poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Zaparcia a medycyna chińska

Dwa typy zaparć

Medycyna chińska wyróżnia dwa typy trudności z wypróżnianiem: zaparcia typu nadmiarowego i zaparcia typu niedoborowego.

Zaparcia typu nadmiarowego

Ten rodzaj zaparć jest spowodowany nadmiarem wątroby, któremu towarzyszy stan gorąca lub zastoju. Gorąco wątroby ogólnie wysusza płyny organiczne, a wtedy stolec staje się zbyt suchy i dlatego przesuwanie go w jelitach jest utrudnione. Oznaka gorąca wpływającego na jelita to czerwony suchy język z żółtym nalotem. Zastój wątroby hamuje prawidłowy przepływ energii Qi, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia perystaltyki, czyli rytmicznych, falowych skurczów mięśni jelitowych (ruchów robaczkowych). W stanie zastoju nalot na języku jest gruby, podczas gdy wygląd języka może być różnorodny: od jasnoczerwonego po ciemnoczerwony z fioletowym lub sinozielonym zabarwieniem.

Zalecenia dietetyczne przy zaparciach

Zalecenia dietetyczne na zmniejszenie nadmiaru wątroby obejmują ograniczenie spożycia mięsa, tłuszczów i innych rodzajów tłustego pożywienia oraz włączenie do diety pokarmów oczyszczających i pobudzających. Ziołowe środki przeczyszczające, które ochładzają gorąco i wzmagają perystaltykę, to wywary z korzenia berberysu, korzenia rzewienia, kory drzewa cascada sagrada i korzenia mniszka lekarskiego, który bardzo łagodnie wywołuje wypróżnienie. Zioła te najlepiej jest łączyć z ziołami powlekającymi, które chronią śluzową wyściółkę jelit, a zalegającą na nich grubą i ciężką okrywę śluzową zastępują warstwa lżejszego i czystszego śluzu. Taki powlekającym i nawilżającym ziołem jest korzeń lukrecji, który również tonizuje ostre działanie gorzkich ziół oraz działa łagodnie przeczyszczająco.

Popularna receptura ziołowa to wywar z równych części ziół przeczyszczających takich jak cascada sagrada, nawilżających nasion, takich jak siemię lniane oraz korzeń lukrecji, przyjmowany w ilości 1 filiżanki dwa lub trzy razy dziennie. Gdy występuje bardzo nasilone gorąco, najlepiej sprawdza się korzeń rzewienia. Rzewień jest także popularnym chińskim lekiem na zapalenie wyrostka robaczkowego.

Inne wartościowe rodzaje pożywienia służące do leczenia zaparć typu nadmiarowego to:

Pokarmy, które nawilżają jelita

Pokarmy, które odnawiają i ożywiają florę bakteryjną jelit

Pokarmy, które korzystnie wpływają na perystaltykę jelit

W przypadku nasilonych zaparć

W przypadku nasilonych zaparć zaleca się spożywanie co najmniej kilku z wymienionych produktów aż do wystąpienia wyraźnej poprawy. Przy przewlekłych zaparciach można jadać kilka z tych pokarmów oprócz stosowania podstawowej diety opartej na pełnoziarnistych zbożach, warzywach i pokarmach, które usuwają zastój wątroby. Zioła przeczyszczające mogą przyspieszyć proces zdrowienia, chociaż nie powinno się na nich poprzestawać.


Bibliografia

Fragmenty książki „Odżywianie dla zdrowia” Paula Pitchforda (Wydawnictwo GALAKTYKA)

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane