchów i pozycji ciała. Pomagam opanować umiejętność szybkiego reagowania w takich sytuacjach i nawyk przyjmowania wygodnych i bezpiecznych dla kręgosłupa pozycji. Opanowanie kilku zestawów ćwiczeń w zależności od schorzenia

Zestawy ćwiczeń

Zestaw ćwiczeń na wykształcenie postawy

Zestaw ćwiczeń skierowany na wykształcenie nawyku przyjmowania naturalnej bezpiecznej, nieprzymuszonej postawy przy zachowaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa, przyjmowanej przy siedzeniu, leżeniu i wykonywaniu codziennych obowiązków.

Zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i pleców

Zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i pleców ma na celu zapewnić stabilność części lędźwiowej kręgosłupa, najbardziej narażonej na przeciążenia przy wykonywaniu rozmaitych czynności (skłony, podnoszenie przedmiotów, zakładanie butów, wsiadanie do samochodu itd.).

Zestaw ćwiczeń rozciągających odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Zestaw ćwiczeń rozciągających odcinek lędźwiowy kręgosłupa pozwala zwiększyć przestrzenie międzykręgowe, odciążyć przeciążone dyski i stawy kręgosłupa, rozluźnić tkanki miękkie (mięśnie i więzadła) i dzięki temu zwiększyć zakres ruchu i swobodę poruszania się.

Zestaw ćwiczeń rozciągających mięśnie tylnej części uda

Zestaw ćwiczeń rozciągających grupę mięśni tylnej części uda. Ta grupa mięśni zaczyna się przy kości miednicznej i kończy na wysokości stawu kolanowego. Razem z mięśniem pośladkowym jest odpowiedzialna za uginanie kolan i unoszenie nogi w stawie biodrowym. U osób cierpiących na bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa te właśnie mięśnie są często bardzo napięte, co powoduje większe obciążenie mięśni około kręgosłupowych i nasila dolegliwości bólowe. Regularne rozciąganie tej grupy mięśni a także mięśnia gruszkowatego i mięśnia lędźwiowego pomaga zapobiec nawrotom bólu.

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane