wtorek, 22 kwietnia, 2025

Otyłość i odchudzanie – trudności do pokonania

Przemiana we wszystkich sferach

Medycyna Wschodu radzi, aby podejść do zmiany sposobu odżywiania jak do przemiany, która będzie dotyczyć wszystkich sfer naszego życia.
Kiedy sposób odżywiania ulegnie poprawie, zaczynamy zdawać sobie sprawę, że to, jak przygotowujemy posiłek i jak go jemy, jest równie ważne, co jakość jego składników.

To spostrzeżenie nie jest jedynie jakąś poetycką metaforą, ale obrazuje pewną część procesu ewolucji, podczas którego umysł zaczyna być w stanie właściwie odzwierciedlać rzeczywistość. Kiedy nasza świadomość pożywienia dojrzeje i rozwiniemy lepsze nawyki żywieniowe, zwykłe trudności towarzyszące przemianie dietetycznej same będą dostarczać dla siebie rozwiązań.

Właściwa postawa duchowa

Nowa dieta nie gwarantuje automatycznego pojawienia się zdrowia, ale jeśli stosuje się ją prawidłowo i z zachowaniem właściwej postawy duchowej, z pewnością wspomaga proces całkowitego uzdrowienia i jest jego głównym motorem.

Choroby powstają na podstawie niewłaściwego i sztywnego oglądu rzeczywistości. Przemiana dietetyczna stanowi na to remedium, ponieważ niesie ze sobą zmianę oraz okazję do uleczenia – w sferze zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej – zablokowanych i bolesnych aspektów osobowości. Dzięki wytrwałości taka transformacja staje się stopniowym zagłębianiem się w morzu niekończącej się odnowy.

Powszechnie spotykane trudności towarzyszące przemianie

  • Arogancja: Wyobcowanie, jakie pojawia się w wyniku negatywnej oceny sposobu odżywiania przyjaciół i członków rodziny. Uczucie, że stosowanie dobrej diety sprawia, że jest się kimś „lepszym”.
  • „Kompleks misjonarza”: próby nawrócenia innych na lepszą dietę bez zyskania wcześniej konkretnego osobistego doświadczenia. Przykład własnego powodzenia w przeprowadzaniu zmian jest skuteczniejszy niż przekonujące argumenty.
  • Próby sprawienia, aby pełne wegetariańskie pożywienie smakowało tak intensywnie, jak mięso, nabiał i jajka. Do takiego efektu prowadzi zazwyczaj używanie niezdrowych ilości słonych i oleistych produktów. Do pokarmów o wysokiej zawartości soli zalicza się miso, sos sojowy, marynaty, słoną śliwkę umeboshi oraz sól morską. Produkty o wysokiej zawartości olejów to orzechy i nasiona oraz oleje z nich uzyskane, a także oleje i margaryny. Połączenie słonych i oleistych produktów o dużej zawartości białka daje w rezultacie bardzo intensywny smak, jaki mają na przykład pasty do smarowania i sosy sporządzone z masła sezamowego oraz miso. Jednakże można stosować tylko niewielkie ilości takich produktów, aby nie spowodować podrażnienia wątroby i nie wywołać problemów trawiennych.
  • Odczucie niedoboru białek wynikające z tego, że nie jest się pewnym wartości białek pochodzenia roślinnego, i nadmierne wyrównywanie go poprzez zastosowanie zbyt dużej ilości białka spożywanego w postaci fasoli, jarzyn, tofu, orzechów lub nasion. Podrażnienie układu pokarmowego może być wynikiem łączenia zbyt wielu pokarmów, gdy próbuje się dostosować do obowiązujących standardów, albo pewnej umysłowej koncepcji „kompletnych białek”.
  • Nierozpoznanie w pełni swoich destrukcyjnych nawyków i pozwalanie na ich dalszy rozwój – dotyczy to spożycia alkoholu, papierosów, kawy, marihuany, słodyczy itd.
  • Nieprzykładanie się do dokładnego przeżuwania posiłków będzie powodować niektóre z wymienionych wyżej problemów: nie poczuje się sytości po zjedzeniu częściowo rozdrobnionego wegetariańskiego pożywienia i będzie się dążyło do zaspokojenia głodu, popadając w skrajności takie, jak spożywanie słodyczy, białka, olejów lub nadmiernych ilości pożywienia.

Photo by Andres Ayrton from pexels.com

Bibliografia

Fragmenty z książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane