wtorek, 10 grudnia, 2024

Mięśniaki macicy a medycyna naturalna

Naturalne sposoby leczenia mięśniaków macicy

Istnieje wiele naturalnych sposobów wspomagania tradycyjnego leczenia mięśniaków macicy. Medycyna naturalna, opierająca się na wielowiekowej wiedzy medycyny chińskiej proponuje łagodne, naturalne metody leczenia mięśniaków macicy. Dobre efekty przy mięśniakach macicy daje bioenergoterapia.

Według medycyny wschodu główną przyczyną takich zaburzeń ginekologicznych, jak zanik miesiączkowania, bolesne miesiączki, krwawienia z macicy, mięśniaki oraz torbiele jajników jest zastój krwi, pisałem o tym w artykule Torbiele jajników a medycyna chińska. W każdym typie zastoju krwi, bez względu na jego przyczynę, podstawową rolę odgrywają prawidłowe nawyki żywieniowe, takie ja dokładne żucie pokarmów oraz przygotowywanie prostych posiłków. Ponadto należy włączyć do diety pokarmy i przyprawy, które rozpraszają zastój krwi: kurkuma, szczypiorek, czosnek, ocet, bazylia, nasiona brzoskwini, zielona cebulka, por, imbir, kasztany jadalne, rozmaryn, pieprz kajeński, gałka muszkatowa, kalarepa, bakłażan, biały pieprz, fasolka adzuki, słodki ryż, mięta zielona, masło.

Dieta przy mięśniakach macicy

Dodanie do każdego posiłku jednego z tych produktów stanowi skuteczną pomóc w kuracji, która powinna obejmować również zastosowanie ziół, akupunktury i innych zabiegów. Przy łagodniejszych zaburzeniach już same dietetyczne remedia mogą okazać się wystarczające. W przypadkach guzów macicy, łącznie z mięśniakami, guzów nowotworowych oraz torbieli jajników, dodanie do diety kurkumy pomaga w rozpuszczeniu tego rodzaju narośli. Ponieważ macica i jajniki nie należą do obszarów o dobrym ukrwieniu, umiejscowione w nich zmiany bywają oporne na leczenie. Do przyśpieszenia procesu wchłaniania i zanikania guzów, nowotworów i tym podobnym narośli występujących w dolnej części brzucha niezwykle przydatna jest następująca receptura:

• Kurkuma – 1 część
• Korzeń lukrecji -1,5 części
• Kora cynamonu – 4 części
• Nasiona brzoskwini – 5 części

Czarny grzyb i wodorosty są także szczególnie skuteczne w rozpuszczaniu mięśniaków i innych guzów macicy, można je zatem dodawać do diety w celach leczniczych. Ponadto czarny grzyb pasuje do wcześniej opisanej receptury (w proporcji 4 części), zwłaszcza gdy obecne są oznaki gorąca lub niedoboru Yin, wówczas jednak z receptury należy usunąć korę cynamonu – zioło silnie rozgrzewające.

Co szkodzi przy mięśniakach macicy

  1. Wszystkie pokarmy i przyprawy występujące w podanej liście są ogrzewające, wyjątek stanowi bakłażan (ochładzający), biały pieprz (ochładzający),Fasolka adzuki (neutralna) i nasiona brzoskwini (neutralne). Ogrzewające środki lecznicze, szczególnie czosnek i imbir, należy stosować ostrożnie albo w ogóle z nich zrezygnować w przypadku obecności oznak gorąca (nietolerancja gorąca, uczucie nadmiernego rozgrzania, zarumieniona twarz, zaczerwienione oczy, język koloru głębokiej czerwieni, ewentualnie z żółtym nalotem; możliwe także wielkie pragnienie zimnych napojów) lub oznak niedoboru Yin (zmienne gorączki, gorące wnętrza dłoni i podeszwy stop, jasnoczerwone policzki i język; częste lekkie pragnienie; możliwe poty nocne).
  2. Bakłażan usuwa zastój krwi w macicy, ale może osłabić macicę, jeśli nie występuje stan zastoju krwi.
  3. Masło jest najbardziej przydatne w przypadkach wychudzenia, osłabienia oraz u osób, które stosowały wcześniej dietę o małym udziale produktów pochodzenia zwierzęcego. Masło jest przeciwwskazane przy nadmiarze wątroby, stanach wilgoci i śluzu, dlatego jest rzadko zalecane w krajach, gdzie przeważa dieta wysokokaloryczna.
  4. Ocet i słodki ryż są niewskazane przy oznakach niedoboru trawiennego ognia (wodniste stolce, blady, obrzmiały, wilgotny język; uczucie zimna).

Bibliografia
Fragmenty książki Paula Pitchforda, Odżywianie dla zdrowia, 2008, Wydawnictwo GALAKTYKA

Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne tematy

Ostatnio dodane