Zaparcia typu niedoborowego
Zaparcia typu niedoborowego są spowodowane przez brak odpowiedniej ilości organicznych płynów Yin lub krwi w organizmie. Te rodzaj zaparć najczęściej spotyka się u kobiet. Kiedy organizmowi brakuje którejkolwiek z tych substancji, pożywienie w jelitach zostaje pozbawione płynów, czego następstwem jest suchość, a w rezultacie również zaparcia. Przyjmowanie większej ilości płynów czasami bywa pomocne, ale nie rozwiązuje przyczyny problemu. Jeden ze sposobów nawilżania jelit polega na żuciu suchych zbóż (ugotowanych w minimalnej ilości wody).
Dokładne przeżuwanie
Pożywienie powinno być dokładnie przeżute i nierozpuszczone w żadnym płynie. Taki sposób odżywiania nie tylko dobrze nawilży jelita dzięki wpływowi odpowiednio nasączonych śliną pokarmów, ale także wzmocni śledzionę-trzustkę, która z kolei wydzieli do jelit więcej enzymów trzustkowych. Enzymy te zapewniają jeszcze lepsze nawilżenie i poprawiają trawienie, maksymalizując dostępność składników potrzebnych do budowy większej ilości oraz lepszej jakości krwi. Taka metoda uczy prawidłowego żucia, bez tej umiejętności bowiem dosyć trudno spożywa się suche pokarmy. Przyda się tutaj włączenie do diety wyjątkowo suchych pokarmów, takich jak pełnoziarniste zbożowe krakersy lub wafle ryżowe.
Leczenie zaparć
Leczenie tego typu zaparć jest trudniejsze niż tych związanych z nadmiarem wątroby, ponieważ zamiast prostego oczyszczenia organizmu z nadmiaru wymagają dłuższego procesu odbudowania płynów organicznych Yin i krwi.
Zalecenia służące zwiększeniu ilości płynów Yin w organizmie obejmują stosowanie takich pokarmów jak:
ryż, wodorosty, czarna fasola, buraki, ziemniaki, ser i wieprzowina.
Zioła przeczyszczające
Wymienione w pierwszej części zioła przeczyszczające to zioła gorzkie i dlatego należy je stosować z ostrożnością, ponieważ u osób z niedoborami mogą spowodować jeszcze większe osłabienie. Spośród innych grup pokarmowych w przypadku niedoborowego zaparcia najważniejsze są te pokarmy, które nawilżają i powlekają jelita śluzem.
Produkty nawilżające
Nasiona lnu, kozieradki i babki jajowatej stanowią bardzo odżywczy i nawilżający pokarm. Po zjedzeniu zwiększają swoją objętość, dzięki czemu dobrze oczyszczają jelita i pobudzają je do ruchu. Nasiona należy przed zjedzeniem namoczyć albo też można stosować je w postaci wywaru. Najskuteczniejszą metodą jest zmieszanie wszystkich trzech rodzajów nasion w równej proporcji – zalecana dawka to 3 łyżki stołowe mieszanki przyjmowane raz lub dwa razy dziennie. Jeśli stosujemy tylko jeden rodzaj nasion, ich dawkowanie to 3 łyżki dwa lub trzy razy dziennie. W uporczywych zaparciach najlepiej sprawdzają się nasiona czarnego sezamu. Pełną łyżkę stołową tych nasion można dodawać do gotowania potraw lub używać do posypywania posiłków, dwa razy dziennie.
W przypadku nasilonego stanu
W przypadku nasilonego stanu skutecznie może podziałać łyżka oleju rycynowego wypita przed położeniem się spać, ale w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej nasion, olej ten właściwie nie działa na przyczynę niedoborowego zaparcia. Należy unikać stosowania tego oleju w ciąży, gdyż może wywołać poronienie.
Ćwiczenia
Spowolnione trawienie i ogólnie spowolniały organizm to rezultat siedzącego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia napięcie mięśni i siłę odruchów, podtrzymujących działanie perystaltyki.
Produkty, których należy unikać
Wszelkie produkty z użyciem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, alkohol, herbata, pieczywo drożdżowe, (należy stosować chleb na zakwasie) oraz rafinowane „białe” produkty – wszelkie produkty z białej mąki, biały cukier i biały ryż.
Bibliografia
Fragment z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA