poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaZ mojej praktykiChoroby tarczycyNiedoczynność tarczycy a medycyna chińska

Niedoczynność tarczycy a medycyna chińska

Przyczyną niedoczynności tarczycy

Według medycyny chińskiej pierwotną przyczyną niedoczynności tarczycy jest niedobór energii Yang Nerek, który często dotyczy również Śledziony i Serca. W odniesieniu do medycyny zachodniej niedobór Yang Nerek bezpośrednio koreluje z obniżeniem produkcji hormonów tarczycy. (Dla odróżnienia nazwy narządów w kontekście medycyny chińskiej pisane są wielką literą, ponieważ nie oznaczają tylko narządów anatomicznych, ale również całe układy energetyczne. Tak na przykład termin Nerki zawiera w sobie nerki, nadnercza, część układu moczowego i jego połączenia z układem nerwowym)

Hormony tarczycy, oddziałując na pozostałe gruczoły wewnątrzwydzielnicze, sterują pracą wszystkich układów naszego ciała. Odpowiednia ilość hormonów tarczycy jest potrzebna do utrzymania procesów przemiany materii i do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Yang Nerek siłą napędową metabolizmu

Według medycyny Wschodu Yang Nerek jest siłą napędową metabolizmu, energią, która ogrzewa i odżywia wszystkie organy wewnętrzne. Kiedy brakuje energii Yang Nerek, wszystkie procesy fizjologiczne ulegają spowolnieniu.

Dzięki wielowiekowym obserwacjom lekarze chińscy na podstawie specyficznych objawów niedoczynności tarczycy potrafią stwierdzić, jakiego rodzaju niedobór energii Yang występuje w danym przypadku. Te informacje, wskazując dokładne miejsca niedoboru energii, dają cenne wskazówki przy stosowaniu bioenergoterapii > Choroby tarczycy a bioenergoterapia.

Niedobór energii Yang Śledziony i Nerek

Takie objawy jak znużenie, senność, osłabienie pamięci, mdłości, dzwonienie w uszach (tinnitus), osłabienie mięśni dolnej części pleców i kolan, nietolerancja chłodu, sucha skóra i wysuszone włosy, zaparcia, obrzęki, impotencja u mężczyzn, nieregularne miesiączki u kobiet, spuchnięty, blady język z odciskami zębów wzdłuż brzegu, biały, lepki nalot na języku, głęboki i słaby lub głęboki i powolny puls wskazują na niedobór Yang Śledziony i Nerek.

Niedobór energii Yang Serca i Nerek

Natomiast kołatanie serca, uczucie ciężkości i ból w klatce piersiowej, senność, uczucie zimna, blady, wrażliwy język z białym, śliskim nalotem, głęboki i powolny puls, świadczą o niedoborze Yang Serca i Nerek.

Jak można wnioskować z powyższych informacji pierwotną przyczyną zaburzeń w niedoczynności tarczycy jest niedobór energii Yang Nerek. Trzeba tu zaznaczyć, że według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej energia Nerek jest źródłem Yang w całym organizmie, a więc uzupełnienie Yang Nerek za pomocą bioenergoterapii ma kluczowe znaczenie dla odbudowania energii Yang Serca i Śledziony.

Alexander Ostrogski


1 Źródło: Hypothyroidism – Traditional Chinese Medicine View, http://www.herb-doc.com/thyroid.htm
2 Treatment for Thyroid Diseases with Chinese Herbal Medicine, by Subhuti Dharmananda, Ph.D., Director, Institute for Traditional Medicine, Portland, Oregon, Źródło: http://www.thefirewithinacupuncture.com/apps/documents/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Most Popular

Cennik usług

Ból barku

Ból między łopatkami