Dwa typy zaparć
Medycyna chińska wyróżnia dwa typy trudności z wypróżnianiem: zaparcia typu nadmiarowego i zaparcia typu niedoborowego.
Zaparcia typu nadmiarowego
Ten rodzaj zaparć jest spowodowany nadmiarem wątroby, któremu towarzyszy stan gorąca lub zastoju. Gorąco wątroby ogólnie wysusza płyny organiczne, a wtedy stolec staje się zbyt suchy i dlatego przesuwanie go w jelitach jest utrudnione. Oznaka gorąca wpływającego na jelita to czerwony suchy język z żółtym nalotem. Zastój wątroby hamuje prawidłowy przepływ energii Qi, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia perystaltyki, czyli rytmicznych, falowych skurczów mięśni jelitowych (ruchów robaczkowych). W stanie zastoju nalot na języku jest gruby, podczas gdy wygląd języka może być różnorodny: od jasnoczerwonego po ciemnoczerwony z fioletowym lub sinozielonym zabarwieniem.
Zalecenia dietetyczne przy zaparciach
Zalecenia dietetyczne na zmniejszenie nadmiaru wątroby obejmują ograniczenie spożycia mięsa, tłuszczów i innych rodzajów tłustego pożywienia oraz włączenie do diety pokarmów oczyszczających i pobudzających. Ziołowe środki przeczyszczające, które ochładzają gorąco i wzmagają perystaltykę, to wywary z korzenia berberysu, korzenia rzewienia, kory drzewa cascada sagrada i korzenia mniszka lekarskiego, który bardzo łagodnie wywołuje wypróżnienie. Zioła te najlepiej jest łączyć z ziołami powlekającymi, które chronią śluzową wyściółkę jelit, a zalegającą na nich grubą i ciężką okrywę śluzową zastępują warstwa lżejszego i czystszego śluzu. Taki powlekającym i nawilżającym ziołem jest korzeń lukrecji, który również tonizuje ostre działanie gorzkich ziół oraz działa łagodnie przeczyszczająco.
Popularna receptura ziołowa to wywar z równych części ziół przeczyszczających takich jak cascada sagrada, nawilżających nasion, takich jak siemię lniane oraz korzeń lukrecji, przyjmowany w ilości 1 filiżanki dwa lub trzy razy dziennie. Gdy występuje bardzo nasilone gorąco, najlepiej sprawdza się korzeń rzewienia. Rzewień jest także popularnym chińskim lekiem na zapalenie wyrostka robaczkowego.
Inne wartościowe rodzaje pożywienia służące do leczenia zaparć typu nadmiarowego to:
Pokarmy, które nawilżają jelita
Pokarmy, które odnawiają i ożywiają florę bakteryjną jelit
Pokarmy, które korzystnie wpływają na perystaltykę jelit
W przypadku nasilonych zaparć
W przypadku nasilonych zaparć zaleca się spożywanie co najmniej kilku z wymienionych produktów aż do wystąpienia wyraźnej poprawy. Przy przewlekłych zaparciach można jadać kilka z tych pokarmów oprócz stosowania podstawowej diety opartej na pełnoziarnistych zbożach, warzywach i pokarmach, które usuwają zastój wątroby. Zioła przeczyszczające mogą przyspieszyć proces zdrowienia, chociaż nie powinno się na nich poprzestawać.
Bibliografia
Fragmenty książki „Odżywianie dla zdrowia” Paula Pitchforda (Wydawnictwo GALAKTYKA)