piątek, 17 września, 2021

Dlaczego boli kręgosłup

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną częścią naszego ciała jest kręgosłup. Uświadamiamy sobie jego znaczenie, dopiero kiedy ból pleców zaczyna nam mocno przeszkadzać. Wtedy zaczynamy szukać pomocy, oczekując od lekarza jak najszybszej „naprawy” uszkodzonej „części”. Mechanistyczne podejście do organizmu zakorzeniło się w zachodnim społeczeństwie wraz z nadejściem ery szybkiego rozwoju nauki i techniki. Zaczęliśmy traktować nasze ciało jak urządzenie mechaniczne, jak samochód, który trzeba jak najszybciej naprawić — dokręcić to, co się poluzowało, wymienić uszkodzone części i jechać dalej

Z ufnością oddajemy się w ręce profesjonalisty. Spodziewamy się, że lekarz przepisze nam lekarstwo, które szybko postawi nas na nogi. Dostajemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przez krótki czas odczuwamy ulgę, a niekiedy nawet doświadczamy ustąpienia wszelkich objawów. Jednak problem nie znika, a leki po jakimś czasie przestają pomagać. Co gorsza, przyjmowanie leków przeciwbólowych przez dłuższy okres może wyrządzić naszemu kręgosłupowi prawdziwą krzywdę. I tu nie chodzi tylko o skutki uboczne działania środków farmakologicznych. Nie odczuwając bólu, przeciążamy i nadwyrężamy te miejsca, w których doszło do dyslokacji kręgów lub krążków międzykręgowych. Brak świadomości, że dzieje się coś złego, prowadzi do poważnych uszkodzeń stawów i dysków międzykręgowych. To, co można było naprawić poprzez właściwe postępowanie, staje się poważnym problemem. Zmiany zwyrodnieniowe powstające w wyniku uszkodzeń z upływem czasu robią się coraz bardziej zaawansowane.

Budowa kręgosłupa
Gdy przyjrzeć się dokładnie budowie kręgosłupa, nie da się nie zauważyć, że jest to narząd bardzo złożony. Ilość i różnorakość połączeń wszystkich jego elementów może wzbudzać prawdziwy podziw u osób choć trochę znających się na mechanice. Każdy poszczególny segment kręgosłupa jest przykładem doskonałej inżynierii natury. Każdy z kręgów, każde łączenie dwóch elementów jest inne, perfekcyjne pod każdym względem. Zaprojektowany przez naturę i doskonalony przez miliony lat ewolucji kręgosłup człowieka perfekcyjnie funkcjonuje, spełniając określone cele. Zapewnia ruch i rotację w dokładnie wyznaczonym zakresie. Dzięki temu ta w zasadzie delikatna konstrukcja jest w stanie przenosić niewiarygodne obciążenia.

Niestety na ogół nie posiadamy wystarczającej wiedzy o tym, jak funkcjonuje ten ważny narząd naszego ciała i w jaki sposoby należy o niego dbać. Już od młodych lat przeciążamy go i nadwyrężamy. Siedzący tryb życia, stres i brak ruchu robią swoje. Pojawia się dyskomfort i napięcia w różnych częściach ciała, zaczynają boleć plecy, kiedy przebywamy dłużej w jednej pozycji. Nie zwracamy uwagi na sygnały ostrzegawcze, które wysyła nasz organizm. Sięgamy po środki przeciwbólowe i na jakiś czas zapominamy o bólu, a przecież właśnie ból jest tym sygnałem, który wysyła nasze ciało, komunikując nam, że dzieje się coś złego. W wyniku takich zaniedbań dochodzi do przeciążeń i mikrourazów krążków i stawów międzykręgowych. Doskonała konstrukcja zaczyna szwankować, jej poszczególne elementy — kręgi i dyski międzykręgowe — ulegają zwyrodnieniom i zniekształceniom, i nie układają się już prawidłowo względem siebie. Ponieważ kręgosłup stanowi całość, w której złe ułożenie kręgów w jednym odcinku nieuchronnie wpływa na zmianę ułożenia w pozostałych odcinkach (zjawisko rekompensacji), dochodzi do tego, że zmiany chorobowe pojawiają się w różnych częściach. Im bardziej te zmiany postępują , tym trudniejsze i czasochłonne jest ich leczenie.

W każdym momencie tego procesu istnieją środki i sposoby (poza środkami farmakologicznymi i ingerencją chirurgiczną), które mogą zmiany chorobowe zatrzymać, a nawet cofnąć. Właściwe postępowanie w czasie pojawienia się dolegliwości bólowych może znacznie skrócić proces powrotu do zdrowia. Nawyki i wiedza, jak zapobiec chorobom kręgosłupa, są ważnym elementem poprawienia jakości życia. Zmiana trybu życia i złych przyzwyczajeń jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Nasz poradnik dla zapracowanych i niemających czasu pomoże, wprowadzając zmiany krok po kroku.

Alexander Ostrogski

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane